Rocznica Bydgoskiego Marca '81. Prezydent: Solidarność stała się wtedy pełna
- Marzec 1981 roku to czas, gdy rodziła się Solidarność, gdy stała się pełna, bo mogły być w tym związku reprezentowane wszystkie grupy społeczne i zawodowe i rzeczywiście dbano o prawa pracownicze - powiedział prezydent Andrzej Duda. Prezydent wręczył odznaczenia państwowe w rocznicę wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 roku.
2021-03-19, 14:09
Powiązany Artykuł
"To był moment przełomowy". Premier w 40. rocznicę wydarzeń Bydgoskiego Marca
Andrzej Duda wskazywał, że wydarzenia z marca 1981 to czas, gdy rodziła się Solidarność. - Jak mówiłem już dziś, ona stała się pełna, gdy powstała Solidarność Rolników Indywidualnych, gdy wszystkie grupy społeczne i zawodowe mogły być reprezentowane w tym wolnym samorządnym, niezależnym związku zawodowym, gdzie po raz pierwszy po 1945 roku rzeczywiście dbano o prawa pracownicze, nie było to pustosłowie - powiedział prezydent.
Posłuchaj
- Ta dbałość o człowieka, o jego godność, jego prawa, stała się tam faktem i stała się faktem w sposób oddolny - wskazał prezydent. - Za to z całego serca dziękuję, za to, że panowie, państwo, bo były z nami też dziś i panie na tych uroczystościach, realizowaliście ten proces, niezłomnie, w niezwykle wtedy trudnych i przecież niebezpiecznych warunkach, które nie tylko zagrażały wolności, ale zagrażały życiu i zdrowiu - powiedział Andrzej Duda.
- "To żenujące". Piotr Duda o karze za banery na 40-lecie Solidarności
- "Strata i ból dla Solidarności". Jan Rulewski o sprawie Józefa Piniora
- Represjonowani w PRL z dodatkowym wsparciem. Zmiany obejmą około 15 tys. osób
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Brutalne pobicie działaczy Solidarności, czyli prowokacja bydgoska
"Unikalna szansa" Polski
Andrzej Duda podkreślił, że Polska od ponad trzydziestu lat jest wolnym i niepodległym krajem. Polacy mogą się cieszyć wolnością i demokracją dzięki wysiłkom tych, którzy walczyli o to w czasach komunizmu. Prezydent dodał, że Polska ma unikalną szansę, by stać się jednym z najbardziej znaczących państw. Oświadczył, że rządzący będą robić wszystko, aby tak się stało.
Posłuchaj
Jednego z uczestników wydarzeń sprzed 40 lat, Jana Rulewskiego, prezydent odznaczył Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Podkreślił, że Jan Rulewski jest człowiekiem niezłomnym i podziękował za jego postawę. - Podkreślaliśmy dziś wielokrotnie tę niezwykłą rolę, jaką odegrał pan senator Jan Rulewski w tamtym czasie, ale w ogóle w budowaniu wolnej Polski - zaznaczył prezydent.
Posłuchaj
Brutalne pobicie związkowców
19 marca 1981 roku do sali sesyjnej Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy przybyła grupa związkowców, którzy domagali się między innymi rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". Działacze zostali siłą wyprowadzeni z budynku przez funkcjonariuszy specjalnych jednostek milicji - ZOMO. Trzech działaczy - przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ "Solidarność" Jan Rulewski, działacz związku Mariusz Łabentowicz i działacz chłopski Michał Bartoszcze zostali dotkliwie pobici i trafili do szpitala.
REKLAMA
mbl
REKLAMA