X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premier: dziś nie może być miejsca na spory, najważniejsze jest życie i zdrowie obywateli

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 11:35
- Brytyjska mutacja koronawirusa dominuje w Polsce, co oznacza wyższą zakażalność i wyższy poziom śmiertelności. Dziś nie ma miejsca na spory - mówił w Radomiu premier Mateusz Morawiecki.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: twitter.com/@PremierRP
astrazeneca 1200.jpg
"Obserwujemy działania dezinformacyjne". Wiceszef MSZ o zamieszaniu wokół szczepionki AstraZeneca

Szef rządu wraz z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim złożyli wizytę w szpitalu tymczasowym w Radomiu. Premier wyraził zadowolenie, że powstał kolejny ze szpitali tymczasowych. Jak mówił, takie miejsca to kolejna linia obrony i dodatkowy rezerwuar miejsc dla osób, które muszą być hospitalizowane.

Czytaj także:

Jak mówił, w szpitalu tymczasowym w Radomiu docelowo będzie można przyjmować 80 pacjentów, w tym - jak zaznaczył - przygotowywane będą też łóżka respiratorowe, ma być ich 20.

- Dziś nie może być miejsca na spory, na przeciągnie liny, ponieważ najważniejsze jest życie i zdrowie pacjentów, życie i zdrowie naszych obywateli - podkreślił.

muller piotr PR1 1200.jpg
Piotr Müller: obowiązujące obostrzenia powinny dać wystarczający efekt

Akcentował też, że brytyjska mutacja koronawirusa zaczyna być dominującą. - A to oznacza wyższą zarażalność, wyższy stopień transmisji wirusa z człowieka na człowieka i niestety podniesiony poziom śmiertelności, czyli najgorszej rzeczy, która może nas spotkać - mówił.

Posłuchaj
00:31 10973933_1.mp3 Premier: przestrzegajmy obowiązujących obostrzeń (IAR)

Mateusz Morawiecki zaapelował jednocześnie o przestrzeganie reguł i stosowanie się do obostrzeń, które są wdrożone.

"Podjęliśmy słuszną decyzję o niezawieszeniu szczepień AstraZenecą"

Szef rządu podkreślił, że Wielka Brytania szczepiła preparatem AstraZeneca "od samego początku, od kiedy szczepionka była dostępna". - To już jest kilkanaście mln szczepień, czyli państwo bardzo dojrzałe, mające rozbudowane kontrolne procedury, które jednocześnie też w bardzo rygorystyczny sposób są weryfikowane, szczepi AstraZenecą - powiedział.

Posłuchaj
00:17 10973957_2.mp3 Mateusz Morawiecki o szczepionce AstraZeneki (IAR)

Według Mateusza Morawieckiego "to pokazuje, że podjęliśmy słuszną decyzję o niezawieszeniu tych szczepień".

- Dzisiaj już dostałem rano raport od pana ministra Dworczyka, z którego wynika, że pojawia się zdecydowanie większa liczba chętnych do szczepienia również tą szczepionką. To dobra wiadomość, bo rzeczywiście szczepienia pomagają. Widzimy to bardzo wyraźnie na przykładzie innych krajów - zwrócił uwagę.

Premier: wprowadzone przez rząd obostrzenia działają

Premier przekonywał, że na przykładzie regionu warmińsko-mazurskiego, widać, że wprowadzone przez rząd obostrzenia działają.

- Obostrzenia w tamtym województwie, wdrożone już ponad dwa tygodnie temu, dzisiaj doprowadziły do trendu spadkowego w zachorowaniach. To oznacza, że wdrożone przez nas od minionej soboty na pewno też poskutkują pozytywnie - powiedział Mateusz Morawiecki. Zastrzegł zarazem, że wprowadzone obostrzenia muszą być przestrzegane.

Premier przekonywał ponadto, że pozytywnie działają też szczepienia, co - według niego - widać zwłaszcza w USA i Wielkiej Brytanii, które przedsięwzięcie to rozpoczęły wcześniej niż państwa UE. - Już dzisiaj widać bardzo wyraźny spadek zakażeń i bardzo wyraźny spadek zgonów - zaznaczył szef rządu.

Apel do młodych osób

- Nie myślmy, że "mnie to może nie dotyczyć" - apelował do młodych osób premier Mateusz Morawiecki, który podkreślił, że nie można myśleć, że COVID-19 to choroba osób starszych, a nie młodych. - To błędne myślenie - podkreślił.

Premier podczas konferencji prasowej w szpitalu tymczasowym w Radomiu powiedział, że drogą takiego myślenia nie można kroczyć, ponieważ jest to droga do szerszego rozprzestrzeniania się koronawirusa.

- Im więcej osób przestrzega zasad, im więcej osób się zaszczepi, tym szybciej zwalczymy wirusa, a dzięki szpitalom tymczasowym - jak ten w Radomiu - będziemy mogli też zapewnić wszystkim pacjentom miejsca do leczenia - stwierdził szef rządu.

***

***

pb

Czytaj także

"Stan naszej odporności i styl życia". Lekarz o czynnikach wpływających na przebieg zachorowań na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 14:55
- Wirus lepiej przechowuje się w niskich temperaturach. Przedłużająca się zima czy przedwiośnie powoduje, że jesteśmy bardziej podatni na zakażenia. Nie mamy niezbędnych witamin czy pierwiastków - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Mularczyk, internista, kardiolog i dietetyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Obostrzenia zadziałały". Minister zdrowia o sytuacji epidemicznej w woj. warmińsko-mazurskim

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 16:18
Minister zdrowia Adam Niedzielski napisał na Twitterze, że "przełamanie wzrostowego trendu zachorowań na COVID-19 w województwie warmińsko-mazurskim stało się faktem". "Obostrzenia zadziałały po dwóch tygodniach"- napisał szef MZ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzecia fala COVID-19. Prof. Tomasiewicz: w Polsce zaczyna dominować wariant brytyjski

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 17:10
- Osoby zajmujące się chorobami zakaźnymi wiedzą, że to jest ten okres, kiedy zazwyczaj następuje nasilenie zakażeń wirusami przenoszonymi na drodze oddechowej i to jest to, czego się baliśmy i spodziewaliśmy. Jednocześnie nie uciekniemy przed tematem wariantu brytyjskiego, który zaczyna dominować w naszym kraju i cechuje się większą zakaźnością - powiedział o obecnej sytuacji epidemicznej prof. Krzysztof Tomasiewicz, wirusolog.
rozwiń zwiń