more_horiz
Wiadomości

Będzie nowa jednostka w Kancelarii Prezydenta RP. Specjalne biuro zajmie się polityką międzynarodową

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 06:52
- Na 15 kwietnia zaplanowana jest w Pałacu Prezydenckim inauguracja nowego biura zajmującego się wspieraniem działalności międzynarodowej prezydenta, czyli Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP - powiedział prezydencki minister, pełnomocnik prezydenta do spraw utworzenia Biura, Krzysztof Szczerski. - Prezydent powoła szefa Biura i wchodzące w jego skład Kolegium Prezydenta RP ds. Polityki Międzynarodowej - dodał. 
Pałac prezydencki
Pałac prezydenckiFoto: ysuel/ Shurtterstock
  • Prezydent powoła w swojej kancelarii nowe biuro, którego zadaniem będzie wsparcie głowy państwa w prowadzeniu polityki międzynarodowej - poinformował minister w KPRP Krzysztof Szczerski
  • Biuro powstaje z przekształcenia Biura Spraw Zagranicznych, funkcjonującego dotąd w prezydenckiej kancelarii i będzie samodzielną częścią w ramach Kancelarii Prezydenta 
  • Według informacji PAP, "żelaznym kandydatem" na szefa Biura Polityki Międzynarodowej jest sam Szczerski
  • Prezydent powoła też specjalne kolegium ds. Polityki Międzynarodowej, w skład którego wejdą szefowie wszystkich państwowych instytutów analitycznych, zajmujących się polityką międzynarodową (PISM, OSW, IZ, IEŚ) i także eksperci z ośrodków akademickich z całej Polski oraz nestorzy polskiej myśli międzynarodowej
  • Nominację na szefa Biura Spraw Zagranicznych prezydent wręczy 15 kwietnia

gospodarka1200.jpg
Ważne ustawy gospodarcze z podpisem prezydenta. Dotyczą m.in. prania brudnych pieniędzy, gier hazardowych, importu paliw

Prezydenckie Biuro Polityki Międzynarodowej będzie to "realizacja prezydenckiej zapowiedzi dotyczącej wzmocnienia organizacyjnie i instytucjonalnie tej części prezydenckiej administracji, która odpowiada za zadania z zakresu polityki międzynarodowej" - wskazał prezydencki minister. - Podchodzimy do realizacji tej zapowiedzi w sposób projektowy, zadaniowy, a nie stricte biurokratyczny, w związku z tym nie zaczynamy od siedziby czy sprzętu. Biuro powstaje z przekształcenia Biura Spraw Zagranicznych, funkcjonującego dotąd w prezydenckiej kancelarii i będzie samodzielną częścią w ramach Kancelarii Prezydenta RP - powiedział Krzysztof Szczerski.

Jak zaznaczył, na czele Biura Polityki Międzynarodowej będzie stał - na wzór Biura Bezpieczeństwa Narodowego - szef Biura w randze sekretarza stanu, który będzie wchodził w skład kierownictwa Kancelarii Prezydenta. Według informacji PAP, "żelaznym kandydatem" na szefa Biura Polityki Międzynarodowej jest sam Szczerski.

Kolegium ekspertów

Krzysztof Szczerski dodał, że w ramach zmian dotyczących polityki międzynarodowej, prezydent powoła też Kolegium Prezydenta RP ds. Polityki Międzynarodowej, "czyli kolegialny organ doradczy prezydenta, który będzie funkcjonował przy Biurze Polityki Międzynarodowej". Krzysztof Szczerski  podkreślił, że Kolegium nie będzie miało charakteru partyjnego czy politycznego, tylko ekspercki i doradczy. - W skład Kolegium wejdą szefowie wszystkich państwowych instytutów analitycznych, zajmujących się polityką międzynarodową, czyli Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, Ośrodka Studiów Wschodnich, Instytutu Zachodniego i Instytutu Europy Środkowej, a także eksperci z ośrodków akademickich z całej Polski oraz nestorzy polskiej myśli międzynarodowej - powiedział Szczerski. Praca w Kolegium będzie miała charakter społeczny, nie etatowy

Czytaj także: 

- W ramach Biura Polityki Międzynarodowej powstanie m.in. Sekretariat do spraw Trójmorza - jako osobny zespół zajmujący się koordynowaniem spraw dotyczących tej inicjatywy - poinformował prezydencki minister.

ukraina flaga 1200.jpg
Pomysł przeniesienia rozmów ukraińsko-rosyjskich do Polski. Grzegorz Kuczyński: to nierealne

15 kwietnia, w dniu inauguracji Biura Polityki Międzynarodowej, prezydent powoła szefa Biura, a także - o ile pozwolą warunki epidemiczne - odbędzie się inauguracyjne posiedzenie Kolegium Prezydenta RP ds. Polityki Międzynarodowej. W Biurze Polityki Międzynarodowej będzie działał też zespół polityczny, który - jak zaznaczył Szczerski - będzie koordynował komunikację publiczną, kontakty między instytucjami.

Współpraca z MSZ

Wkrótce po inauguracji prac Biura - jak zapowiedział prezydencki minister - rozpoczną się "rozmowy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych na temat porozumienia międzyinstytucjonalnego między Kancelarią Prezydenta RP i MSZ, dotyczącego prac Biura Polityki Międzynarodowej". Jak zaznaczył Krzysztof Szczerski, Biuro zostanie "wzmocnione przez pracowników delegowanych z MSZ". Możliwość taką wprowadziła - przypomniał prezydencki minister - niedawno uchwalona przez Sejm ustawa o Służbie Zagranicznej.

Czytaj także: 

Kolejną kwestią, która zostanie uregulowana w porozumieniu KPRP z MSZ, będzie uregulowanie instytucji "specjalnych przedstawicieli prezydenta RP". Instytucja taka została wprowadzona w niedawno uchwalonej ustawie o Służbie Zagranicznej. Prezydencki minister powiedział, że niekoniecznie będą to osoby pełniące swoje obowiązki za granicą, jak to jest w przypadku ambasadorów.

- Specjalni przedstawiciele prezydenta, to będą osoby wyposażone przez prezydenta w pełnomocnictwa w związku ze specjalną misją, która może wiązać się z wyjazdem zagranicznych, na przykład w sytuacji takiej, jak obecna, dotycząca Polaków na Białorusi - mówił polityk. Zaznaczył, że mogą to być też pełnomocnictwa, które będą miały charakter trwały, jak na przykład specjalny przedstawiciel prezydenta ds. polityki klimatycznej.


mbl

Zobacz także

Zobacz także