Nowy plan zarządzania ryzykiem powodziowym dla Warty. Zobacz główne założenia

Zmniejszenie ryzyka wystąpienia powodzi i podtopień oraz redukcja skutków suszy hydrologicznej. Między innymi temu będzie służyć nowy plan zarządzania ryzykiem powodziowym dla Warty.

2021-03-09, 13:18

Nowy plan zarządzania ryzykiem powodziowym dla Warty. Zobacz główne założenia

Konsultacje społeczne w sprawie dokumentu odbyły się wirtualnie, dotyczyły infrastruktury rzecznej w województwie lubuskim.

Powiązany Artykuł

1200.jpg
"Nie przewidujemy wystąpienia powodzi, możliwe podtopienia". Szef Wód Polskich o sytuacji na rzekach

Podobne plany przygotowywane będą także dla innych dużych rzek w Polsce. Małgorzata Bogucka-Szymalska z resortu infrastruktury zachęca, by zgłaszać do nich swoje propozycje zmian. - One są jednym z kluczowych dokumentów w całej gospodarce wodnej i wiodącym w zarządzaniu ryzykiem powodziowym. Opracowane są raz na 6 lat, elementy które teraz poddajemy konsultacjom, będą obowiązywać od końca grudnia bieżącego roku - powiedziała Małgorzata Bogucka-Szymalska.

Czytaj także:

W nowych planach przeciwpowodziowych znajdą się także działania związane z retencją, monitoringiem zagrożenia oraz renowacją infrastruktury. Dotyczy to samej Warty, ale także jej dopływów - podkreśla dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Bogumił Nowak. - Jednym z najważniejszych zadań jest planowany zbiornik Wielowieś Klasztorna na rzece Prośnie - powiedział Bogumił Nowak.

REKLAMA

Konsultacje ze społecznością

- Jeżeli spojrzymy na samą Wartę, to z pewnością mowa o remontach wałów przeciwpowodziowych na różnych odcinkach. Będzie remont przepompowni Chyrzyno czy Skwierzynka. Dzięki tym działaniom, będzie można chronić bardzo duże obszary - zaznacza dyrektor Nowak.

Kolejne konsultacje zaplanowano na jutro i czwartek. Będą one poświęcone infrastrukturze rzecznej wzdłuż Warty w województwie wielkopolskim - dodaje Robert Żurawski z Wód Polskich: "Chcielibyśmy zapytać, jak społeczność ocenia dotychczasową naszą pracę. Do konsultacji zaprosiliśmy także najlepszych ekspertów krajowych z tej dziedziny" - mówi Robert Żurawski.

Aktualizacji planów przeciwpowodziowych poświęconych będzie w sumie 28 spotkań w różnych częściach Polski. Konsultacje potrwają do czerwca.

dn

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej