X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

ZDF ma przeprosić za serial "Nasze matki, nasi ojcowie". Twórcy chcą odwołać się od wyroku

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 21:20
Deutsche Welle donosi, że niemiecka telewizja i studio UFA Fiction chcą zaskarżyć decyzję polskiego sądu. Krakowski sąd apelacyjny orzekł we wtorek, że producenci serialu "Nasze matki, nasi ojcowie" mają zamieścić przeprosiny w telewizji polskiej i niemieckiej, ponieważ naruszyli oni dobra osobiste Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Wyrok jest prawomocny.
Krakowski sąd apelacyjny. Rozprawa ws. serialu Nasze matki, nasi ojcowie
Krakowski sąd apelacyjny. Rozprawa ws. serialu "Nasze matki, nasi ojcowie"Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Decyzją sądu producenci serialu "Nasze matki, nasi ojcowie", czyli UFA Fiction oraz ZDF (II program niemieckiej telewizji) mają przeprosić Światowy Związek Żołnierzy AK za naruszenie dóbr osobistych, czego dokonali "poprzez zidentyfikowanie polskiego oddziału partyzanckiego w wyżej wymienionym filmie jako oddziału Armii Krajowej, co rodzi nieuprawnioną sugestię, iż ta polska organizacja wojskowa miała charakter antysemicki".

W środę Deutsche Welle poinformowało, powołując się na oświadczenie przytoczone przez agencję prasową dpa, że niemiecka telewizja ZDF, a także firma UFA Fiction, która wyprodukowała serial "Nasze matki, nasi ojcowie", zapowiadają możliwość zaskarżenia wyroku.

"Dlatego gdy wyrok i jego uzasadnienie w formie pisemnej zostaną przekazane stronom postępowania, ZDF zamierza je przenalizować i wdrożyć kroki prawne przeciwko decyzji sądu" – czytamy na portalu dw.com.

sąd Kraków 1200.jpg
ZDF ma przeprosić za serial "Nasze matki, nasi ojcowie". Jest wyrok sądu

"Nasze matki, nasi ojcowie"

Trzyczęściowy serial "Nasze matki, nasi ojcowie" TVP1 wyemitowała w czerwcu 2013 r. Film wywołał dyskusję w Polsce i Niemczech, dotyczącą sposobu przedstawienia w serialu Polaków oraz problemu odpowiedzialności Niemców za zbrodnie II wojny światowej. Po emisji filmu w publicznej telewizji ZDF w marcu w niemieckich mediach rozpoczęła się burzliwa debata o odpowiedzialności "zwykłych Niemców" za zbrodnie II wojny.

W Polsce produkcję krytykowano za ukazywanie partyzantów z AK jako antysemitów i relatywizowanie odpowiedzialności Niemców. Pod koniec czerwca 2013 r. warszawska prokuratura rejonowa odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie publicznego znieważenia narodu polskiego w związku z emisją filmu w TVP.

DW.com / TVP.info / PAP

ks

Czytaj także

Pietrzak: solą w oku przeciwników Polski są wolne i niezależne media

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 15:30
- Jest taka część osób, dla których wolne media w Polsce są tylko wtedy, gdy są w rękach niemieckich - mówił w Polskim Radiu 24 artysta, Jan Pietrzak. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamordowany przez Niemców za to, że pomagał Żydom w czasie okupacji. Upamiętniono Józefa Pruchniewicza

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 23:35
Wiceminister kultury i sportu Magdalena Gawin wzięła we wtorek w Bieczu (woj. małopolskie) udział w uroczystości upamiętnienia Józefa Pruchniewicza – Polaka zamordowanego za pomoc okazaną Żydom podczas okupacji niemieckiej - poinformowało MKDNiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Gontarek: polska dyplomacja udzielała pomocy Żydom niemal wszędzie

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 07:07
 - Choć brakuje naukowych analiz i prac na temat działań polskiej dyplomacji w poszczególnych państwach, ze wstępnych badań wynika, że szeroko rozumiana pomoc była Żydom udzielana niemal wszędzie, nawet w bardzo trudnych politycznych warunkach, jak np. w Grecji – mówi historyk dr Alicja Gontarek z Biura Badań Historycznych IPN.
rozwiń zwiń