"73 lata temu zginął jeden z najodważniejszych Polaków w historii". Szef MEiN o Witoldzie Pileckim
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oddał hołd rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu w 73. rocznicę zamordowania bohatera. Szef MEiN złożył wieniec przed ścianą śmierci w dawnym więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, gdzie powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, a Instytut Pamięci Narodowej prowadzi poszukiwania szczątków ofiar totalitaryzmów.
2021-05-25, 20:15
Powiązany Artykuł
73. rocznica śmierci Witolda Pileckiego
Minister Przemysław Czarnek podkreślił, że Witold Pilecki był jednym z kilku najodważniejszych Polaków w dziejach naszego narodu. - Człowiek, który poświęcił się ojczyźnie i którego życie wypełniła bez reszty Polska. Dzisiaj oddajemy mu cześć, wspominając te straszne czasy po drugiej wojnie światowej, bo one były w wielu wymiarach gorsze niż te z okresu drugiej wojny. Tak można powiedzieć, dlatego że o ile ci ludzie wiedzieli, czego spodziewać się od Niemców, od niemieckich okupantów, to na pewno nie do końca spodziewali się tego, co ich czeka z rąk Sowietów i niestety z rąk polskich służalców - powiedział szef resortu edukacji i nauki.
Jak dodał, procedowany w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty i finansowaniu zadań oświatowych sprawi, że będzie można przeznaczyć środki będące w gestii ministra na przykład na opłacenie wycieczek młodzieży do miejsc pamięci.
Posłuchaj
Ogień pamięci dla Witolda Pileckiego
O 21:30 - w godzinę śmierci Witolda Pileckiego - w 27 miastach i miejscowościach w Polsce przedstawiciele IPN oddadzą hołd bohaterowi, zapalając znicze w miejscach związanych z rotmistrzem. Ogień pamięci zapłonie między innymi w Warszawie, w Gdańsku i we Wrocławiu - przy pomnikach Witolda Pileckiego.
REKLAMA
Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku. Był bohaterem wojny polsko-bolszewickiej i uczestnikiem wojny obronnej w 1939 roku. W czasie okupacji współtworzył konspiracyjne struktury Tajnej Armii Polskiej. W 1940 roku dobrowolnie trafił do niemieckiego obozu Auschwitz, gdzie organizował ruch oporu, a także system pomocy dla więźniów. Po ucieczce z obozu śmierci w kwietniu 1943 roku pisał raporty, które stały się świadectwem Zagłady.
Powiązany Artykuł
73 lata temu komunistyczne władze wykonały wyrok śmierci na rtm. Witoldzie Pileckim
- Wiceszef IPN o poszukiwaniach szczątków rtm. Pileckiego: zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy
- "Pileckiego starałem się pokazać jako humanistę i romantyka". Wróblewski o biografii rotmistrza
- "Jego rodzina zadbała o patriotyczne wychowanie". Prof. Wysocki o Witoldzie Pileckim
Rotmistrz Witold Pilecki walczył też w Powstaniu Warszawskim. Po drugiej wojnie światowej i służbie w 1945 roku w 2 Korpusie Polskim we Włoszech wrócił do Polski, by działać w podziemiu niepodległościowym. Zatrzymany przez komunistów, został skazany na karę śmierci w pokazowym procesie politycznym. Zamordowany 25 maja 1948 roku metodą katyńską - strzałem w tył głowy. Szczątków Witolda Pileckiego do dziś nie odnaleziono.
Rotmistrza sądownie zrehabilitowano dopiero w III RP, pośmiertnie odznaczono go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Orła Białego. W 2013 roku został awansowany do stopnia pułkownika.
REKLAMA
nt
REKLAMA