more_horiz
Wiadomości

"Sytuacja się pogorszyła, zaczęliśmy mniej zarabiać". Raport na temat pracy w Polska Press do 2020 roku

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 16:49
Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Kurier WNET przedstawili wyniki raportu na temat pracy dziennikarzy w Polska Press do 2020 roku, po przejęciu wydawnictwa przez niemieckiego właściciela z Passau.
Siedziba Polska Press przy ul. Domaniewskiej w Warszawie
Siedziba Polska Press przy ul. Domaniewskiej w WarszawieFoto: Mateusz Wlodarczyk / Forum

Raport stanowi analizę projektu badawczego dotyczącego warunków pracy dziennikarzy, wolności słowa oraz stosunków redakcyjnych w grupie medialnej Polska Press.

Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich doktor Jolanta Hajdasz, zaznacza, że ankietowani dziennikarze w większości oceniali sytuację pracowniczą po przejęciu przez niemieckiego potentata jako nieakceptowalną.

Daniel Obajtek Orlen TT 663.jpg
Daniel Obajtek o Polska Press: nie robimy czystek, mamy prawo do decyzji kadrowych

- Siedemdziesiąt dwa procent respondentów, zdecydowana większość odpowiedziała jednoznacznie: sytuacja pogorszyła się. Dla jedenastu osób czyli czternastu procent pozostała bez zmiany. Pięć osób nie pamięta lub nie udzieliło odpowiedzi. Dla pięciu procent, czyli czterech osób sytuacja poprawiła się. Prawie wszyscy, którym sytuacja się pogorszyła mówią: pogorszyła się atmosfera w pracy, zacząłem mniej zarabiać oraz że pogorszyły się relacje z przełożonymi - przytacza dane doktor Jolanta Hajdasz. Raport to również ocena dotycząca strategii redakcyjnej w sprawach politycznych, społecznych, gospodarczych i religijnych.

Czytaj także:

Prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Krzysztof Skowroński, redaktor naczelny Kuriera WNET, przywołuje słowa jednego z ankietowanych dziennikarzy. - Gazeta zdecydowanie zmieniła narrację na antypolską. Prawica była zawsze przedstawiana jako zaściankowa, nietolerancyjna, homofobiczna i faszystowska. Kościół jako siedlisko pedofilii, a opozycja była pokazywana w pozytywnym świetle. Wywiady były przeprowadzane ze specjalistami, którzy mieli jasno określony światopogląd i liberalno-lewicowe poglądy. Gazeta straciła swój polski, regionalny charakter. Nawet życzenia na święta Bożego Narodzenia czy Wielkanoc zmieniły swój charakter, gdyż grafika nie przypominała o charakterze tych świąt, co oburzało czytelników - cytuje dziennikarza z raportu prezes SDP.


Posłuchaj
00:27 Press.mp3 Przedstawiono wyniki raportu na temat pracy dziennikarzy w Polska Press do 2020 roku (IAR)

 

Raport zawiera pojedyncze dziennikarskie wypowiedzi i opinie zawarte w 78 ankietach. Ukazują one realia pracy dziennikarzy w mediach po tzw. prywatyzacji. Ankietowani dziennikarze na pytanie o pozycję zawodową w gazetach Polska Press w czasie, w której w nich pracowali, oceniali w 59 procentach negatywnie. Z kolei 76 procent dziennikarzy oceniało pozycję zawodową w kontekście warunków socjalnych jako złą.

Kurier WNET we współpracy z Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP zrealizował w kwietniu b.r. projekt badawczy, który objął dziennikarzy pracujących w gazetach i portalach regionalnych należących do Polska Press sp. z o.o., i który za cel postawił sobie próbę znalezienia odpowiedzi na pytanie o warunki ich pracy i relacje wewnątrz zespołów redakcyjnych oraz realizacji zasady wolności słowa, po tym jak zostały one przejęte przez niemieckiego wydawcę. Raport dostępny jest na stronie Centrum Monitoringu Wolności Prasy: cmwp.sdp.pl.

bartos

Zobacz także

Zobacz także