X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Znaczące nasilenie zjawisk prześladowań i ucisku". Raport o wolności religijnej na świecie

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 13:30
67 proc. ludności świata - 5,2 mld - żyje w krajach, w których dochodzi do poważnych naruszeń wolności religijnej - wynika z raportu "Wolność Religijna na świecie 2021"opublikowanego we wtorek przez papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Forum/Jakub Porzycki

Najtrudniejsza sytuacja jest w Chinach, Indiach, Pakistanie, Bangladeszu i Nigerii.

Prezentacja raportu "Wolność Religijna na świecie 2021" odbyła się w poniedziałek w Warszawie.

shutterstock krzyż jezus post 1200.jpg
Prawnicy chrześcijańscy w Hiszpanii walczą z "krzyżofobią". "Coraz więcej skarg do sądów"

Według raportu wolność religijna jest naruszana w prawie jednej trzeciej "31,6 proc. - państw naszego globu, w których mieszka dwie trzecie ludności świata. - 67 proc. ludności świata - 5,2 miliarda żyje w krajach, w których dochodzi do poważnych naruszeń wolności religijnej" - wskazano.

51 procent populacji doświadcza łamania prawa do wolności religijnej

"Największe prześladowania są w 26 krajach zamieszkałych przez 3,9 mld ludzi, czyli 51 proc. ludności świata. W tej klasyfikacji znajduje się 12 krajów afrykańskich i 2 kraje azjatyckie - Chiny i Myanmar (Birma), w których toczy się śledztwo w sprawie możliwego ludobójstwa" - wynika z raportu PKWP.

Do bardzo poważnych przypadków łamania prawa do wolności religijnej dochodzi w 62 ze 196 państwa na świecie. Liczba ludności żyjącej w granicach tych krajów wynosi blisko 5,2 mld. Niemal połowa z tych krajów znajduje się na kontynencie afrykańskim.

Do najcięższych naruszeń dochodzi w najludniejszych krajach świata takich jak: Chiny, Indie, Pakistan, Bangladesz i Nigeria.

"Znaczące nasilenie zjawisk prześladowań i ucisku"

Jak podkreślono, w okresie objętym raportem nastąpiło "znaczące nasilenie zjawisk prześladowań i ucisku".

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek ocenił, że "niepokojące w tym raporcie jest to, że tylko w 9 krajach odnotowano lekką poprawę sytuacji dotyczącej wolności religijnej mieszkańców, a aż w 22 krajach odnotowano w ostatnim czasie znaczące pogorszenie tej sytuacji".

1200_Puteri_Mujahidah_FB.png
Malezja: muzułmańska kobieta groziła chrześcijanom "zniszczeniem". Policja bada sprawę

- To nie jest tylko kwestia wolności religijnej, a więc możliwości sprawowania kultu, publicznego wyznawania swojej wiary zbiorowo bądź indywidulanie, ale także to jest kwestia przemocy - zauważył szef MEiN.

- Tam gdzie wolność religijna jest łamana, tam mamy do czynienia z prześladowaniami i dyskryminacją na tle religijnym, tam pojawiają się również przestępstwa z przemocy na tle religijnym a nawet przestępstwa na tle seksualnym z tym związane - powiedział Przemysław Czarnek. - To są brutalne sceny z życia wyznawców różnych religii - dodał minister.

Powołano Centrum Badań nad Wolnością Religijną przy UKSW

Jak wskazał, obserwowany w ostatnim czasie radykalny wzrost dyskryminacji chrześcijan w takich krajach jak Francja, czy radykalny wzrost antysemityzmu w takich krajach jak Niemcy - jest alarmem, który przyczynił się do powołania Centrum Badań nad Wolnością Religijną przy Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. - Zajmuje się ono badaniem tego zjawiska w Europie, byśmy mogli w Polsce ustrzec się przed wszystkimi tego typu sytuacjami" - powiedział minister.

Podkreślił także, że "wolność religijna, wolność sumienia jest jedną z podstawowych wolności człowiek". - Jeśli chcemy zachować pełną wolność w Polsce, musimy przeciwdziałać wszelkim formom dyskryminacji na tle religijnym, zwłaszcza chrześcijan w tym kręgu kulturowym, w którym żyjemy, ale także dyskryminacji wszystkich wyznań jakie są obecne na terenie naszego kraju i w Europie. Musimy przeciwdziałać wszystkim przestępstwom nienawiści na tle religijnym - oświadczył minister Przemysław Czarnek.

- Polska jest jeszcze krajem bezpiecznym - dodał.

Chrystus przed tłumem.jpg
Męka Chrystusa. "Jezus pokazał nam jak i po co przeżywać cierpienie"

"W 12 krajach Afryki prześladowania na tle religijnym są skrajne".

Z raportu "Wolność Religijna na świecie 2021" wynika, że - 23 kraje afrykańskie z 54 mają obecnie bardzo poważne problemy, w tym w 12 krajach te prześladowania są skrajne - powiedział w czasie prezentacji raportu dyrektor sekcji polskiej PKWP ks. prof. Waldemar Cisło. Jako przykład wskazał Republikę Środkowoafrykańską, Etiopię, Erytreę.

Zaznaczył, że "w 43 krajach rządy autorytarne doprowadziły do tego, że mamy różne ograniczenia wolności religijnej". Wspomniał m.in o islamskim ekstremizmie, który przemieścił się z Bliskiego Wschodu na kraje afrykańskie. - Tam mają mniejsze ograniczenia swojej działalności i religijno-etniczny nacjonalizm - zauważył ks. prof. Waldemar Cisło.

Zwrócił uwagę, że "nadal w 30 krajach - od 2018 roku - dokonywano zabójstw w aktach nienawiści na tle religijnym".

Wspomniał także o nowej kategorii, jaką są konsekwencje za zmiany religii, która dotyczy już 42 państw. - Ktoś, kto chce konwertować z islamu na chrześcijaństwo musi się liczyć z bardzo poważnymi represjami - powiedział dyrektor polskiej sekcji PKWP.

- Międzynarodowe sieci dżihadystyczne działające w obszarze okołorównikowym aspirują do roli międzykontynentalnych +kalifatów+. Tak, więc przemoc dżihadystów rozciąga się od Mali i Mozambiku w Afryce Subsaharyjskiej, do Komorów na Oceanie Indyjskim oraz do Filipin na Morzu Południowochińskim - głosi raport.

Z raportu wynika, że uznanym narzędziem rekrutacji i radykalizacji postaw na Zachodzie jest tzw. "cyberkalifat", rozszerzający się w skali globalnej. - Terroryści islamscy wykorzystują zaawansowane technologie cyfrowe do rekrutacji, radykalizacji i ataków - zaznaczono.

Zwrócono jednocześnie uwagę, że "jednostki antyterrorystyczne, choć nie były w stanie zneutralizować komunikacji internetowej terrorystów, zdołały jednak udaremnić ataki w kilku krajach zachodnich".

Mniejszości religijne są obwiniane za pandemię?

Zgodnie z raportem, mniejszości religijne są obwiniane za pandemię. "Istniejące wcześniej uprzedzenia społeczne wobec mniejszości religijnych w krajach takich jak Chiny, Niger, Turcja, Egipt i Pakistan doprowadziły do nasilenia dyskryminacji podczas pandemii COVID-19 poprzez, na przykład, odmowę dostępu do żywności i pomocy medycznej" - czytamy.

Wskazano, że autorytarne rządy i grupy fundamentalistyczne nasiliły prześladowania religijne. "Partie i agresywne ugrupowania nacjonalistyczno-religijne manipulowane przez rządy i współpracujących z nimi przywódców religijnych, doprowadziły do wzrostu supremacji etniczno-religijnej w krajach azjatyckich o większości hinduistycznej i buddyjskiej. Ruchy te jeszcze bardziej uciskały mniejszości religijne, sprowadzając je do statusu obywateli de facto drugiej kategorii" - czytamy w raporcie.

depresja smutek dziecko shutterstock_638053987 1200.jpg
Młodzi też niosą swój krzyż cierpienia

Zwrócono uwagę, że coraz częściej stosuje się przemoc seksualną, jako broń przeciwko mniejszościom religijnym. "W coraz większej liczbie krajów odnotowano przestępstwa wobec dziewcząt i kobiet uprowadzanych, gwałconych i przymuszanych do zmiany wiary pod groźbą utraty zdrowia i życia" - wskazano w raporcie.

Jak zaznaczono, "rosnąca liczba tych przestępstw, które często uchodzą sprawcom bezkarnie, wydaje się wskazywać na fundamentalistyczną strategię mającą na celu przymuszanie społeczności mniejszościowych do porzucenia tradycyjnie zajmowanych przez nią ziem i emigrację ze względów bezpieczeństwa".

- W Pakistanie rocznie 800 dziewczynek i młodych kobiet chrześcijańskich jest porywanych i wydawanych na siłę za mąż i ślad po nich ginie. Podobnie jest w przypadku kobiet w Egipcie. Najmłodsza dziewczynka wykupiona z rąk państwa islamskiego miała 6 lat - powiedział ks. prof. Cisło.

"Represyjne technologie"

Z raportu wynika, że w grupy wyznaniowe coraz częściej wymierzone są "represyjne technologie". "626 milionów kamer wspomaganych przez sztuczną inteligencję (AI), skanery smartfonów w kluczowych punktach kontroli ruchu pieszego, połączone z platformami analitycznymi i zintegrowanym systemem kredytów społecznych, mają zagwarantować, że przywódcy religijni i wierni różnych wyznań będą lojalni wobec Komunistycznej Partii Chin - podano.

Raport pokazuje, że "30,4 mln muzułmanów w Chinach i Myanmarze (w tym Ujgurów i Rohindżów) spotyka się z poważnymi prześladowaniami". Tymczasem "społeczność światowa dopiero w ostatnim czasie, używając prawa międzynarodowego, stara się je powstrzymać" - czytamy.

indonezja kościół pap 1200.jpg
Nigeria, Mozambik, Indonezja... Na świecie nie ustają prześladowania chrześcijan

Zwrócono także uwagę, że Zachód odrzucił narzędzia, które ograniczają radykalizację. "Mimo, że rządy uznają, że nauczanie religii w szkołach zmniejsza radykalizację i zwiększa świadomość międzyreligijną wśród młodzieży, to jednak coraz więcej krajów likwiduje lekcje religii w systemie edukacji powszechnej" - wynika z raportu.

"Uprzejme" prześladowanie

Wskazano, że istnieje tzw. "Uprzejme" prześladowanie. "Termin ten odzwierciedla stanowienie nowych praw, norm kulturowych, które powodują, że prawa jednostki do wolności sumienia i wyznania wchodzą w głęboki konflikt z obywatelskim obowiązkiem ich respektowania" - wyjaśniano.

Ks. prof. Waldemar Cisło wskazał także na rosnące prześladowania na tle religijnym w Europie.

Powołując się na francuski dziennik "Le Figaro" powiedział, że "w ostatnich kilku latach liczba ataków na miejsca związane z kultem chrześcijańskim wzrosła o 90 proc. we Francji, zaś na miejsca związane z kultem judaizmu czy islamu spadała o 58,5 proc." - Natomiast w 2020 mieliśmy na terenie Niemiec nad 2 tys. 300 ataków skierowanych przeciwko gminom żydowskim - zaznaczył ks. prof. Cisło.

Czytaj także:

Papież Franciszek w lutym 2019 r. podpisał w Abu Zabi wraz z Wielkim Imamem Ahamadem Al-Tayyibem z Uniwersytetu Al-Azhar, przywódcą sunnickiego świata muzułmańskiego "Dokument o ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i współistnienia".

W marcu 2021 roku papież odwiedził Irak - kraj mający szyicką większość - w celu pogłębienia dialogu międzyreligijnego. Franciszek odprawił także pierwszą w historii katolicką mszę św. na Półwyspie Arabskim. 

nt

Czytaj także

Zbigniew Rau: jest szansa na sankcje UE wobec Rosji za działania ws. Nawalnego

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 10:02
- Jest szansa na unijne sankcje wobec Rosji za działania ws. Aleksieja Nawalnego - mówi w rozmowie z PAP minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Jak ocenia, ze strony Moskwy nie widać oznak woli przestrzegania praw człowieka czy ochrony niezależnych środowisk społeczeństwa obywatelskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UE nałożyła na Chiny sankcje za łamanie praw człowieka. To pierwsza taka kara od 30 lat

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 10:25
Unia Europejska nałożyła sankcje na 11 osób odpowiedzialnych za zamach stanu w Mjanmie i represje wobec demonstrantów - poinformowała korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Zdecydowali o tym ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów na spotkaniu w Brukseli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chiny protestują po nałożeniu sankcji. Unijny dyplomata wezwany do MSZ

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 10:29
Szef delegatury UE w Chinach Nicolas Chapuis został wezwany do tamtejszego MSZ, gdzie przekazano mu stanowczy protest przeciwko unijnym sankcjom nałożonym na podmioty z ChRL za łamanie praw człowieka w regionie Sinciang – ogłosiło we wtorek MSZ w Pekinie.
rozwiń zwiń