"Jeden z wielkich heroicznych aktów niezgody na zło". Premier o powstaniu w getcie warszawskim
Premier Mateusz Morawiecki zapalił znicz przed pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. Na Facebooku szef rządu podkreślił, że Powstanie w Getcie Warszawskim to jeden z wielkich heroicznych aktów niezgody na zło. Dziś przypada 78. rocznica wybuchu tego zrywu.
2021-04-19, 18:40
"Powstanie w Getcie Warszawskim to jeden z, jakże znamiennych w naszej historii, wielkich heroicznych aktów niezgody na zło. W skazanej przez najeźdźców na śmierć Polsce nie raz chwytano za broń nie w celu odniesienia militarnego zwycięstwa, na które nie było szans, ale z moralnej potrzeby przeciwstawienia się nieludzkiej opresji" - napisał szef rządu na Facebooku.
Powiązany Artykuł
78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim
Jak zauważył, w 1939 r. Polska mogła jedynie "opóźnić marsz armii totalitarnych reżimów". "Już w 1939 roku osamotniona Polska też mogła jedynie zadać straty i opóźnić marsz armii totalitarnych reżimów, od zachodnich i wschodnich granic niosących mord i zniszczenie. Unicestwiane polskie państwo żyć potem mogło wyłącznie w podziemiu, na uchodźstwie i w sercach prawych ludzi. A zawsze serca te były przy każdym, kto toczył bój z niemieckim okupantem " - podkreślił szef rządu.
"Były przy bohaterach każdego z gett, przy Romach, którzy parodniowy heroiczny opór stawili na terenie warszawskiej "Gęsiówki", przy toczących nierówną walkę w tysiącach innych miejsc. Polskie serca nigdy nie zapomną Bohaterów walki ze wspólnym wrogiem. I nigdy nie zapomną biało-czerwonej flagi, za którą każdemu wtedy groziła śmierć, a która w kwietniu 1943 roku powiewała nad walczącym Gettem" - dodał premier.
Powiązany Artykuł
Dr hab. Grzegorz Berendt: powstańcy z getta warszawskiego nie mieli nadziei na zwycięstwo
Powstanie w Getcie Warszawskim to jeden z, jakże znamiennych w naszej historii, wielkich heroicznych aktów niezgody na...
Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Poniedziałek, 19 kwietnia 2021
- Warszawa: syreny zawyły, by upamiętnić 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie
- "Wybrali śmierć z bronią w ręku". Prezydent uczcił pamięć powstańców w getcie warszawskim
- 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Akcja edukacyjno-społeczna "Żonkile"
Powstanie warszawskie
Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku i było największym żydowskim zbrojnym zrywem przeciwko Niemcom w trakcie II Wojny Światowej. Było aktem bohaterskiego sprzeciwu wobec tragedii narodu żydowskiego, której istotnym rozdziałem była rozpoczęta kilka miesięcy wcześniej, 22 lipca 1942 roku, akcja likwidacji warszawskiego getta.
Powiązany Artykuł
"Cel był jeden, obrona własnej godności". Piotr Łysakowski o powstaniu w getcie warszawskim
Młode kobiety i mężczyźni, którzy wciąż pozostawali na terenie zamkniętej dzielnicy wybrali śmierć z bronią w ręku, zamiast komory gazowej Treblinki. Powstanie zakończyło się 16 maja 1943, kiedy to Niemcy wysadzili w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem i zrównali z ziemią resztę getta.
W nierównej, trwającej prawie miesiąc walce, słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór oddziałom SS, Wehrmachtu, policji bezpieczeństwa i formacjom pomocniczym. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu.
jbt
REKLAMA
REKLAMA