Rocznica aneksji Krymu. MSZ: to pogwałcenie prawa międzynarodowego
"Aneksja Półwyspu Krymskiego to pogwałcenie prawa międzynarodowego oraz zagrożenie dla stabilizacji i bezpieczeństwa w Europie" - pisze w komunikacie polski MSZ. Dziś mija 7. rocznica referendum wśród mieszkańców półwyspu, którego wynik stał się pretekstem do wkroczenia na Krym rosyjskich wojsk okupacyjnych i przejęcia półwyspu od Ukrainy.
2021-03-16, 11:58
MSZ w okolicznościowym komunikacie zapewnia o trwałym poparciu dla integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy w ramach międzynarodowo uznanych granic. Dodaje, że Polska "niezmiennie i zdecydowanie" potępia nielegalną aneksję Autonomicznej Republiki Krymu i miasta Sewastopol przez Federację Rosyjską. MSZ podkreśla także konieczność kontynuacji przez społeczność międzynarodową nieuznawania Krymu za część Rosji oraz restrykcji wobec Moskwy.
Powiązany Artykuł
Przydacz: Polska nie uznaje i nie uzna aneksji Krymu przez Rosję
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraża także "kategoryczny sprzeciw" wobec "bezprawnych" działań Rosji, takich jak militaryzacja półwyspu, rozbudowa infrastruktury wojskowej i intensyfikacja aktywności militarnej oraz ograniczanie swobody przepływu przez Cieśninę Kerczeńską. MSZ podkreśla, że te działania przyczyniają się do wzrostu napięcia w regionie Morza Czarnego i Azowskiego.
Resort dyplomacji potępia także łamanie praw człowieka na Krymie i w Sewastopolu - w szczególności prześladowanie Tatarów Krymskich. W związku z tym MSZ wzywa Rosję do "bezwzględnego przestrzegania praw człowieka oraz zapewnienia etnicznym i religijnym mniejszościom prawa do kultywowania własnej tożsamości oraz dziedzictwa kulturowego". Oczekuje też zapewnienia nieograniczonego dostępu do terytorium okupowanego półwyspu organizacjom międzynarodowym, działającym na rzecz przestrzegania praw człowieka.
kb
REKLAMA
REKLAMA