"To polityka zgiętego karku". Wójcik o wypowiedzi Trzaskowskiego ws. kopalni Turów

- Wypowiedź wiceszefa PO, prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego ws. decyzji TSUE dotyczącej kopalni Turów, to polityka zgiętego karku. Trzeba pamiętać, w jakim kontekście jest wydane orzeczenie i jakie może mieć skutki, społeczne i gospodarcze - ocenił w sobotę minister w KPRM Michał Wójcik.

2021-05-22, 16:55

"To polityka zgiętego karku". Wójcik o wypowiedzi Trzaskowskiego ws. kopalni Turów
Rafał Trzaskowski. Foto: Twitter/Rafał Trzaskowski

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do wniosku Czech i w piątek nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia.

"Polska zostaje zobowiązana do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Podnoszone przez Czechy zarzuty dotyczące stanu faktycznego i prawnego uzasadniają zarządzenie wnioskowanych środków tymczasowych" - czytamy w postanowieniu wydanym przez wiceprezes Trybunału Rosario Silvę de Lapuertę.

Trzaskowski pytany wcześniej w sobotę przez dziennikarzy o to postanowienie oświadczył, że skoro zapadło, rządzący muszą się do niego zastosować, "niezależnie od tego, jak ono jest bolesne i jak trudne". - Na tym polega system UE – jeżeli doprowadza się do tego, że sprawy są już w Trybunale i Trybunał wydaje orzeczenia, no to – jeżeli mamy poszanowanie dla unijnego prawa – nie ma innego wyjścia – wskazał.

"Musimy stanąć po stronie obywateli"

Minister Wójcik w późniejszej rozmowie w Polskim Radiu 24 przyznał, że nie dziwi go postawa Trzaskowskiego. - To jest właśnie polityka zgiętego karku - ocenił.

REKLAMA

- Rafał Trzaskowski to osoba, która nie dziwi takim wypowiedziami. Wszyscy, niezależnie od barw politycznych, powinni stanąć murem za tak naprawdę swoimi obywatelami - mówił Wójcik.

Zaznaczył, że orzeczenia sądowe powinny być realizowane, ale trzeba jednocześnie wiedzieć w jakim kontekście są wydane i jakie mogą mieć skutki oraz - dodał - próbować wyważyć skutki społeczne i gospodarcze.

- My mamy stawać po stronie obywateli, nie dopuścić do likwidacji tysięcy miejsc pracy i nie dopuścić do sytuacji, w której będziemy mieli problem energetyczny. Nie wiem, czy on zdaje sobie w ogóle sprawę co oznacza ta decyzja - dodał Wójcik.

KWB Turów

Kopalnia i elektrownia Turów należą do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, będącej częścią PGE Polskiej Grupy Energetycznej. W 2020 r. polski minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka przedłużył koncesję na wydobywanie w Turowie węgla brunatnego na kolejne sześć lat, do 2026 r.

REKLAMA

Czytaj także:

Pod koniec lutego Czechy wniosły skargę przeciwko Polsce ws. rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów do TSUE wraz z wnioskiem o zastosowanie tzw. środków tymczasowych, czyli o nakaz wstrzymania wydobycia.

kp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej