X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Emerytura bez podatku. Sprawdź, o ile wzrosną świadczenia po wprowadzeniu Polskiego Ładu

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 10:10
W ramach reformy systemu podatkowego, przewidzianej w rządowym programie Polski Ład, z emerytur i rent zniesione zostanie obciążenie podatkowe. Oznacza to, że seniorzy będą otrzymywać "na rękę" wyższe świadczenia. O ile wzrośnie emerytura po wprowadzeniu reformy?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/pikselstock

Zaprezentowany w sobotę przez koalicję rządzącą Polski Ład to nowy społeczno-gospodarczy program na okres pocovidowy. W ramach programu przewidziano nowe rozwiązania dla emerytów pod hasłem "Złota jesień życia".

doku Zrzut ekranu 2021-05-15 o 13.13.11 1200.jpg
Polski Ład zaprezentowany. Oto najważniejsze punkty nowego programu Zjednoczonej Prawicy

Polski Ład wprowadza zniesienie podatku dla emerytur poniżej 2,5 tys. zł. Oznacza to, że seniorzy, którzy obecnie otrzymują miesięczne świadczenie nieprzekraczające tej kwoty, dostaną "na rękę" wyższą emeryturę.

Zniesienie obowiązku odprowadzania podatku od świadczeń emerytalno-rentowych to efekt propozycji podniesienia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Z propozycji przedstawionej w ramach Polskiego Ładu skorzysta 5 milionów seniorów w Polsce.

Emerytury i renty bez podatku Emerytury i renty bez podatku

O ile wzrośnie emerytura?

Wprowadzenie zmiany w obciążeniach podatkowych dla emerytów spowoduje zwiększenie świadczeń. Przykładowo emeryt, który obecnie otrzymuje 1800 złotych emerytury brutto (1515 zł "na rękę"), po wprowadzeniu nowej kwoty wolnej od podatku otrzyma 1638 zł. Oznacza to, że zyska dodatkowe 123 złote.

Potencjalny termin wprowadzenia w życie emerytur bez podatku podała minister rodziny Marlena Maląg. - Przepisy w tym zakresie pojawią się razem z przepisami podatkowymi, a więc we wrześniu tego roku będziemy je procedować i nowa emerytura będzie mogła funkcjonować od nowego roku - powiedziała szefowa MRiPS.

Emerytura bez podatku a "trzynastka"

Rząd podkreśla, że zlikwidowanie podatku PIT dla uboższych seniorów nie oznacza zniesienia wcześniejszego wsparcia w postaci tzw. trzynastki. Minister rodziny Marlena Maląg zapewniła, że propozycja przedstawiona w Polskim Ładzie nie wpłynie na wypłatę trzynastych emerytur. -Trzynasta emerytura jest zagwarantowana na mocy ustawy i nadal będzie wypłacana. Wszystkie realizowane przez nas duże programy społeczne będą kontynuowane. Z kolei 14. emerytura - tak jak zapowiadaliśmy - to jednorazowe świadczenie, które będzie wypłacone w IV kwartale tego roku – powiedziała Maląg.

superbiz.se.pl/kp

Czytaj także

Polski Ład w zakresie polityki senioralnej. Marlena Maląg: trzynasta emerytura nadal będzie wypłacana

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 17:39
- Emerytura bez podatku dla świadczeń poniżej 2,5 tys. zł to dodatkowe rozwiązanie, trzynastki będą nadal wypłacane – zapewniła minister rodziny Marlena Maląg. Minister rodziny i polityki społecznej poinformowała, że zmiany w opodatkowaniu rent i emerytur mają obowiązywać od przyszłego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Sellin o Polskim Ładzie: to wyrównywanie niesprawiedliwości, zwłaszcza w systemie podatkowym

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 07:38
- Naszą ambicją jest zrealizowanie wszystkich elementów programowych Nowego Ładu w czasie najbliższych 2,5 lat. Kwestie podatkowe będą rozwiązaniami, które będą raczej wchodzić od nowego roku. Mamy już przygotowane ustawy i czeka nas bardzo intensywna praca w parlamencie - powiedział wiceminister kultury i sportu Jarosław Sellin.
rozwiń zwiń