"W interesie Polski jest zrzucenie politycznych pancerzy". Bartłomiej Wróblewski zabiega o poparcie Senatu
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartłomiej Wróblewski zapowiedział, że przez najbliższe dni będzie zabiegał o poparcie w Senacie. W czwartek Sejm większością głosów poparł jego kandydaturę na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Zgodnie z konstytucją Sejm wybiera Rzecznika Praw Obywatelskich za zgodą Senatu.
2021-04-16, 15:23
Podczas briefingu prasowego, Bartłomiej Wróblewski zapowiedział, że zwróci się z pismem do marszałka Senatu z prośbą o spotkanie. Dodał, że podobne pisma skieruje do przedstawicieli klubów i kół. Jak mówił, zależy mu na rozmowie i dialogu.
Powiązany Artykuł
Sejm powołał Bartłomieja Wróblewskiego na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich
- Będę się starał zwrócić uwagę wszystkich senatorów, że w interesie Polski jest zrzucenie na moment politycznych pancerzy - powiedział. Dodał, że trzeba przełamać pat związany z wielomiesięcznymi trudnościami w osiągnięciu porozumienia. - Nawet jeśli istnieją wątpliwości niektórych pań czy panów senatorów dotyczące mojej aktywności politycznej, jestem w stanie wzbić się ponad wcześniejsze różnice i jestem w stanie być osobą niezależną - stwierdził Bartłomiej Wróblewski.
Posłuchaj
Bartłomiej Wróblewski zaznaczył też, że jeżeli zostanie wybrany na Rzecznika Praw Obywatelskich, będzie mówił "tylko i wyłącznie głosem konstytucji i ustaw". Dodał też, że "zamierza opuścić polityczną agorę, a także nie angażować się w spory ideologiczne". Powiedział również, jak widzi swoje urzędowanie, jeśli Senat zatwierdzi jego wybór na RPO. To między innymi prawa grup najsłabszych - chorych, niepełnosprawnych, spółdzielców, lokatorów, bezdomnych, kobiet dyskryminowanych płacowo i zawodowo oraz ojców, którym utrudnia się kontakty z dziećmi.
Powiązany Artykuł
Spór wokół kadencji RPO. Jałowiczor: Bodnar nie może pełnić funkcji dożywotnio
- Druga grupa to sprawy polskiej wsi. Prawa rolników i prawa mieszkańców obszarów wiejskich. Trzeci obszar to najstarsze, najbardziej tradycyjne prawa i wolności konstytucyjne, prawa rodziny, rodziców, wolność religijna. Ostatni obszar, bardzo istotny, to klasyczne wolności liberalne: wolność słowa, własność, wolność prowadzenia działalności gospodarczej - wyliczał polityk.
REKLAMA
Posłuchaj
W czwartek Trybunał Konstytucyjny wskazał, że ustawa o RPO pozwalająca Rzecznikowi pełnić funkcję po wygaśnięciu 5-letniej kadencji, jest niezgodna z konstytucją. Kadencja dotychczasowego Rzecznika Praw Obywatelskich, Adama Bodnara, zakończyła się we wrześniu ubiegłego roku. Zgodnie z ustawą pełniłby obowiązki do czasu wyłonienia następcy. Po orzeczeniu Trybunału Adam Bodnar będzie mógł pełnić funkcję przez maksymalnie 3 miesiące.
nt
REKLAMA