more_horiz
Wiadomości

Krajowy Plan Odbudowy wysłany do Komisji Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 16:27
- Polski rząd złożył do Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy - poinformował Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Minister podkreślił, że jest to ostateczna wersja, nie podlegająca zmianom.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Hadrian/ Shutterstock

Waldemar Buda zaznaczył, że Lewica, która negocjowała poparcie planu z rządem w zamian za umieszczenie w nim swoich priorytetów, "widziała dokument" przed jego wysłaniem do Komisji Europejskiej w wersji roboczej, zaakceptowanej przez rząd w piątek. Wiceminister zapewnił jednocześnie, że wysłany 3 maja dokument nie różni się od tego roboczego.

Czytaj także:
1200_Budka_PAP.png
"Polityczne gierki". Dr Machnik o strategii opozycji ws. ratyfikacji KPO

Lewica warunkowała poparcie dla Krajowego Programu Odbudowy ujęciem w nim m.in. programu budowy mieszkań pod tani wynajem i wsparciem szpitali powiatowych oraz przeznaczeniem 30 procent środków do dyspozycji samorządów.

Ostateczna wersja

Waldemar Buda dodał, że po poniedziałkowych rozmowach z Komisją Europejską o roboczej wersji planu, nie było powodu zwlekać z wysłaniem oficjalnej wersji.

Posłuchaj
00:27 11056749_1.mp3 Rząd przekazał Krajowy Plan Odbudowy Komisji Europejskiej (IAR)

Wiceminister dodał, że komitet monitorujący, który będzie kontrolował wydatkowanie funduszy, będzie składał się m.in. z przedstawicieli samorządów, związków zawodowych, przedsiębiorców, a jego skład powoła minister rozwoju regionalnego.

Rzecznik rządu Piotr Mueller poinformował, że we wtorek o 9.00 premier Mateusz Morawiecki spotka się z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim w sprawie wdrażania unijnych środków i Krajowego Planu Odbudowy.

Czytaj także:
Antoni Macierewicz 1200.JPG
Krajowy Plan Odbudowy. Macierewicz: to nie pieniądze, a sposób ich użycia rozstrzyga o przyszłości

Czytaj także:

Głosowanie

We wtorek o 16.00 Sejm ma głosować nad projektem ustawy o zasobach własnych Unii Europejskiej. Przyjęcie tych regulacji przez wszystkie kraje Unii pozwoli uruchomić unijny Fundusz Odbudowy i przyjąć unijny budżet na najbliższe lata.

- Apelujemy, aby jutro podjąć wyzwanie, które stoi przed Polską i wszyscy razem zagłosować za ratyfikacją, aby nadać procedurze kolejne kroki i móc ostatecznie w okresie letnim skorzystać z środków, które napłyną z KPO - mówił dzisiaj wiceminister Waldemar Buda.

jbt

Zobacz także

Zobacz także