X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Wspieramy Ukrainę w jej drodze do NATO i UE". Prezydent pojedzie na Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 17:28
- Nieprzerwanie wspieramy Ukrainę w jej drodze do członkostwa w NATO i UE - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda po spotkaniu w Warszawie z prezydentem Ukrainy. Wołodymyr Zełenski poinformował, że zaprosił prezydenta Polski na pierwszy szczyt Platformy Krymskiej.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz prezydent RP Andrzej Duda
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz prezydent RP Andrzej DudaFoto: Twitter/KPRP

mid-21503211 1200.jpg
Zełenski: dziękuję Polsce za wspieranie Ukrainy na jej drodze do struktur europejskich

W poniedziałek w Warszawie doszło do dwustronnego spotkania prezydentów Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego, który przybył na uroczystości 230. rocznicy uchwalenia konstytucji 3 Maja.

Po zakończeniu oficjalnych państwowych obchodów z udziałem także prezydentów Litwy, Łotwy i Estonii prezydent Duda rozmawiał na Zamku Królewskim z prezydentem Zełenskim.

Po rozmowie liderzy polski i Ukrainy wygłosili oświadczenia dla prasy. Prezydent Andrzej Duda podziękował prezydentowi Zełenskiemu za udział w uroczystościach związanych z Narodowym Świętem Konstytucji 3 Maja. W tym kontekście podkreślił, że zarówno Polska, jak i Ukraina przynależą do "wspólnego pnia kulturowego, historycznego i ustrojowego w Europie, a obecność prezydenta Ukrainy 3 maja w Polsce, to wyraz solidarności i jedności tej części Europy".


Posłuchaj
00:33 11056648_2.mp3 W sierpniu wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie (IAR)

 

- Omówiliśmy z prezydentem Ukrainy najważniejsze kwestie bieżące, przede wszystkim związane z bezpieczeństwem Ukrainy, problemem okupowanego przez Rosję Krymu, problemem okupowanych okręgów - donieckiego i ługańskiego, obecności i liczebności rosyjskich oddziałów wojskowych, które, jak wiemy, w ciągu ostatnich miesięcy były tam relokowane z różnych części Rosji - poinformował prezydent Andrzej Duda.


duda twitter 1200.jpg
Prezydenci Litwy, Łotwy i Estonii pozytywnie o działaniach UE podczas pandemii. Zełenski krytycznie: nie otrzymaliśmy nic

Bezpieczeństwo Ukrainy i UE

Prezydent relacjonował, że podczas spotkania mówił Zełenskiemu o zbliżającym się szczycie Bukareszteńskiej Dziewiątki, który odbędzie się za tydzień w Bukareszcie. Jak mówił Andrzej Duda, szczyt będzie poświęcony m.in. problemom bezpieczeństwa. - Myślę, że kwestia Ukrainy i Białorusi będzie tam bardzo, bardzo istotnym tematem. W szczególności Ukrainy i ostatniej rosyjskiej obecności przy granicy ukraińskiej - zaznaczył.

- W tej perspektywie rozmawialiśmy o zbliżającym się szczycie całego Sojuszu Północnoatlantyckiego, który odbędzie się za półtora miesiąca, w połowie czerwca w Brukseli, gdzie ten temat z całą pewnością również będzie omawiany - podkreślił Andrzej Duda.

Jak zaznaczył, chodzi o bezpieczeństwo Ukrainy, a w związku z tym o bezpieczeństwa całej Europy Środkowej. - A po drugie, to kwestia także i wskazania Ukrainie w sposób sformalizowany drogi, którą powinna zmierzać do członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim - mówił Andrzej Duda.

Wskazywał, że chodzi o "mapę drogową" do członkostwa w NATO, która w tej chwili jest sprawą fundamentalną, i o którą Ukraina w tej chwili walczy, a na której to drodze, nie tylko Polska, ale także "przyjaciele w naszej części Europy" wspierają Ukrainę.

prezydenci 1200 pap (1).jpg
Debata z prezydentami państw regionu. Andrzej Duda: UE może być dużą rodziną

Wsparcie Ukrainy

Jak przekazał Andrzej Duda, podczas spotkania Zełenski zaprosił go na Ukrainę w sierpniu tego roku na obchody 30. rocznicy odzyskania niepodległości przez Ukrainę. Prezydent poinformował, że przyjął zaproszenie i będzie czynił wszystko, żeby być obecnym.

Andrzej Duda powiedział też, że spotkanie bilateralne zostało zwieńczone podpisaniem wspólnej deklaracji o perspektywie europejskiej dla Ukrainy. - W tym zakresie oczywiście także i Polska cały czas nieprzerwanie Ukrainę wspiera - zadeklarował.

Zełenski podziękował polskiemu prezydentowi za zaproszenie na obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Złożył też z tej okazji życzenia narodowi polskiemu. - Państwu, które nas zawsze wpiera i jest nam życzliwe - powiedział.

Bilateralne spotkanie

Poinformował ponadto, że zaprosił prezydenta Andrzeja Dudę wraz z małżonką na sierpniowe uroczystości związane z trzydziestoleciem niepodległości Ukrainy. - W przededniu tych uroczystości odbędzie się pierwszy szczyt Platformy Krymskiej, na który zaprosiliśmy wyłącznie przyjaciół Ukrainy - powiedział Zełenski.

- Ten szczyt będzie pierwszą taką platformą, na której po raz pierwszy będziemy mówić o deokupacji Krymu - dodał prezydent Ukrainy.

prezydenci 1200 pap.jpg
Prezydenci regionu w deklaracji: Europa powinna być budowana na fundamencie podstawowych wartości i zasad

- Chciałbym podziękować Polsce, a szczególnie panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie za wspieranie Ukrainy na jej drodze do struktur euroatlantyckich. Dziękujemy Polsce za twarde stanowisko dotyczące integralności terytorialnej Ukrainy, jak również za to, że Polska jasno opowiada się za nieuznawaniem aneksji Krymu - mówił Zełenski.

- Wiem, że między naszymi państwami i narodami są pewne nierozstrzygnięte kwestie historyczne, ale jestem przekonany, że w przyszłości zostaną one rozwiązane i między nami nie będzie nieporozumień - dodał.

Kwestie historyczne

Prezydent Andrzej Duda dziękował za "życzliwość z jaką prezydent Ukrainy odnosi się do polskich postulatów, w tym tych mających charakter dwustronny". Wyraził nadzieję, że niebawem uda się stworzyć instytucje kulturalne w Przemyślu i we Lwowie dla Polaków mieszkających na Ukrainie i Ukraińców mieszkających w Polsce.

- Mam nadzieję, że to jest dobry przykład budowania jak najlepszych relacji polsko-ukraińskich - przekonywał Andrzej Duda.

Przyznał, że "kwestie historyczne są trudne, bo historia naszych narodów jest trudna". Wierzy jednak, że dzięki dobrej woli i poszukiwaniu mądrych rozwiązań także i dla naszych społeczeństw znajdziemy właściwe środki, aby kwestie historyczne budowały nasze relacje.

pkur

Czytaj także

Szczerski: prezydenci czterech państw uświetnią uroczystości 230. rocznicy Konstytucji 3 maja

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 19:45
- Prezydent Wołodymyr Zełenski będzie jednym z zagranicznych gości obchodów 230. rocznicy Konstytucji 3 maja. W Warszawie spodziewamy się czworga prezydentów - krajów bałtyckich oraz właśnie Ukrainy - powiedział Polskiemu Radiu szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy w Warszawie. Krzysztof Szczerski podał datę

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 21:46
3 maja wizytę w Polsce złoży prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą - przekazał Polskiej Agencji Prasowej Krzysztof Szczerski, szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP, po spotkaniu z doradcą ds. zagranicznych głowy ukraińskiego państwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: zdajemy sobie sprawę, że wolni możemy być tylko razem

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 12:34
- My, obywatele państw Europy Środkowo-Wschodniej zdajemy sobie sprawę, że wolni możemy być tylko razem; wiemy, że to wielkie pragnienie podzielają nasi przyjaciele z Białorusi - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
rozwiń zwiń