X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Banaś jest bardziej politykiem niż prezesem NIK". Lichocka o raporcie ws. wyborów korespondencyjnych

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 10:37
- Zarówno działania premiera, jak i całego rządu w sprawie wyborów korespondencyjnych były zgodne z prawem i wynikały z poszanowania konstytucji – oceniła w piątek poseł PiS Joanna Lichocka. Jej zdaniem Marian Banaś jest bardziej politykiem niż niezależnym prezesem NIK.
Joanna Lichocka, posłanka PiS
Joanna Lichocka, posłanka PiSFoto: PAP/Albert Zawada

Banaś zaprezentował w czwartek raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący przygotowań do wyborów korespondencyjnych prezydenta RP, które miały się odbyć 10 maja 2020 r. Według NIK nie było podstaw prawnych do tego, żeby premier wydawał jakiekolwiek polecenia Poczcie Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych związane z wykonaniem i realizacją wyborów prezydenckich 10 maja ub.r. Izba skierowała do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z organizacją wyborów przez zarządy Poczty Polskiej i PWPW.

KPRM FORUM 1200.jpg
Wybory korespondencyjne. Centrum Informacyjne Rządu: działania premiera i szefa KPRM w pełni legalne

Lichocka pytana o raport NIK w piątek w Radiu Wrocław oceniła, że działania NIK pod kierownictwem Mariana Banasia są realizacją politycznej linii opozycji.

- Ja merytorycznie całkowicie odrzucam to, co wczoraj powiedział pan Marian Banaś, ponieważ zarówno działania premiera, jak i całego rządu w sprawie wyborów korespondencyjnych były zgodne z prawem i wynikały z poszanowania konstytucji - mówiła.

W ocenie Lichockiej "podstawę do zarządzenia przygotowania do przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych można znaleźć choćby w ustawie covidowej". - Przypomnę, że konstytucja zobowiązywała polskie państwo do przeprowadzenia wyborów 10 maja. One się nie odbyły tylko z powodu obstrukcji Platformy Obywatelskiej, Lewicy i pana marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego – oceniła.

Banaś "wystawia piłeczkę opozycji"

Poseł PiS dodała, że na działania Banasia patrzy właśnie przez pryzmat polityki. - Proszę zobaczyć, co w zasadzie wczoraj ogłosił. Ogłosił jakieś zarzuty wobec rządzących, wobec premiera, natomiast zapowiedział złożenie zawiadomień do prokuratury tylko wobec dwóch spółek. Nie zgłosił chęci złożenia zawiadomienia do prokuratury wobec żadnej innej osoby, która była zaangażowana w to, żeby zgodnie z konstytucją odbyły się w Polsce wybory – zwróciła uwagę.


Jej zdaniem prezes NIK "wystawia piłeczkę opozycji". - Już to robi opozycja. Już zapowiada to Platforma Obywatelska, już zapowiada to Lewica. Trudno nie zobaczyć tej zbieżności działań politycznych, czysto partyjnych. Dlatego wydaję mi się, że pan Marian Banaś raczej jest politykiem niż niezależnym prezesem NIK, i mówię o tym z dużym smutkiem, ponieważ Najwyższa Izba Kontroli przez wiele lat, dekad byłą tą instytucją, która opierała się takiemu bezpośredniemu upolitycznieniu swoich działań, swoich raportów – powiedziała Lichocka.

- Zgadzam się z wicemarszałkiem Sejmu Ryszardem Terleckim, że to co wczoraj zobaczyliśmy, to jest kompromitacja Najwyższej Izby Kontroli – dodała.

Raport NIK dotyczy organizacji niedoszłych wyborów prezydenta, w których Polacy, ze względu na pandemię COVID-19, mieli głosować wyłącznie drogą korespondencyjną. Za organizację głosowania - zgodnie z ustawą z 6 kwietnia o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020 r. - odpowiadał minister aktywów państwowych. Ustawa weszła w życie 9 maja, ale wcześniej wydrukowane zostały m.in. pakiety wyborcze; ich dostarczeniem miała się zająć Poczta Polska. Wybory ostatecznie odbyły się 28 czerwca.

kp

Czytaj także

"Działania służb wynikają z postępowania prokuratury". Rzecznik rządu o sprawie Banasia

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 09:24
- Słowa szefa NIK Mariana Banasia są po prostu niesprawiedliwe; działania służb wynikają z postępowania, które w tej chwili prowadzi prokuratura, jestem przekonany, że są one prowadzone zgodnie z prawem - mówił w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kompromitacja NIK". Terlecki o raporcie ws. wyborów korespondencyjnych

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 15:51
Szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki stwierdził, że raport Najwyższej Izby Kontroli w sprawie organizacji wyborów korespondencyjnych jest "kompromitacją" tej instytucji. 
rozwiń zwiń