more_horiz
Wiadomości

PiS największym wygranym, KO - przegranym. Najnowszy sondaż ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 07:15
- PiS i Lewica to wygrani, a KO i Solidarna Polska – przegrani głosowania w sprawie ratyfikacji zasobów własnych Unii Europejskiej – wynika z sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM, który opublikowano we wtorek.
Politycy podczas głosowania nad ratyfikacją Funduszu Odbudowy
Politycy podczas głosowania nad ratyfikacją Funduszu OdbudowyFoto: fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Przypomniano, że w badaniu zadano dwa pytania: "kto zyskał, a kto stracił na głosowaniu w sprawie ratyfikacji?".

sejm ratyf mid-21504519 1200.jpg
Sejm ratyfikował unijny Fundusz Odbudowy

"W wynikach nie ma bezwzględnych wskazań powyżej połowy, za to 47 proc. badanych wskazuje, że to PiS skorzystał na ratyfikacji, 23,5 proc., że Lewica. Dla 9 proc. to Porozumienie Jarosława Gowina jest wygranym tego głosowania" - czytamy w "DGP".

"Jeśli chodzi o tych, którzy stracili, to na pierwszym miejscu wskazywana jest Koalicja Obywatelska – 38 proc., na drugim 15 proc. – Solidarna Polska. Na trzecim miejscu wskazywana jest Lewica – 11 proc." - napisano.

Czytaj także:

Zwrócono uwagę, że "i w pierwszym, i w drugim badaniu relatywnie duża grupa badanych – odpowiednio 35 i 38 proc. – nie ma zdania".

"Zdaniem rzecznik PiS Anity Czerwińskiej badanie pokazuje, że Polacy chcą rozwoju i pieniędzy z Funduszu Odbudowy. »Kwestię ratyfikacji doprowadzimy do końca«" - powiedziała posłanka PiS, cytowana w artykule.

pendolino warszawa 1200.jpg
Krajowy Plan Odbudowy zapewni Polsce miliardy unijnych pieniędzy. Zobacz, jak zostaną podzielone

Jak zauważono, "ciekawe są niektóre wyniki w rozbiciu na wyborców poszczególnych ugrupowań".

"Na przykład zwolennicy lewicy z 2019 r. w mniejszym procencie niż ogół badanych – 17 proc. uważają, że to Lewica zyskała. Za to także więcej niż w przypadku ogółu, 15 proc. – uważa, że straciła" - napisano.

"Jedna trzecia naszych wyborców to ideowcy, którzy mogą się odwrócić" – ocenił polityk lewicy, cytowany w artykule.

Czytaj także:

"Inny rozmówca zauważa, że Lewica musi także pokazać, że ważne są nie tylko postulaty światopoglądowe, ale także socjalne i rozwojowe, dlatego ryzyko podjęte przy okazji ustawy może się opłacić" - czytamy w "DGP".

Jak podkreślono, "wyborcy KO z 2019 r. w znacznie większym stopniu niż ogół badanych uważają, że to PiS i Lewica zyskali na tym głosowaniu, odpowiednio 55 i 24 proc.".

bf

Zobacz także

Zobacz także