more_horiz
Wiadomości

Kiedy raport dotyczący przyczyn katastrofy smoleńskiej? Antoni Macierewicz podaje termin

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 15:32
Jak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej przewodniczący sejmowej podkomisji do spraw ponownego zbadania przyczyn i okoliczności wypadku samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem Antoni Macierewicz, merytoryczna część raportu z prac podkomisji jest gotowa, trwają ostatnie poprawki redakcyjne.
Antoni Macierewicz
Antoni MacierewiczFoto: twitter.com/Antoni Macierewicz

Jak zaznaczył Antoni Macierewicz, pierwszy najważniejszy wniosek, który płynie z dokumentu, dotyczy udziału strony rosyjskiej w wydarzeniach sprzed jedenastu lat. Szef podkomisji mówił, że Rosjanie decydowali we wszystkich krytycznych momentach, zaczynając od przygotowań do wizyty.

Czytaj także:
wrak katastrofa smoleńsk free 663.jpg
11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Knap: Rosja traktuje pytania Polski jako wichrzycielstwo

- Przez uniemożliwienie przygotowania bezpieczeństwa wizyty, przez fałszywe naprowadzanie samolotu i wreszcie przez wysadzenie tego samolotu. Potem stworzenie mechanizmu kłamstwa smoleńskiego, ukrywania prawdy, fałszowania dowodów, niszczenia tych dowodów i przetrzymywania ich. A więc cały ten proces kontrolowali Rosjanie - mówił Antoni Macierewicz.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:26 11010816_1.mp3 A. Macierewicz o katastrofie smoleńskiej (IAR)

Raport

Z prac komisji wynika, że bezpośrednią przyczyną katastrofy tupolewa był wybuch, do którego doszło, zanim samolot doleciał na wysokość tzw. brzozy Bodina.

Czytaj także:
pap_20100411_0V6 (1).jpg
W sobotę emisja filmu z raportu końcowego podkomisji smoleńskiej

- Tak zwana brzoza Bodina, która była wskazywana jako przyczyna tej tragedii, stała 100 metrów w odległości od miejsca, gdzie doszło do wybuchu i utraty końcówki lewego skrzydła. Wybuch, który temu towarzyszył, jest bezpośrednim materiałem świadczącym o tym, co naprawdę się zdarzyło i kto do tego doprowadził - mówił Antoni Macierewicz. Zaznaczył, że obecność na fragmentach samolotu materiałów wybuchowych potwierdziły polskie, włoskie, amerykańskie i brytyjskie laboratoria.

Przygotowywany raport ma w tej chwili około 700 stron, ale kiedy będzie upubliczniany, ma być krótszy. Załącznikiem do raportu jest prawie półtoragodzinny film, który został zaprezentowany w lipcu podczas posiedzenia sejmowej komisji obrony, a który przypomniała dziś Telewizja Republika. O 20:25 materiał zostanie wyemitowany w TVP1. Raport dotyczący przyczyn katastrofy smoleńskiej ma być opublikowany w kwietniu.


jbt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem