Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. IPN przygotował kilkadziesiąt inicjatyw

2021-03-23, 17:39

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. IPN przygotował kilkadziesiąt inicjatyw
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Instytut Pamięci Narodowej przygotował ponad 60 różnych inicjatyw w związku z przypadającym jutro Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Święto państwowe będzie obchodzone po raz czwarty. Jutro minie 77 lat od zamordowania przez Niemców rodziny Ulmów z Markowej oraz ukrywanych przez nich Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Gruenfeldów.

Prezes IPN dr Jarosław Szarek podkreślił, że Instytut pracuje na dzień pamięci przez cały rok, przygotowując książki, wystawy, artykuły i filmy. - Dzięki tej aktywności, nasza wiedza o tych heroicznych czynach jest coraz większa. Przed laty symbolem poświęcenia, pomocy była Irena Sendlerowa. Dzisiaj ten krąg osób i instytucji jest o wiele większy. To i rodzina Ulmów, matka Matylda Getter, Henryk Sławik oraz polscy dyplomaci i żydowscy działacze określani mianem Grupy Ładosia - mówił szef Instytutu.

IPN jest także koproducentem filmu "Polmission. Tajemnice paszportów". Jutro o 21:00 dokument będzie miał w TVP1 telewizyjną premierę. Obraz rozwija wcześniejszą produkcję "Paszporty Paragwaju" o akcji paszportowej dla Żydów dzięki działalności Rządu RP na Uchodźstwie, polskiej dyplomacji, wywiadu oraz współpracy z organizacjami żydowskimi.

Powiązany Artykuł

lados pap arch 1200 .jpg
"Paszporty Życia" dostępne online. Instytut Pileckiego przypomina bohaterskich dyplomatów

Setki zamordowanych Polaków

Wiceszef IPN dr Mateusz Szpytma podkreślał, że przez lata Instytut przypominał poprzez upamiętnienia, działania naukowe i edukacyjne zarówno o jednostkach, jak i organizacjach ratujących Żydów. To między innymi Henryk Sławik, Rada Pomocy Żydom "Żegota", ale także poszczególne rodziny dające schronienie Żydom. Ich symbolem jest rodzina Ulmów, zamordowana 24 marca 1944 roku.

REKLAMA

- Szacujemy, że z rąk Niemców za pomoc Żydom zginęło około tysiąca Polaków. Ustaliliśmy nazwiska kilkuset z nich. Prawo niemieckie z 1941 roku restrykcyjnie stanowiło, że każda pomoc Żydom, nawet niewielka, jest karana śmiercią - mówił dr Mateusz Szpytma.

Posłuchaj

Ponad 60 inicjatyw IPN w związku z Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

Jutro o 9:00 na elewacji Willi pod Zwariowaną Gwiazdą na terenie Warszawskiego ZOO zostanie odsłonięta tablica poświęcona Janowi i Antoninie Żabińskim. Małżeństwo wykorzystywało pomieszczania ogrodu do ukrywania Żydów szmuglowanych z terenu warszawskiego getta.

Plan obchodów

Także jutro o 11:00 w Będzinie zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa Grupy Ładosia. Będzie to pierwsze tego typu upamiętnienie polskich dyplomatów i żydowskich współpracowników fabrykujących i kolportujących dokumenty latynoamerykańskie do Żydów w całej Europie. Z samego Będzina próbowano uratować w ten sposób blisko 800 osób.

Powiązany Artykuł

Żydzi holokaust grupa ładosia paszporty paragwaju.JPG
Grupa Ładosia. Jak powstała i jakie były jej cele?

Przedstawiciele kierownictwa IPN pojawią się też w Markowej, gdzie spoczywają zamordowani członkowie rodziny Ulmów.

REKLAMA

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką będzie obchodzony po raz czwarty. Święto zostało ustanowione na mocy ustawy z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy.

jp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej