Zaostrzenie restrykcji epidemicznych w całym kraju. Minister zdrowia podał szczegóły

- Wprowadzane nowe restrykcje będą miały charakter ogólnopolski. Zamknięte zostaną hotele, nastąpi ograniczenie działalności galerii handlowych, zamknięte będą też kina, teatry, baseny i obiekty sportowe - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

2021-03-17, 15:00

Zaostrzenie restrykcji epidemicznych w całym kraju. Minister zdrowia podał szczegóły

Powiązany Artykuł

1200 (1).jpg
Prezydent: możemy spodziewać się wprowadzenia restrykcji na obszarze całego kraju

Od soboty, 20 marca do 9 kwietnia obostrzenia w całym kraju:

  • nauka zdalna w klasach 1-3,
  • ograniczenie działalności galerii handlowych,
  • zamknięte kina, muzea, galerie,
  • zamknięte obiekty sportowe, baseny, sauny.

Niedzielski mówił na konferencji prasowej, że skuteczne okazały się obostrzenia wprowadzane dwa tygodnie temu w woj. warmińsko-mazurskim.

- Jeżeli popatrzymy na województwo warmińsko-mazurskie, które w pierwszej kolejności zostało objęte obostrzeniami, to widzimy wyraźnie, że od czasu wprowadzenia obostrzeń dwa tygodnie temu ta dynamika nowych zachorowań zaczęła systematycznie maleć, czyli mamy do czynienia ze znacznym spowolnieniem wzrostu - powiedział Niedzielski.

Powiązany Artykuł

Sutkowski 1200 forum.jpg
Dr Michał Sutkowski: gwałtowny i mocny lockdown jest Polsce potrzebny
Czytaj także:

Zaznaczył, że na Warmii i Mazurach widać systematyczne wygaszenie wzrostu nowych zakażeń.

- Dlatego podjęliśmy decyzję, żeby te same obostrzenia i regulacje wprowadzić na poziomie całego kraju - poinformował Niedzielski.

- Mówimy tutaj o sytuacji, kiedy zamknięte zostaną hotele, z wyjątkiem hoteli robotniczych i pewnych konkretnych wyjazdów służbowych, ograniczona zostanie działalność galerii handlowych w skali całego kraju - mówił.

Posłuchaj

Adam Niedzielski o obostrzeniach na terenie całej Polski (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Dodał, że zamknięte zostaną kina, teatry, muzea, galerie i inne obiekty rozrywkowe. Również - jak zapowiedział Niedzielski - zamknięte zostaną baseny, sauny, solaria i obiekty sportowe.

REKLAMA

Obostrzenia związane z pandemią (opr. Maciej Zieliński/PAP) Obostrzenia związane z pandemią (opr. Maciej Zieliński/PAP)

Decyzje, które podejmujemy dzisiaj, w żaden sposób nie ograniczają przemieszczania się - dodał szef resortu.

Całkowity lockdown?

Szef resortu zdrowia był pytany na konferencji prasowej, czy może obiecać, że obostrzenia, o których poinformowano w środę, są ostatnimi, jakie dotyczyć będą świąt wielkanocnych, np. czy nie będzie zakazu przemieszczania się.

- Decyzje, o których poinformowałem, dotyczą okresu od 20 marca do 9 kwietnia. Czy daję gwarancję, że to będzie całość kroków, jakie wykonamy w tym okresie? Jeśli dojdzie do dalszego drastycznego pogorszenia sytuacji, to być może będziemy zmuszeni jeszcze w tym okresie podjąć kolejne decyzje, które będą oznaczały wprowadzanie jeszcze większych obostrzeń - powiedział Niedzielski.

Nauka zdalna dla klas I-III

Minister zdrowia poinformował także o wprowadzeniu na najbliższe trzy tygodnie, do 9 kwietnia, nauki zdalnej dla uczniów z klas I-III.

REKLAMA

- Zdecydowaliśmy się na to, przede wszystkim ze względu na to, że w najbliższym czasie czeka nas okres ferii wielkanocnych. Ta nauka przez najbliższe tygodnie będzie naznaczona kwestią ferii - tłumaczył Niedzielski.

Minister przekazał, że po świętach będą podejmowane kolejne decyzje ws. szkół, "najprawdopodobniej o powrocie do kształcenia hybrydowego w klasach I-III".

Apel do pracodawców

- Jeżeli chodzi o sytuację, z którą mamy do czynienia, to przede wszystkim martwi nas mobilność, czyli intensywność przemieszczania się - mówił Niedzielski.

Zaapelował do pracodawców, również publicznych, urzędów administracji, wszystkich organów reprezentujących państwo o to, aby w miarę możliwości przejść na pracę zdalną.

REKLAMA

- To już jest ten moment, kiedy znów musimy wrócić do tego trybu pracy, który był charakterystyczny w listopadzie czy w drugiej połowie października, czy w ogóle dla całego okresu poprzedniej wiosny - powiedział.

Wskazywał, że bardzo ważne jest ograniczenie mobilności, a w konsekwencji transmisji wirusa, dlatego należy "w maksymalnej skali powrócić do pracy zdalnej".

Brytyjska mutacja: 52 proc. przypadków

Adam Niedzielski podkreślił, że główną przyczyną rozwoju pandemii jest brytyjski wariant koronawirusa. Mówił, że dane z wtorku wskazują, iż udział mutacji brytyjskiej w zakażeniach osiągnął 52 proc.

- Jak popatrzymy sobie wstecz, to widać, że ten wzrost jest szalenie dynamiczny - zaznaczył minister. Wskazał, że w badaniach z drugiej połowy stycznia udział tej mutacji wahał się na poziomie mniej więcej 5 proc.

REKLAMA

- Potem co dziesięć dni przyrastało to kolejno do 15, 25, 35, a ostatnio było 45 proc. Teraz mamy 52 proc. - podkreślił Niedzielski.

Niedzielski: dynamika zachorowań w ostatnich dniach przyspiesza

- Wszyscy jesteśmy pod wrażeniem przekroczenia kolejnej bariery psychologicznej, jeśli chodzi o liczbę nowych dziennych zachorowań, wszyscy już wiemy, że ta liczba przekroczyła 25 tys. i, co najważniejsze, dynamika zachorowań w ostatnich dniach przyspiesza - powiedział Niedzielski.

Minister zdrowia przypomniał, że w kolejnych dniach obserwujemy dynamikę zakażeń zdecydowanie wyższą od obserwowanej w poprzednim tygodniu.

- Oznacza to, że mimo iż byliśmy już w poprzednim tygodniu na poziomie ponad 20 tys. zachorowań, to wcale tempo wzrostu nie maleje, tylko niestety trzecia fala przyrasta i przyspiesza - zaznaczył. - Wobec tej sytuacji musimy podjąć zdecydowane kroki - oświadczył minister zdrowia.

REKLAMA

Przyspieszone przekształcanie infrastruktury

Szef MZ zwrócił uwagę, że obecnie jesteśmy na poziomie "blisko 3 tys. przyrostu zajętości łóżek".

- Dlatego w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych i administracji wydaliśmy polecenie wojewodom o przyspieszone przekształcanie łóżek z normalnej infrastruktury na infrastrukturę covidową. Nasze plany są takie, żeby w najbliższym tygodniu pojawiły się decyzje dotyczące ponad 8 tys. dodatkowych łóżek - oświadczył minister.

Posłuchaj

Minister zdrowia o zwiększeniu liczby łóżek covidowych (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty

Wyraził nadzieję, że w perspektywie tygodnia te łóżka będą przeznaczane na walkę z koronawirusem. - Takie same zabiegi wykonujemy w odniesieniu do łóżek respiratorowych - zaznaczył Niedzielski.

Weryfikowanie dostępności deklarowanych łóżek

REKLAMA

Minister zdrowia poinformował na konferencji prasowej, że poprosił Narodowy Fundusz Zdrowia i wojewodów, żeby w porozumieniu weryfikowali dostępność bazy łóżkowej deklarowanej przez szpitale.

- Specjalne zespoły złożone z kontrolerów NFZ i pracowników wojewody będą weryfikowały liczbę deklarowanych łóżek, będą sprawdzały, czy to się zgadza z tym, co jest deklarowane w systemie ELC (Ewidencja Łóżek COVID - red.), który służy ratownictwu medycznemu do decydowania o tym, gdzie skierować karetkę z pacjentem - powiedział Niedzielski.

Rekord zakażeń w Polsce

Badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 25 052 osób, 453 chorych z COVID-19 zmarło - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Kolejny raz najwięcej przypadków zakażeń - 4142 - odnotowano na Mazowszu.

Z powodu COVID-19 zmarły 103 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 350 osób. Od 4 marca 2020 r., gdy wykryto pierwszy przypadek SARS-CoV-2 w Polsce, zakażenie potwierdzono u 1 956 974 osób, z których 48 032 zmarły.

REKLAMA

***

***

dn/pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej