Rozszerzony język polski i języki mniejszości. Dziś kolejny dzień egzaminów

Maturzyści z całego kraju napiszą dzisiaj egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Nie jest to egzamin obowiązkowy, ale zdecydowało się go zdawać ponad blisko 58 tysięcy osób, czyli co piąty maturzysta.

2021-05-10, 08:20

Rozszerzony język polski i języki mniejszości. Dziś kolejny dzień egzaminów
Maturzyści podczas egzaminu maturalnego . Foto: KZ/ FORUM

Powiązany Artykuł

1200_matura_Forum.png
Matura 2021: dokładny harmonogram, wyniki, sesja poprawkowa. To musisz wiedzieć

Rozszerzony język polski jest, obok języka angielskiego i matematyki, najczęściej wybieranym przedmiotem dodatkowym na maturze.

Posłuchaj

Jak mówią abiturienci z liceum imienia Stefana Batorego w Warszawie, na pisanie egzaminu z rozszerzonego angielskiego zdecydowali się głównie dlatego, że wymagają tego uczelnie (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

W arkuszu przygotowanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną abiturienci muszą napisać wypracowanie na co najmniej 300 wyrazów. Mają na to 180 minut. Mogą uzyskać 40 punktów, ale w przypadku przedmiotu dodatkowego nie ma progu zdawalności.

Czytaj także: 

Po południu rozpocznie się egzamin maturalny z języka łemkowskiego i języka kaszubskiego. Należą do przedmiotów bardzo rzadko wybieranych przez abiturientów. Chęć zdawania egzaminu z kaszubskiego deklaruje co roku kilkanaście osób w całym kraju, a z łemkowskiego tylko jedna lub dwie.

Matura w czasach pandemii

W tym roku w związku z epidemią COVID-19 i koniecznością prowadzenia edukacji zdalnej egzamin maturalny jest przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych ogłoszonych w grudniu ub.r., a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań (o 20-30 proc., zależnie od przedmiotu) określonych w podstawie, które były podstawą egzaminów w latach ubiegłych.

REKLAMA

Maturzyści muszą obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Nie ma w tym roku obowiązkowych egzaminów ustnych. Zdawać je będą tylko ci maturzyści, którzy potrzebują wyniku z egzaminu ustnego przy rekrutacji na uczelnie za granicą.

Sesja maturalnych egzaminów pisemnych potrwa od 4 do 20 maja. Terminy egzaminów z poszczególnych przedmiotów wyznaczyła Centralna Komisja Egzaminacyjna. Sesja egzaminów ustnych potrwa do 19 do 21 maja. Ich terminy każda szkoła ustala we własnym zakresie (PAP) Sesja maturalnych egzaminów pisemnych potrwa od 4 do 20 maja. Terminy egzaminów z poszczególnych przedmiotów wyznaczyła Centralna Komisja Egzaminacyjna. Sesja egzaminów ustnych potrwa do 19 do 21 maja. Ich terminy każda szkoła ustala we własnym zakresie (PAP)

Nie ma też w tym roku obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z przedmiotu do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie do egzaminów z sześciu takich przedmiotów.


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej