"Historia drogi do niepodległej Polski". 17 wystaw przypomni rolniczą Solidarność
Instytut Pamięci Narodowej otworzy w południe w 17 miejscowościach w Polsce regionalne wystawy pokazujące powstawanie NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych. - Trzeba pamiętać o setkach tysięcy działaczy rolniczej "Solidarności", bo to jest historia naszej drogi do niepodległej Polski - podkreślał prezes IPN Jarosław Szarek.
2021-04-21, 05:36
Regionalne wystawy to kolejna odsłona w wystaw "Tu rodziła się Solidarność", które od 40. rocznicy strajków lipcowo-sierpniowych 1980 przypominały o powstawaniu rolniczej "Solidarności" i zostały zaprezentowane w około 90 miejscowościach całej Polski.
Powiązany Artykuł
Historia Solidarności. Paweł Skibiński: możemy mówić o ewangelicznej analogii
Posłuchaj
Prezes IPN Jarosław Szarek wyjaśnia, że postawa polskich chłopów w czasie zniewolenia komunistycznego zasługuje na wyjątkowe upamiętnienie. To ich opór spowodował, że po wojnie komunistyczne władze nie doprowadziły do przymusowej kolektywizacji.
"Nasza droga do niepodległej Polski"
Z kolei 40 lat temu - przypomina prezes Instytutu - "doszło do kolejnego etapu zmagań polskiej wsi o swoją niezależną reprezentację, co zostało zrealizowane 12 maja 1981 roku rejestracją Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych »Solidarność«".
Czytaj także:
- Andrzej Gwiazda - bezkompromisowy opozycjonista kończy 86 lat
- Powstanie "Tygodnika Solidarność". "To był przełom w historii PRL"
Prezes Szarek przypomina, że wielu rolniczej "Solidarności" represjonowanych podczas stanu wojennego. Trzeba pamiętać o rodzinie Bartoszcze, która zapłaciła najwyższą cenę za swoją postawę antykomunistyczną i walkę o wolną Polskę. Dziś trzeba pamiętać o setkach tysięcy działaczy rolniczej "Solidarności" - bo to jest historia naszej drogi do niepodległej Polski - podkreśla Jarosław Szarek.
REKLAMA
Finał na placu Piłsudskiego w stolicy
Ekspozycje składają się z części ogólnopolskiej oraz regionalnych. Będą prezentowane do 7-9 maja 2021. Wszystkie te wystawy 12 maja staną na placu Marszałka Piłsudskiego w Warszawie. W ten sposób upamiętniona zostanie 40. rocznica rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych "Solidarność".
Wówczas, w maju 1981 roku, w Warszawie zebrało się około 20 tysięcy rolników, którzy po mszy w Katedrze świętego Jana złożyli wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
mbl
REKLAMA