X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premier: zasadniczym celem Polskiego Ładu jest powrót na szybką ścieżkę odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 11:01
- Polski Ład opiera się na pięciu filarach. Pierwszy to służba zdrowia, a drugi to bardziej sprawiedliwy system podatkowy - mówił w sobotę podczas prezentacji Polskiego Ładu premier Mateusz Morawiecki.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: Twitter/pisorgpl

O godz. 10 w sobotę rozpoczęła się konwencja programowa, na której m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki prezentują Polski Ład, czyli nowy społeczno-gospodarczy program na okres pocovidowy.

1200 polski nowy ład fb
Zdrowie, rodzina, rozwój. PiS zaprezentowało spot zapowiadający Polski Ład

- Dziś, po 300 latach z górą, kiedy to inni decydowali o naszym losie, my możemy sami zadecydować o naszym przeznaczeniu, sami zadecydować o drodze, którą wybierzemy. I Polski Ład jest właśnie taką propozycją - jest propozycją nowych rozwiązań, bardziej sprawiedliwych rozwiązań, a jednocześnie takich, które przyniosą ogromny impuls do rozwoju - rozwoju, który będzie tworzył nowe, wysoko płatne miejsca pracy - powiedział premier podczas prezentacji programu. 

Posłuchaj
45:50 Morawiecki_Polski Ład.mp3 Premier Mateusz Morawiecki o założeniach programu "Polski Ład"

 

- Polski Ład opiera się na pięciu filarach. Pierwszy to służba zdrowia, która zostanie wsparta z nowych źródeł finansowania, a drugi to bardziej sprawiedliwy system podatkowy, z którego skorzysta 18 milionów Polaków - powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier zapowiedział nowe źródło finansowania służby zdrowia. - Oprzemy się na nowych źródłach finansowania z nowej składki, która wpłynie, składki liniowej, bez możliwości jej odpisania od podatku, która wpłynie do NFZ wyłącznie po to, aby poprawiać jakość służby zdrowia - wyjaśnił szef rządu.

- Nasze podstawowe zobowiązanie to w ciągu sześciu lat podnieść wydatki na zdrowie Polaków do poziomu 7 proc. PKB Polski, a już w ciągu najbliższych dwóch lat osiągnąć pułap 6 proc. - zapowiedział podczas prezentacji Polskiego Ładu.

"Sprawiedliwy system podatkowy"

Drugi filar Polskiego Ładu, jaki wskazał Morawiecki, to bardziej sprawiedliwy system podatkowy. - 18 mln ludzi skorzysta na tym systemie i będzie mogło jeszcze bardziej opierać swoje pragnienia, marzenia o lepszą pracę, o wyższe zarobki - mówił premier.

- Polski Ład, to program budowy klasy średniej dla wszystkich, a nie dla nielicznych - podkreślił w trakcie konwencji.

Premier dodał, że drugi element programu, to wzmocnienie budowy klasy średniej. Tłumaczył, że pierwszy jego element ma zapewnić wypchnięcie jak największej grupy w kierunku klasy średniej, a ten drugi - wzmocnić ją.

- To podniesienie tego progu podatkowego, który nie był podnoszony od 12 lat - z 80 tys. zł, do 120 tys. zł - zapowiedział.


Shutterstock pieniądze portfel 1200.jpg
Eksperci: tylko całościowa reforma systemu podatkowego spowoduje, że będzie ona bardziej sprawiedliwy

- Ale jesteśmy świadomi, że część klasy średniej dziś zarabiających między 6 a 10 tys. zł to też osoby, które chcemy, żeby na tej reformie nie tylko nie straciły, ale troszeczkę, w niektórych przypadkach też trochę skorzystały - podkreślił premier.

Kwota wolna od podatku

- Kwota wolna od podatku w wysokości 30 tys. zł to prawdziwa rewolucja podatkowa dla 18 mln Polaków - mówił w sobotę na konwencji programowej premier Mateusz Morawiecki.


- Wdrażamy rozwiązanie, które postawi nas, i to w wartościach bezwzględnych, powyżej niektórych bardzo bogatych krajów zachodnich - to kwota wolna od podatku w wysokości 30 tys. zł - mówił podczas prezentacji Polskiego Ładu Morawiecki.

- Tu już w wartościach nawet bezwzględnych liczonych w euro, a nie tylko w proporcji do siły nabywczej i do średnich zarobków, ta kwota będzie wyższa niż kwota wolna od podatku we Francji, w Hiszpanii czy Włoszech - podkreślał. - Będzie podobna do kwoty wolnej od podatku obowiązującej w Danii - dodał.

Wsparcie dla rodzin

Premier zapowiedział nowy program społeczny dla rodziców. - Zdecydowaliśmy się, aby wesprzeć rodziców w pierwszych 3 latach po narodzinach dziecka. Wprowadzimy rodzinny kapitał opiekuńczy - 12 tys. zł do wykorzystania między 12 a 36 miesiącem życia dziecka - ogłosił.

- Pierwsze trzy lata to okres, w którym ci rodzice, zwykle młodzi, potrzebują najwięcej wsparcia w obszarze mieszkania, w obszarze pracy, ale też wsparcia finansowego. Dlatego oprócz 500 plus i 300 plus dajemy kolejny komponent w naszej polityce, koncentrujący się na małych dzieciach. - mówił Mateusz Morawiecki.


- Wierzymy, że rodzice najlepiej wiedzą, czy wykorzystać te środki na żłobek, na zatrudnienie niani, albo na jakiś inny ważny cel, który pomoże zbudować większą rodzinę i pozwoli zbudować większa Polskę, bo rodzina jest w sercu naszego programu - dodał.

Zaznaczył, że "to polskie rodziny, mama i tato, dzieci, starsi, rodzeństwo, oni muszą wiedzieć, że nasz program jest dla nich"

Program dla seniorów

Szef rządu mówił również o sytuacji emerytów. - Wprowadzimy dla nich możliwość pracy bez podatku - zaznaczył. Premier wskazał, że trzecim filarem Polskiego Ładu jest "emerytura do 2,5 tys. zł bez podatku – lepsze życie dla naszych seniorów".

Dodał, że "dla 2/3 wszystkich emerytów oznacza to, że w kieszeni, w portfelu będzie można pozostawić dwa tysiące złotych netto rocznie, a więc sumę, która pomoże w zabezpieczeniu bezpieczeństwa, zdrowia naszym emerytom".

Zaznaczył, że oprócz tego rząd chce, żeby ci emeryci, którzy czują się na siłach mogli pracować bez podatku. - Jeżeli nie będą obierać emerytury, to będą mogli pracować bez podatku i dzięki temu będą mogli budować sobie zasadniczo wyższy też kapitał emerytalny - powiedział.


Wskazał, że oznacza to, że po kilku latach ich emerytura będzie znacząco wyższa, a "w niektórych przypadkach wręcz podwojona niż hipotetycznie byłaby gdyby ją pobierali od pierwszego roku".

- To dla mnie niezwykle ważny punkt, dlatego że nasi emeryci jak mało kto zasłużyli na to, żeby skorzystać z owoców wzrostu, z potencjału gospodarczego, który odbudowujemy w Polskim Ładzie i oni mają na tym skorzystać, żeby poprawić sobie swoje bezpieczeństwo, swoją zasobność chociaż trochę, i dlatego dla nich zdecydowaliśmy się na taki filar w Polskim Ładzie - powiedział.

Mieszkania i nowe inwestycje

- Przebudowaliśmy program mieszkaniowy - powiedział szef rządu. - Będzie państwowa gwarancja wkładu własnego do wysokości 100 tys. zł. przy zakupie mieszkania. W przypadku drugiego i kolejnego dziecka - umorzenie zaciągniętego kredytu do poziomu 150 tys. zł - ogłosił.

Premier zaznaczył, że w części Polskiego Ładu dotyczącej mieszkalnictwa uwzględniono osoby, które mają zdolność czynszową. Zawiera ona także propozycje budowy mieszkań socjalnych i komunalnych.


Podkreślał, że podstawowym celem filaru dotyczącego mieszkalnictwa jest budowa jak największej liczby mieszkań. - Wraz z budową jak największej liczby mieszkań, nowych domów, będziemy mogli wypracować także presję cenową w dół, żeby ceny mieszkań nie tylko rosły, żeby ten rynek do pewnego stopnia uwolnić, odbiurokratyzować, uwolnić poprzez inicjatywę"- zapowiedział szef rządu.

Wskazał, że program mieszkalnictwa ma być realizowany z udziałem samorządów, administracji państwa, spółdzielni mieszkaniowych, TBS i wolnego rynku.

- Najlepiej, abyśmy zbliżyli się i przekroczyli barierę 300 tys. mieszkań za kilka lat. Wtedy ten głód mieszkań, który jest podstawową bolączką Polaków będzie wreszcie coraz bardziej zaspokojony - mówił Morawiecki.

Jak dodał, chce, aby za 10 lat każda polska rodzina mogła powiedzieć, że ma własne, godziwe lokum.

Mateusz Morawiecki zapowiedział też "wielki program inwestycyjny". - Powstanie Fundusz Inwestycji - 650 mld zł w ciągu 5-7 lat - zapowiedział.

"Dziesiątki gotowych ustaw"

- Polski Ład to jest przygotowany dokument, dziesiątki gotowych ustaw, z którymi ruszamy wkrótce, ale ruszamy też w Polskę, bo PiS tworzy swoje rozwiązania także w dialogu, a więc niewykluczone, że niektóre z tych rozwiązań będziemy jeszcze poprawiać, w rozmowach, w spotkaniu z człowiekiem - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Dodał, że posłowie Zjednoczonej Prawicy będą w najbliższym czasie "w dialogu" z Polakami, aby jak najlepiej zaprezentować Polski Ład.

Szef rządu opisując filary Polskiego Ładu, czyli nowego społeczno-gospodarczego programu Zjednoczonej Prawicy na okres pocovidowy, powiedział, że jego cele mają wzmocnienie polskiej rodziny na różnych etapach jej życia.

- Przede wszystkim dlatego, że wierzymy, że wartości, które są tam przechowywane, promowane, wzmacniane, jak uczenie dzieci wartości pracy, jak uczenie czym jest gospodarność, czym jest patriotyzm to wartości godne najwyższego szacunku. I to rodzice mają prawo wychowywać dzieci według swojej wiary, swoich przekonań, bez nachalnego wciskania się przez jakąkolwiek ideologię i jakiekolwiek światopoglądy do domu rodzinnego - mówił Morawiecki.

Polski Ład składa się z następujących obszarów: Planu na zdrowie, Uczciwej pracy - godnej płacy, Dekady rozwoju, Rodziny i domu w centrum życia, Polski - naszej ziemi, Przyjaznej szkoły i kultury na nowy wiek, Dobrego klimatu dla firm, Czystej energii - czystego powietrza, CyberPoland 2025, Złotej jesień życia.

kp

Czytaj także

"Żeby pościg za krajami rozwiniętymi był szybszy". W sobotę prezentacja Polskiego Ładu

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 13:41
W sobotę o godzinie 10 prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki przedstawią szczegóły Polskiego Ładu. Zastępca rzecznika prasowego PiS Radosław Fogiel mówi, że program będzie dotyczył dwóch kwestii. - Przyspieszenia naszego rozwoju tak, żeby pościg za krajami rozwiniętymi był szybszy i równocześnie niwelowania różnic, które w Polsce powstały przez ostatnie 30 lat w wyniku nierównomiernego podziału - mówi poseł PiS. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Uwzględnia nasze postulaty z 2015 roku". Paweł Kukiz ocenia program Polski Ład

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 16:47
- Generalnie jest (on) nam bliski - powiedział o Polskim Ładzie Paweł Kukiz. - Cieszymy się, że skorzystano z pomysłów gospodarczo-społecznych z poprzedniej kadencji Sejmu - dodał polityk. 
rozwiń zwiń