"W Senacie poprzemy Fundusz Odbudowy". Kosiniak-Kamysz zapowiada poprawki PSL
- W Senacie poprzemy ratyfikację Funduszu Odbudowy, ale będziemy chcieli też wprowadzić poprawki. Przede wszystkim preambułę, która jest takim wyrazem dobrej woli o transparentności wydawania środków, o demokratycznych standardach - podkreślił w piątek lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
2021-05-14, 11:19
Powiązany Artykuł
Kosiniak-Kamysz o wyborze RPO: jesteśmy w pewnym klinczu
Kosiniak-Kamysz był pytany w piątek w Programie Trzecim Polskiego Radia, jak PSL zagłosuje w Senacie ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy. - W Senacie poprzemy Fundusz Odbudowy - zadeklarował lider PSL.
Według niego, nad tą ratyfikacją powinna się odbyć dyskusja. Podkreślił, że ona rozpoczęła się już na senackiej komisji spraw międzynarodowych i UE. - Będzie finał tej dyskusji 27 maja. My zagłosujemy "za" tak, jak zagłosowaliśmy w Sejmie - powiedział Kosiniak-Kamysz.
Poprawki ludowców
Na pytanie, czy PSL będzie chciało wprowadzić do tej ustawy poprawki szef ludowców odparł, że tak. - Będziemy starali się wprowadzić po pierwsze preambułę, która jest takim wyrazem dobrej woli o transparentności wydawania środków, o jakości w ogóle tego prawa, które jest stanowione, o demokratycznych standardach, o tym, żeby te środki trafiły do wszystkich wspólnot lokalnych, a nie tylko do wybranych - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.
Na uwagę, że wprowadzenie poprawek w Senacie przedłuży cały proces ratyfikacji, bo te poprawki trafią później znów do Sejmu, lider PSL powiedział, że "Sejm może zebrać się nawet następny dzień". - Naprawdę jakby rząd chciał szybko przegłosować Fundusz Odbudowy, to wnosiłby go pod obrady Sejmu miesiąc, dwa, trzy miesiące temu, a nie 4 maja - stwierdził Kosiniak-Kamysz.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"Sygnał dla obywateli, że opozycja ma ich w nosie". Senator PiS o działaniach izby wyższej ws. ratyfikacji
Sejm uchwalił 4 maja ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie jest niezbędna do uruchomienia zarówno Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł w ciągu kilku lat.
- "Wizerunkowa zapaść". Piotr Cywiński o sytuacji Platformy Obywatelskiej
- Głosowanie nad Funduszem Odbudowy. Tomasz Żółciak: przyjęta przez PO taktyka wypadła blado
Z kolei Krajowy Plan Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z Funduszu Odbudowy został przez polski rząd wysłany do Komisji Europejskiej na dzień przed głosowaniami w Sejmie. Ustawa dotycząca ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych trafiła już do Senatu. Marszałek Izby Wyższej Tomasz Grodzki zapowiedział, że senatorowie zajmą się nią podczas posiedzenia 27 maja.
pg
REKLAMA
REKLAMA