more_horiz
Wiadomości

Decyzja TSUE ws. kopalni Turów. Prezes PGE: to droga do dzikiej transformacji energetycznej

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 19:27
Prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski stwierdził, że decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów podważa Europejski Zielony Ład. "To zwykły szantaż" - czytamy w oświadczeniu przesłanym Informacyjnej Agencji Radiowej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Forum/Włodzimierz Wasyluk

W oświadczeniu napisano, że PGE nie może zgodzić się na zamknięcie kopalni w Turowie, ponieważ oznaczałoby to wyłączenie elektrowni, która dostarcza prąd do domów 3,7 milionów Polaków. Taka decyzja - podkreśla prezes Dąbrowski - zdestabilizowałaby polski i europejski system energetyczny, w którym Turów pełni istotną rolę, ponieważ zapewnia do 7 procent zapotrzebowania na energię w Polsce.

premier_pap_21521461_1200.jpg
"Nie podejmiemy działań godzących w bezpieczeństwo energetyczne". Premier o decyzji TSUE ws. kopalni Turów

Wojciech Dąbrowski zaznaczył, że kopalnia Turów posiada ważną koncesję, na podstawie której prowadzi i będzie prowadzić wydobycie. Jego zdaniem dzisiejsza decyzja TSUE to droga do dzikiej transformacji energetycznej. Podkreślił, że kompleks energetyczny w Turowie daje miejsca pracy tysiącom Polaków, którzy po decyzji TSUE z dnia na dzień straciliby źródło utrzymania. "Mamy do czynienia z testem Europejskiego Zielonego Ładu, który miał być oparty na solidarności i sprawiedliwej transformacji energetycznej, a nie programem wspierającym nieuczciwą konkurencję" - napisał. W jego ocenie decyzja TSUE prowadzi do wymuszenia na Polsce importu węgla brunatnego lub energii z Czech lub Niemiec. Wskazał, że niedaleko Turowa funkcjonuje dziewięć kopalni odkrywkowych węgla brunatnego - pięć w Czechach i cztery w Niemczech - co do których Unia Europejska nie ma zastrzeżeń.

Podkreślił również, że wygaszenie wszystkich bloków w Turowie oznaczałoby brak możliwości ich uruchomienia w przyszłości. "Tak więc tymczasowe zamknięcie kopalni byłoby równoznaczne z jej trwałą likwidacją na wiele miesięcy przed rozstrzygnięciem skargi" - dodał.

TSUE zobowiązał dziś Polskę do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów do czasu rozstrzygnięcia sprawy. W Trybunale toczy się postępowanie przeciwko Polsce z inicjatywy Czech, które uważają, że koncesja na działalność kopalni Turów została wydana z naruszeniem unijnego prawa. Strona czeska wskazuje także, że kopalnia negatywnie wpływa na poziom lustra wód podziemnych na terytorium ich kraju.

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem