more_horiz
Wiadomości

Działanie na rzecz rodzin. Wspólna deklaracja państw Grupy Wyszehradzkiej

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 21:47
Ministrowie V4 zajmujący się sprawami rodzin podpisali w Warszawie deklarację o podjęciu wspólnych działań na rzecz rodzin. W stolicy odbyła się międzynarodowa konferencja V4+ COALITION PRO FAMILIA, która była kolejnym spotkaniem w ramach polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej.
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podpisuje deklarację Pro Familia.
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podpisuje deklarację "Pro Familia".Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Premier Mateusz Morawiecki otwierając konferencję zaznaczył, że rodzina, obok państwa, jest najlepszym wynalazkiem ludzkości. Dodał, że społeczeństwo bez rodzin jest jak cywilizacja bez kultury.

- Rodzina jest podstawową komórką społeczną, tu rodzi się człowiek, tu wykuwają się jego pierwsze wyobrażenia, formują pierwsze wartości - mówił premier Morawiecki.

Zapewnił, że rząd niezmiennie będzie jeszcze bardziej wzmacniać rolę rodziny w życiu społecznym, nie tylko finansowo, ale także promując wartości rodzinne. Dodał, że rząd będzie dbał, by wymagania i potrzeby rodzin były zaspokajane, także wykorzystując w tym celu regulacje prawne.

malag tt 1200.jpg
Nowe rozwiązania dla młodych rodziców, kontynuacja 500+. Marlena Maląg o zapisach Nowego Ładu

Minister rodziny Marlena Maląg przypomniała o realizowanych przez rząd programach rodzinnych i podkreśliła, że już wkrótce zaprezentowany zostanie Nowy Ład zawierający instrumenty wspierające rodziny.

Odpowiedzialność za przyszłe pokolenia

Minister ds. rodziny Węgier mówiła, że państwa Grupy Wyszehradzkiej zajmują ważne miejsce w prowadzeniu polityki rodzinnej. Jak mówiła "panuje wśród nas zgoda, że szanujemy starszych i jesteśmy odpowiedzialni za przyszłe pokolenia.


Posłuchaj
01:02 profmi.mp3 Ministrowie do spraw rodziny państw Grupy Wyszehradzkiej podpisali wspólną deklarację dotyczącą współpracy w dziedzinie polityki prorodzinnej, senioralnej i demograficznej. Relacja Iwony Szczęsnej (IAR)

Odnosząc się do dominujących w Europie niekorzystnych zmian demograficznych minister Novák zdeklarowała, że Węgry wolą postawić na wspieranie rodzin, niż rozwijanie imigracji. Poinformowała też, że przeznaczanie 5 proc. PKB na politykę rodzinną przynosi już wymierne efekty - w ciągu ostatnich 10 lat dzietność na Węgrzech wzrosła najbardziej w Europie.

maląg free twitter 1200.jpg
"Podpiszemy porozumienie ws. badań nad wsparciem rodzin". Maląg o spotkaniu ministrów rodziny krajów V4

Rodzina i praca

W opinii Jany Maláčovej - minister pracy i spraw socjalnych Czech najważniejsze dla młodych ludzi, chcących założyć rodzinę i mieć dzieci, jest możliwość godzenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym.

- Umożliwiamy to, wprowadzając możliwość pracy na część etatu i rozwijając dostępną opiekę przedszkolną - mówiła minister Maláčova.

Eliminowanie barier

Podobną opinię wygłosił Milan Krajniak - minister pracy, spraw społecznych i rodziny Słowacji. Zaznaczył, że zadaniem rządu jest eliminowanie barier, stających przed młodymi ludźmi chcącymi mieć więcej dzieci.

Czytaj także:

- Wprowadziliśmy na Słowacji zasiłek ciążowy w wysokości 200 euro miesięcznie, zaś od 2024 każde dziecko powyżej 3 roku życia będzie miało zagwarantowaną opiekę przedszkolną - mówił minister Krajniak.

1200_senior_shutterstock.png
Praktyki religijne, aktywność społeczna i opieka nad dziećmi. To daje seniorom najwięcej zadowolenia

Troska o seniorów

Podczas konferencji dyskutowano też o polityce senioralnej. Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed wyjaśniał że ta polityka opiera się w Polsce na bezpieczeństwie materialnym emerytów, zapewnianym m.in. przez podwyżki świadczeń i ich waloryzację, wprowadzenie dodatkowej 13 emerytury i jednorazowego 14 świadczenia.

Poza tym rozwijana jest sieć Domów Senior+ i program Aktywni+ a także sieć usług opiekuńczych.

Wyzwania demograficzne

Wiele miejsca poświęcono tez polityce demograficznej. Jak zaznaczyła pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej Barbara Socha, by przeciwdziałać spadkowi dzietności w Polsce młodym mamom proponuje się roczny płatny urlop, rodziny z dziećmi finansowo wspiera program Rodzina 500+, opiekę nad małymi dziećmi zapewniają placówki budowane w ramach programu Maluch+, zaś mamy w ciąży, w trakcie urlopu i wracające do pracy chroni prawo pracy.

- Największe stojące przed nami wyzwania to polityka mieszkaniowa oraz upowszechnienie elastycznej i stabilnej pracy dla rodziców - mówiła minister Socha.

"Rodzina jest siłą"

500+ free 1200.jpg
Program 500+. Wiceminister rodziny: w ciągu roku przeznaczamy na ten cel 40 mld złotych

Minister Katalin Novák przedstawiła rozwiązania wprowadzane w tej dziedzinie na Węgrzech. Należą do nich nieoprocentowane kredyty gotówkowe dla młodych małżeństw, mogące zostać umorzone gdy na świat przyjdzie trzecie dziecko, ulgi podatkowe, silny program mieszkaniowy oraz możliwość płatnego urlopu dla pracujących dziadków, chcących zająć się wnukami.

Minister Marlena Maląg podsumowując konferencję zaznaczyła, że tendencje demograficzne da się odwrócić, ale to długa i trudna droga. 

- Jednak wierzę, że rodzina jest siłą i warto w nią inwestować - podkreśliła minister.

Wyróżnienia dla samorządów

Podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki wręczył nagrody zwycięzcom konkursu Samorząd Pro Familia.

-  Dziś nagrodziliśmy samorządy, które zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest rodzina i tworzą dla niej optymalne warunki do życia - zaznaczył premier.

W konkursie Samorząd PRO FAMILIA 2021 zwyciężyło pięć gmin - Miejsce Piastowe, Pleszew, Boguszów-Gorce, Otwock i Katowice. Dodatkowo minister Maląg przyznała 3 wyróżnienia, a kapituła konkursu 2 wyróżnienia specjalne.

fc

Zobacz także

Zobacz także