Amantadyna lekiem na COVID-19? Prezydent: czekamy na wyniki badań klinicznych
- Proces ewentualnego dopuszczenia amantadyny jako leku przeciwko koronawirusowi jest w tej chwili w Polsce realizowany zgodnie z procedurami. W ciągu najbliższych tygodni powinny być wyniki badań klinicznych, które umożliwią Ministerstwu Zdrowia podjęcie odpowiednich decyzji - poinformował prezydent Andrzej Duda.
2021-04-09, 15:25
bfPrezydent po zakończeniu obrad Rady Gabinetowej podkreślał, że podczas obrad Rady poruszono temat amantadyny, o której dużo się mówi jako o leku skutecznym przeciw koronawirusowi. Zaznaczył, że ten lek jest obecny na rynku, ale służy leczeniu zupełnie innego schorzenia niż zakażenie COVID-19.
Powiązany Artykuł
Ile szczepionek trafiło w tym tygodniu do punktów szczepień? Są nowe dane
- Zapytałem o to pana ministra zdrowia i on zapewnił mnie, że kilka miesięcy temu podjął działania w tej sprawie, zwrócił się o przeprowadzenie badań klinicznych na przełomie 2020 i 2021 roku po to właśnie, by została stwierdzona skuteczność tego leku przeciw koronawirusowi i w ciągu najbliższych tygodni powinny być wyniki tych badań, które umożliwią ministerstwu zdrowia podjęcie odpowiednich decyzji w tym zakresie w zależności od rzeczywistych wyników badań klinicznych, które w tej chwili jeszcze cały czas są prowadzone" - powiedział Andrzej Duda.
- Duszności, nadkrzepliwość, zaburzenia lękowe. Prof. Jaroszewicz o zespole "post COVID-19"
- Koronawirus w Polsce. Gałązka-Sobotka: trzeba zrobić wszystko, by zminimalizować wskaźnik śmiertelności
Prezydent zaznaczył, że proces ewentualnego dopuszczenia amantadyny jako leku przeciwko koronawirusowi "jest w tej chwili formalnie w naszym kraju zgodnie ze wszystkimi przepisami i procedurami realizowany".
REKLAMA
Jednocześnie zapewniał, że strona rządowa nie lekceważy sygnałów ws. tego leku i szuka wszystkich możliwości leczenia oraz zapobiegania zachorowaniu na koronawirusa jakie tylko są w danym momencie dostępne.
Czym jest amantadyna?
Amantadyna była w latach 1996-2009 szeroko używana w profilaktyce i w leczeniu wirusowej grypy typu A. Obecnie jest stosowana jako lek neurologiczny i podawana pacjentom z chorobą Parkinsona lub stwardnieniem rozsianym. Badania kliniczne, które ruszają w ogólnopolskich ośrodkach sprawdzą, czy lek może być przydatny w leczeniu COVID-19.
bf
REKLAMA