Pierwszy dzień matur. Trwa egzamin z języka polskiego
271 tysięcy tegorocznych maturzystów pisze dziś egzamin z języka polskiego. Do matur podeszły także te osoby, które nie zdały w latach ubiegłych lub chcą poprawić wynik. Absolwenci musieli przyjść na egzamin w maseczce, obowiązkowa jest także dezynfekcja rąk. Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczął się o godzinie 9.00.
2021-05-04, 09:30
Powiązany Artykuł
![ksiazki_czytanie_shutter_1200_Yulai Studio.jpg](http://static.prsa.pl/images/119788ed-bf78-411f-9c13-ae6fab25a57e.jpg)
Matura 2021. Język polski - praktyczne kompendium wiedzy
Posłuchaj
Egzaminy łatwiejsze niż rok temu
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że egzaminy w tym roku będą łatwiejsze. - Egzaminy obowiązkowe to tylko część pisemna na poziomie podstawowym. Część ustna tylko dla osób, które potrzebują wyniku w rekrutacji na uczelnię za granicą - powiedział minister.
Czytaj także:
- Matury i egzamin ósmoklasisty. Jak będą wyglądać w tym roku, jak w najbliższych latach?
- "Spokoju, koncentracji i wytrwałości". Szef MEiN życzy maturzystom powodzenia na egzaminach
Obowiązkowo na poziomie podstawowym maturzyści będą musieli zdać egzaminy z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Jak mówi dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik, w tym roku nie ma obowiązku zdawania przedmiotu dodatkowego, ale większość maturzystów zdecydowała się zdawać ten przedmiot. - Najczęściej jako przedmiot dodatkowy maturzyści wybierali podobnie jak w latach ubiegłych język angielski - tu prawie 60 procent maturzystów - matematykę, język polski, geografię i biologię - powiedział dyrektor CKE.
Na rozwiązanie testu i napisanie wypracowania maturzyści będą mieli dziś 170 minut.
REKLAMA
Reżim sanitarny
Egzaminy odbywają się w reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi przygotowanymi wspólnie przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji i Nauki, a zatwierdzonych przez Główny Inspektorat Sanitarny.
Zapisano w nich, że na egzamin może przyjść wyłącznie osoba bez objawów chorobowych podobnych do objawów COVID-19. Zasada ta obowiązuje zdających, nauczycieli, egzaminatorów, obserwatorów, pracowników szkoły i innych osób zaangażowanych w przeprowadzanie egzaminu. Na egzamin nie może przyjść osoba przebywająca w domu z osobą w izolacji w warunkach domowych albo jeśli sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
Od tej reguły są dwa wyjątki: osoba, która przechorowała COVID-19 (jest ozdrowieńcem) i osoba zaszczepiona przeciwko COVID-19 (przyjęła wszystkie przewidziane procedurą dawki danej szczepionki) mogą przyjść na egzamin, nawet jeżeli przebywają w domu z osobą w izolacji bądź na kwarantannie.
Abiturienci, którzy nie mogą z przyczyn losowych lub zdrowotnych przystąpić do egzaminów w sesji majowej, będą mogli przystąpić do nich w sesji dodatkowej w czerwcu. Jej termin wyznaczono na 1-16 czerwca.
mbl,pg,IAR,PAP
REKLAMA