"Domagamy się zaniechania działań". Sprzeciw Diecezji Tarnowskiej wobec kampanii LGBT+
Sprzeciwiamy się planowanej w tarnowskich szkołach kampanii "LGBT+ja" i domagamy się zaniechania tych działań - napisano w oświadczeniu instytucji diecezjalnych w Tarnowie. Wydarzenia związane z kampanią są planowane przez władze miasta na 17 maja.
2021-05-14, 11:25
W piątek Diecezja Tarnowska opublikowała oświadczenie w sprawie włączenia się przez Urząd Miasta Tarnowa w kampanię "LGBT+ja". Kampania została zainicjowana przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę i ma na celu "zachęcić nastolatki do okazywania wsparcia dla swoich nieheteronormatywnych i transpłciowych rówieśników". Władze Tarnowa planują na 17 maja br. kilka wydarzeń promujących akcję.
Powiązany Artykuł
Zakaz adopcji dla par homoseksualnych. Wójcik: te przepisy są potrzebne z uwagi na zapędy UE
"Pragniemy wyrazić swoje głębokie zaniepokojenie działaniami zapowiedzianymi na dzień 17 maja br. przez Urząd Miasta Tarnowa" - czytamy w oświadczeniu instytucji diecezjalnych.
Zdaniem diecezji akcja "może stać się przestrzenią promowania błędnych idei oraz zarzewiem wielu niepotrzebnych konfliktów, w które zostaną uwikłane środowiska szkolne, dzieci, młodzież, nauczyciele i rodziny".
- Sprzeciwiamy się planowanej m.in. w tarnowskich szkołach kampanii "LGBT+ja" i domagamy się zaniechania tych działań - napisano. Diecezja uznała akcję za "szkodliwą w procesie wychowawczym młodego pokolenia, a także godzącą w dobro małżeństw i rodzin".
REKLAMA
"Podwójne standardy"
W swoim stanowisku duchowni podkreślili, że "stanowczo potępiają wszelkie przejawy agresji i przemocy wobec osób, o których wspomina przywołana kampania społeczna". - Jednak zauważamy, że coraz częściej "szacunek, współczucie i delikatność" są utożsamiane z akceptacją, czy wręcz promocją tego typu zachowań - dodano w oświadczeniu.
Powołując się na Katechizm Kościoła Katolickiego duchowni stwierdzili, że "w zapowiadanej kampanii nie ma mowy o tym, że wspomniane skłonności są poważnym nieuporządkowaniem, zaś osoby, które ich doświadczają, należy wspierać w ich przezwyciężaniu". - Wobec takiego podejścia do tej kwestii stanowczo protestujemy - czytamy.
W oświadczeniu wyrażono opinie że władze miasta stosują "podwójne standardy" w kwestii walki z dyskryminacją i przemocą. Przypomniano słowa prezydenta Tarnowa Romana Ciepeli o tolerancji i otwartości na innych. - Trudno jednak odnaleźć podobną wypowiedź Pana Prezydenta, która jednoznacznie potępiałaby m.in. agresję słowną, skierowaną wobec konkretnych osób i instytucji, która tak obficie wylewała się na ulice Tarnowa podczas marszów związanych z tzw. Strajkiem Kobiet". - Pojawia się więc uzasadniona obawa, że decyzja o włączenie się we wspomnianą kampanię ma wymiar bardziej polityczny niż społeczny - zaznaczono.
W tekście zawrócono także uwagę na "ideologiczną podbudowę ruchów związanych ze środowiskiem "LGBT+" oraz podkreślono "wolność szkoły od wpływów ideologicznych i politycznych oraz prawo rodziców do wychowywania swoich dzieci według wyznawanych przez siebie wartości".
REKLAMA
niedziela.pl/kp
REKLAMA