Matura 2021 z matematyki, poziom rozszerzony. Oto nasze propozycje odpowiedzi

2021-05-11, 18:46

Matura 2021 z matematyki, poziom rozszerzony. Oto nasze propozycje odpowiedzi
Egzamin z Matematyki we wrocławskim liceum. Foto: Forum/Krzysztof Zatycki

Przedstawiamy propozycje rozwiązań zadań z egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie rozszerzonym. Maturzyści na rozwiązanie wszystkich zadań mieli 180 minut.

Powiązany Artykuł

matura 1200 pap.jpg
Matura 2021 z matematyki. Poziom podstawowy. Oto nasze propozycje odpowiedzi

We wtorek maturzyści podeszli do egzaminu pisemnego z matematyki na poziomie rozszerzonym. Egzamin rozpoczął się po godzinie 9.00 i trwał 180 minut. Po południu odbyła się natomiast matura na poziomie rozszerzonym z Wiedzy o społeczeństwie.

Matura z matematyki 2021. Poziom rozszerzony. Propozycje odpowiedzi

Matematyka, to po języku angielskim, jeden z najczęściej wybieranych przedmiotów dodatkowych. Dziś egzamin z tego przedmiotu na poziomie rozszerzonym napisało prawie 75 tysięcy osób.

W tym roku nie ma obowiązku zdawania przedmiotu dodatkowego na maturze, ale maturzyści decydują się na przedmiot dodatkowy, bo wynik z tego egzaminu liczy się w rekrutacji na niektóre kierunki studiów.

Czytaj także:

W związku z epidemią COVID-19 i koniecznością prowadzenia edukacji zdalnej egzamin maturalny jest przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych ogłoszonych w grudniu ub.r., a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań (o 20-30 proc., zależnie od przedmiotu) określonych w podstawie, które były podstawą egzaminów w latach ubiegłych.

Powiązany Artykuł

pap_20210504_03L.jpg
Matura z języka polskiego 2021. Poziom podstawowy. Arkusz i propozycje odpowiedzi

Maturzyści muszą obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Nie ma w tym roku obowiązkowych egzaminów ustnych. Zdawać je będą tylko ci maturzyści, którzy potrzebują wyniku z egzaminu ustnego przy rekrutacji na uczelnie za granicą.

Nie ma też w tym roku obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z przedmiotu do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie do egzaminów z sześciu takich przedmiotów.

Według CKE z deklaracji maturzystów wynika, że 13,5 proc. tegorocznych absolwentów liceów i techników zadeklarowało, że nie przystąpi do ani jednego takiego egzaminu. Do jednego egzaminu z przedmiotu dodatkowego chce przystąpić 26,9 proc. tegorocznych absolwentów, do dwóch – 29,3 proc, do trzech – 24,7 proc., do czterech – 5 proc., do pięciu – 0,5 proc., a do sześciu – 0,1 proc.

Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy zaliczane są także – na tym poziomie – matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.

dn

Polecane

Wróć do strony głównej