X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jak będą wyglądały egzaminy w latach 2021, 2022 i 2023? Minister edukacji i nauki wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 15:42
- Egzaminy ósmoklasisty i maturalne, w 2021 roku, odbędą się w zaplanowanym terminie - poinformował minister edukacji i nauki. Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej przedstawił również zmiany w egzaminach w latach 2022-2023.
Przemysław Czarnek
Przemysław CzarnekFoto: PAP/Piotr Nowak

Egzaminy w 2021 roku odbędą się zgodnie z zaplanowanymi wcześniej terminami. Są to: egzamin maturalny (4-20 maja) i egzamin ósmoklasisty (25-27 maja).

Jedynka Dariusz Piontkowski 1200.jpg
Dariusz Piontkowski zapewnia: tegoroczne matury nie będą trudniejsze
Posłuchaj
00:16 11032976_1.mp3 Minister Przemysław Czarnek: egzaminy maturalne i ósmoklasisty zgodnie z zaplanowanymi terminami (IAR) 

- Nie ma żadnych przesłanek ani żadnego zagrożenia dla tech terminów - powiedział Przemysław Czarnek.

Egzaminy, tak jak w ubiegłym roku, odbędą się w formie stacjonarnej.

Egzamin ósmoklasisty

Na podstawie wymagań z grudnia 2020 roku, przystępujący do egzaminu ósmoklasisty będą mieli mniej zadań do rozwiązania, w tym także zadania otwarte. Nie zmieni się czas na ich rozwiązanie.

Posłuchaj
00:33 11032976_2.mp3 Minister Przemysław Czarnek o egzaminach ósmoklasisty (IAR)

Egzaminy w 2022 roku

Szef MEiN poinformował także o egzaminach w 2022 roku.

- Egzamin z trzech przedmiotów w przypadku egzaminu ósmoklasisty: polski, matematyka, język obcy, bez egzaminu z przedmiotu dodatkowego. Egzaminu z przedmiotu dodatkowego być może wejdzie w życie dopiero w 2024 roku - powiedział Czarnek i dodał "na pewno nie wcześniej, a zatem pozostajemy w formule, która jest do tej pory".

Zapowiedział, że egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony w maju.

- Ten termin się sprawdza, jest dobry i dlatego w przyszłym roku będzie to także maj - oświadczył.

Czytaj także:

Wyjaśnił, że będzie on przeprowadzony według tych samych wymagań egzaminacyjnych, które są w tym roku, zatem tych, które są w rozporządzeniu z 16 grudnia 2020 roku. W związku z tym będzie mniejsza liczba zadań w arkuszach egzaminacyjnych, ale czas na ich rozwiązanie taki jak w 2019 roku, 2020 roku i 2021 roku i mniejsza liczba zadań otwartych.

Szef MEN poinformował, że egzamin maturalny będzie również według tych samych wymagań, które zawarto w rozporządzeniu z grudnia 2020 roku. Egzaminy obowiązkowe - tylko część pisemna na poziomie podstawowym, część usta - tylko dla osób, które potrzebują wyniku do rekrutacji na uczelnie za granicą.

Czarnek powiedział, że jedyna różnica w porównaniu do tego roku, to "obowiązek przystąpienia do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym, ale bez konieczności zdobycia określonej liczby punktów". - Bez tego limitu 30 proc. czy 20 proc, czyli powrót do tego, co było w zeszłym roku, jeżeli chodzi o obowiązek przystąpienia bez konieczności legitymowania się określonym, czy minimalnym wynikiem - wyjaśnił

Zmiany od 2023 roku

Matura w 2023 r. odbędzie się na podstawie wymagań egzaminacyjnych z podstawy programowej z 2018 r., bez progu zaliczeniowego na obowiązkowym egzaminie z przedmiotu dodatkowego - zapowiedział Czarnek.

Podczas konferencji prasowej, szef MEN poinformował też, że egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony zgodnie z wymaganiami podstawy programowej z 2017 roku. 

Jak podał Czarnek, egzamin ten będzie przeprowadzony w maju 2023 r. z trzech przedmiotów, bez egzaminu z dodatkowego przedmiotu.

dzieci_free_szkoła_1200.jpg
Szef MEiN zapowiada koniec szkolnego lockdownu. Podał termin

- Dodatkowy przedmiot może wejdzie w 2024 r., ale o tym będziemy decydować później - mówił minister edukacji i nauki.

Z kolei egzamin maturalny zgodnie z wymaganiami podstawy programowej z 2018 r. Arkusz egzaminacyjny będzie w formie określonej w dostępnych informatorach bez obowiązku zdania, tj. uzyskania przynajmniej 30 proc. z egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

Szef MEN wyjaśnił, że będzie tylko obowiązek przystąpienia do tego egzaminu, a obowiązek zdania będzie dopiero od 2025 r. 

Nie będzie testowania przed egzaminami

Zdający nie będą testowani na obecność koronawirusa przed egzaminami - zaznaczył Czarnek.

- Nie chcemy w żaden sposób stresować ani ósmoklasistów, ani maturzystów - żadnych testów nie będzie - powiedział szef MEN dodał, że do zapewnienia bezpieczeństwa wystarczy reżim sanitarny.

bf

Czytaj także

Czy pandemia wpłynie na kształt przyszłorocznej matury i egzaminu ósmoklasisty? Szef MEiN wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 20:22
- Skłaniamy się do tego, żeby kontynuować to, co jest na maturze i na egzaminie ósmoklasisty w tym roku - mówił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zakładamy, że od 18 kwietnia będzie to możliwe". Szef MEiN o planach powrotu do szkół

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 09:20
- Jeśli dane o zakażeniach ze środy i z czwartku potwierdzą tendencję spadkową, to od poniedziałku jest wielka szansa na to, byśmy wracali najpierw do przedszkoli, następnie w kolejnym tygodniu do klas I-III i do kolejnych klas szkół podstawowych – zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dariusz Piontkowski zapewnia: tegoroczne matury nie będą trudniejsze

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 13:30
- W tym roku matury odbędą się według zasad ogłoszonych pod koniec ubiegłego roku, czyli na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie podstawy programowej - powiedział w audycji "W samo południe" na antenie Programu 1 Polskiego Radia wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.
rozwiń zwiń