WBH: Komorowski był przeciw ustanowieniu Święta Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia

2021-05-19, 09:55

WBH: Komorowski był przeciw ustanowieniu Święta Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia
Bronisław Komorowski podczas obchodów uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1990 roku. Foto: PAP/Zbigniew Matuszewski

"W 1990 roku wiceminister obrony narodowej Bronisław Komorowski był przeciwny ustanowieniu Święta Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia" – napisało na profilu w mediach społecznościowych Wojskowe Biuro Historyczne. Ówczesny wiceminister obrony narodowej chciał, aby święto przypadało na 3 maja.

Po częściowym dojściu do władzy obozu Solidarności, Polskę czekała seria zmian dotycząca nazw ulic czy świąt i uroczystości ustanowionych przez komunistów. Jednym z nich był Dzień Wojska Polskiego, który w latach 1950–90 obchodzony był 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino.

Powiązany Artykuł

morawiecki free tt 663e .jpg
"Historia zwycięstwa wolności nad zniewoleniem". Premier o Bitwie Warszawskiej

Święto 3 maja

Wojskowe Biuro Historyczne opublikowało notatkę, z której można dowiedzieć się o stosunku Bronisława Komorowskiego do nadchodzących zmian. W konsekwencji przemian polityk został mianowany wiceministrem obrony narodowej. Wśród wojskowych trwała dyskusja nt. zmiany daty święta naszej armii. Z dokumentów WBH wynika, że Komorowski opowiadał się za tym, aby wojsko obchodziło swój dzień w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

W notatce można przeczytać, że starano się o: "(…) Ustanowienie Dnia Wojska Polskiego w takim terminie, który byłby bardziej uniwersalny, odwoływałby się do szerszego kontekstu historycznego i tym samym lepiej oddawałby merytoryczne treści święta". Bronisław Komorowski zgadzał się z potrzebą zmiany daty święta, ale nie sugerował przy tym 15 sierpnia, czyli dnia zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, w której polskie wojsko pokonało bolszewików. Przyszły prezydent stwierdził, że data powinna być "związana z coraz pełniejszym nawiązywaniem do orężnych tradycji całego narodu". Ówczesny wiceminister MON powołał się na sondaże przeprowadzone w "jednostkach, instytucjach i szkołach wojskowych". Z nich miało wynikać, że "zdecydowana część kadry i ogółu żołnierzy opowiada się za zmianą daty dnia Wojska Polskiego".

Czytaj także: 

W swoich wnioskach Bronisław Komorowski popierał datę 3 maja, która obowiązywała w latach 1990-1992. Wtedy to odbywały się uroczystości wojskowe i nominacje generalskie. Zmiany wprowadziła dopiero sejmowa ustawa z 30 lipca 1992 r., która przywróciła obchody święta Wojska Polskiego 15 sierpnia. Tym samym powrócono do tradycji z okresu II RP. W latach 1923–39 tego dnia obchodzono Święto Żołnierza.

dz/tvp.info


Polecane

Wróć do strony głównej