X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Więcej osób będzie potrzebować pomocy psychiatry". Prof. Święcicki o skutkach pandemii koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 19:25
- Z obawą patrzę na populację dzieci, zwłaszcza małych, w sytuacji dużych zmian, także w zakresie szkolnictwa, czy ktoś potrafił przewidzieć, jaki będzie ich efekt. Nauczanie zdalne z punktu widzenia socjalizacji, bycia z innymi ludźmi, ma niemal zerowe znaczenie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Łukasz Święcicki (Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie).
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock.com/fizkes

Dane ZUS potwierdzają, że COVID-19 uderzył w Polaków. Zamknięcie w domach, niepewność o bliskich czy pracę odbiły się na naszym zdrowiu psychicznym - pisze czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Samotność.jpg
Samotność w pandemii. Jak radzić sobie z izolacją?

W zeszłym roku liczba zwolnień z powodu zaburzeń tego rodzaju wzrosła o ponad jedną czwartą w porównaniu z 2019 rokiem. Było ich półtora miliona. Jeszcze więcej, bo aż o 37 proc., wzrosła liczba dni na zwolnieniu z tego powodu. Łącznie było ich 27 mln 700 tys. Dane ZUS pokazują także wzrost ogólnej liczby wystawionych zwolnień o 4,1 proc., a liczby dni na zwolnieniu o 7,2 proc.

Prof. Łukasz Święcicki wyjaśniał specyfikę depresji i wpływ na jej występowanie epidemii koronawirusa. - Z punktu widzenia psychiatry depresja jest chorobą endogenną, w dużym stopniu zależną od predyspozycji genetycznej. Można powiedzieć, że pacjentów z depresją nie powinno przybyć, niezależnie od pandemii. Te osoby chorują nie dlatego, że jest źle - dodał.

- Jeżeli chodzi o osoby z zaburzeniami reaktywnymi, lękowymi, to nie ma wątpliwości, że przedłużający się stres i trauma na pewno zwiększy liczbę osób potrzebujących pomocy psychiatry - podkreśłał. 

Gość audycji zwracał uwagę, że można w sytuacji epidemii i pracy zdalnej niepokoić się o osoby nadużywające substancji psychoaktywnych, zwłaszcza alkoholu. - To niedoceniony jeszcze aspekt epidemii. Wiele wskaźników pozakazuje, że spożycie alkoholu wzrosło. Ludzie, którzy mogą bezkarnie pić przez parę miesięcy, nie mogą bezkarnie pić przez parę lat, to jest funkcja czasu - zaznaczył prof. Łukasz Święcicki.

Posłuchaj
24:33 PR24_mp3 2021_04_18-18-32-45.mp3 Prof. Łukasz Święcicki o skutkach pandemii dla zdrowia psychicznego (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Mateusz Drozda

Gość: prof. Łukasz Święcicki, Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie

Data emisji: 18.04.2021

Godzina emisji: 18.33

PR24/ka

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Poseł PiS: walczymy o to, by społeczeństwo odniosło jak najmniejszy uszczerbek

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 08:30
- Dzisiaj, kiedy walczymy z pandemią w myśl zasady "wszystkie ręce na pokład", powinniśmy działać tak, by polskie społeczeństwo poniosło jak najmniejszy uszczerbek w tej niełatwej sytuacji- powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Krzysztof Lipiec, poseł PiS. Gościem "Dwóch stron" był również Jacek Tomczak (PSL-Koalicja Polska). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Gałązka-Sobotka: trzeba zrobić wszystko, by zminimalizować wskaźnik śmiertelności

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 13:30
- Naszym celem powinno być minimalizowanie tej śmiertelności przedwczesnej, czyli takiej, która pojawia się wtedy, gdy paradoksalnie jesteśmy w dobrej kondycji, a choroba, która nas atakuje i brak odpowiedniej reakcji powodują przedwczesny zgon - podkreśliła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Gałązka-Sobotka - dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia.
rozwiń zwiń