more_horiz
Wiadomości

Wysokie poparcie społeczne dla nowych planów podatkowych rządu. Nowy sondaż

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 14:12
Większość Polaków jest za tym, aby bogaci płacili wyższe podatki i popiera zmiany, które zakłada Polski Ład - wynika z badania UCE Research przeprowadzonego na zlecenie Money.pl. Poparcie dla wyższych podatków deklarują także mieszkańcy miast powyżej 500 tys. mieszkańców. 
W promocji Polskiego Ładu wykorzystywany jest oklejony samochód
W promocji Polskiego Ładu wykorzystywany jest oklejony samochódFoto: ML/ FORUM

Pytanie w badaniu brzmiało: "Polski Ład zakłada podwyżki podatków dla najlepiej zarabiających Polaków, tj. powyżej 10 tys. zł na etacie, a także obniżki dla najsłabiej zarabiających. Jak oceniasz te propozycje Prawa i Sprawiedliwości?". Na tak postawione pytanie "zdecydowanie pozytywnie" odpowiedziało 24,3 proc. respondentów, "raczej pozytywnie" - 32,3 proc. badanych, "zdecydowanie negatywnie" - 13,8 proc.; "raczej negatywnie" - 12,3 proc. Zdania nie ma natomiast 17,3 proc.

maląg free twitter 1200.jpg
Marlena Maląg: Polski Ład stawia w centrum rodzinę

Wzrost poparcia następuje z wiekiem

Jak czytamy w portalu Money.pl, poparcie dla pomysłów podatkowych Polskiego Ładu rośnie z wiekiem. Wśród badanych w wieku 18-22 lata, "zadecydowanie za" takimi zmianami jest 12,2 proc. W kolejnym przedziale wiekowym 23-34 lata, poparcie rośnie skokowo i "zdecydowanie za" jest 24,7 proc. badanych. Największe poparcie pomysły PiS mają u najstarszej grupy 55-80 lat, tam 26,8 proc. respondentów jest "zdecydowanie za" obniżką podatków dla najmniej zarabiających i podwyżką dla bardziej majętnych. W najmłodszej grupie badanych jest też największy opór przeciwko tym rozwiązaniom, bo "zdecydowanie przeciw" jest 28,6 proc. pytanych.

Czytaj także: 

Jak podaje money.pl, poparcie dla zmian podatkowych, które mają przynieść mniejsze obciążenia dla najmniej majętnych, popiera podobna liczba kobiet i mężczyzn. "Zdecydowanie na tak" jest 26,2 proc. mężczyzn i 22,7 proc. kobiet. "Raczej na tak" jest natomiast 34,8 proc mężczyzn i 30 proc. kobiet. Przeciwko pomysłom PiS na podatki w ramach Polskiego Ładu jest 26,1 proc. pytanych mężczyzn i 26 proc. kobiet.

"Raczej pozytywnie" niezależnie od wykształcenia

"Podatkowe pomysły PiS najbardziej podobają się osobom z wykształceniem podstawowym, gimnazjalnym i zawodowym. W tych grupach zdecydowane poparcie oscyluje w okolicach trzydziestu kilku procent. Wśród osób z wykształceniem średnim jest to 24 proc., a z wyższym 21,7 proc." - czytamy.

inwestycje free1200.jpg
Inwestycje publiczne sposobem na koronawirusa. Pomogą pokonać szkody gospodarcze powstałe w pandemii

Jak dodano, raczej pozytywnie oceniają pomysły koalicji rządzącej na poziomie około 30 proc. wszyscy, niezależnie od wykształcenia. Od 26,1 proc. osób z najniższym wykształceniem po 30-34 proc. osób z wykształceniem zawodowym, średnim i wyższym.
Z badania wynika, że niemal połowa badanych (49,3 proc.), którzy zarabiają poniżej tysiąca złotych miesięcznie, jest za nowymi regulacjami. To prawie tyle samo, co w przypadku osób, które deklarują zarobki powyżej 9 tys. zł miesięcznie. Tam poparcie dla podatkowych pomysłów Polskiego Ładu wynosi łącznie 48,6 proc. Jednocześnie w grupie najbogatszych najwięcej osób jest przeciw takim zmianom podatkowym - 45,5 proc.

Ponad połowa mieszkańców miast "za" podwyżkami

Według money.pl największe poparcie program podatkowy PiS ma w miejscowościach od 5 tys. do 19 tys. mieszkańców - 62,5 proc. badanych jest za takimi pomysłami. Na drugim biegunie są miasta powyżej pół miliona mieszkańców, tam podwyżki dla najbogatszych popiera ledwie 52,7 proc. W dużych ośrodkach miejskich jest największy sprzeciw wobec tych pomysłów. Negatywnie ocenia je 29,5 proc. badanych. 

mbl

Zobacz także

Zobacz także