"Podniosły, ważny i nowoczesny akt ustrojowy". Prezydent o Konstytucji 3 maja

- Konstytucja 3 Maja była niezwykle ważnym, a przede wszystkim nowoczesnym aktem ustrojowym, pokazującym, że polska myśl polityczna była wówczas na najwyższym poziomie. Polska była w absolutnej awangardzie w początkach kształtującej się demokracji - mówił w niedzielę prezydent Andrzej Duda.

2021-05-02, 14:46

"Podniosły, ważny i nowoczesny akt ustrojowy". Prezydent o Konstytucji 3 maja
  • Prezydent Andrzej Duda powiedział, że nadchodzący 3 Maja jest świętem, z którego możemy być dumni jako naród, bo uchwalona wtedy Konstytucja prezentowała myśl polityczną na najwyższym światowym poziomie
  • - Ustawa Rządowa z roku 1791 była niezwykle ważnym i nowoczesnym aktem ustrojowym, wyjątkowym na skalę całej Europy i świata - ocenił prezydent
  • W wywiadzie dla Telewizji Polskiej prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Konstytucja 3 Maja stawiała Polskę w awangardzie kształtujących się wtedy demokracji europejskich

Powiązany Artykuł

1200x660-art-K3M--web.jpg
Konstytucja 3 maja - zobacz serwis specjalny na PolskieRadio.pl

Prezydent podkreślał na antenie TVP Info, że barwy i symbolika polskiej flagi narodowej mają "ogromną moc". - Po raz pierwszy te biało-czerwone barwy, w 1792 roku, rok po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja, choć jeszcze nieformalnie, zostały uznane za barwy polskie - przypomniał.

Posłuchaj

W wywiadzie dla Telewizji Polskiej prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Konstytucja 3 Maja stawiała Polskę w awangardzie kształtujących się wtedy demokracji europejskich (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

"Polska myśl polityczna była na najwyższym poziomie"

Andrzej Duda zaznaczył też, że święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest świętem narodowej dumy Polaków. - To był niezwykle podniosły, ważny, a przede wszystkim nowoczesny akt ustrojowy, pokazujący, że polska myśl polityczna była wówczas na najwyższym poziomie. Polska była w absolutnej awangardzie w początkach kształtującej się demokracji - zaznaczył.

Czytaj także: 

Andrzej Duda podkreślił, że Konstytucja 3 Maja była dokumentem silnie reformatorskim, który miał przywrócić Polsce siłę, ale też uznawał najważniejsze wolności. - Z jednej strony przyjmowaliśmy i chcieliśmy tej nowoczesności, która płynęła z Europy, ale z drugiej strony mówiliśmy twardo, że Polska jest oparta na wierze katolickiej, na korzeniach chrześcijańskich, aczkolwiek szanujemy też inne religie, bo to też było bardzo ważne - powiedział prezydent.

Powiązany Artykuł

1920px-Konstytucja_3_Maja1200.jpg
Historia Konstytucji 3 Maja

Druga na świecie, pierwsza w Europie

Konstytucja 3 maja, uchwalona w roku 1791, regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie, po konstytucji amerykańskiej, spisaną ustawą zasadniczą. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, znacząco ograniczyła demokrację szlachecką i częściowo wprowadziła zrównanie praw mieszczan i szlachty. Zawarte w niej zapisy stawiały chłopów pod ochroną państwa. Zniosła również zasadę "liberum veto" uznawaną za jedną z największych wad demokracji szlacheckiej w Polsce.

REKLAMA

Próba wprowadzenia konstytucji w życie została zniweczona już w połowie 1792 r. Było to związane z Konfederacją Targowicką (zawiązaną przez przywódców obozu magnackiego w celu przywrócenia poprzedniego ustroju Rzeczypospolitej przeciwko reformom Konstytucji 3 Maja) i wkroczeniem armii rosyjskiej w granice Polski. (Dzieje.pl/ PAP) Próba wprowadzenia konstytucji w życie została zniweczona już w połowie 1792 r. Było to związane z Konfederacją Targowicką (zawiązaną przez przywódców obozu magnackiego w celu przywrócenia poprzedniego ustroju Rzeczypospolitej przeciwko reformom Konstytucji 3 Maja) i wkroczeniem armii rosyjskiej w granice Polski. (Dzieje.pl/ PAP)

Celem Konstytucji 3 maja miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r. Konstytucja została uchwalona na Zamku Królewskim w Warszawie.


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej