"Jestem rzecznikiem ludzi od 20 lat". Lidia Staroń o swojej kandydaturze na RPO
- Nie jestem w żadnej partii, działam dla ludzi i moją partią są ludzie - tak o kandydowaniu na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich mówiła senator niezależna Lidia Staroń. Jej kandydaturę na RPO ma zgłosić Prawo i Sprawiedliwość.
2021-05-27, 11:55
Powiązany Artykuł
Kto nowym kandydatem PiS na stanowisko RPO? Ryszard Terlecki podał nazwisko
O tym, że kandydatką PiS na RPO będzie senator Lidia Staroń poinformował w czwartek rano szef klubu PiS Ryszard Terlecki.
Senator Lidia Staroń powiedziała później w czwartek dziennikarzom, że PiS ma jej "zgodę" na wystawienie jej kandydatury na RPO. - Musiałam podjąć decyzję, więc decyzję podjęłam, bo jestem rzecznikiem ludzi, od 20 lat, tylko nie byłam nigdy formalnym - zaznaczyła.
Stwierdziła, że rozmawiała ze "wszystkimi" na temat swojej kandydatury. - Rozmawiałam ze wszystkimi o wszystkim, także o prawie, o ustawach, mam poparcie, jeśli chodzi o notariuszy, spółdzielnie - mówiła kandydatka na RPO. Zapewniła, że będzie kontynuowała rozmowy z różnymi ugrupowaniami, także z opozycją sejmową.
"Moją partią są ludzie"
Lidia Staroń podkreśliła, że zawsze była politykiem niezależnym. - Nie jestem w żadnej partii, więc przede wszystkim działam dla ludzi. Moją partią są ludzie - oświadczyła. - Trudno byłoby działać, gdybym nie miała narzędzi - dodała senator.
REKLAMA
Posłuchaj
Obecnie Lidia Staroń jest jedyną kandydatką na RPO. Wcześniej tylko Porozumienie przedstawiło swojego kandydata na RPO - prof. Marka Konopczyńskiego. W środę wieczorem jednak Konopczyński poinformował, że w związku z brakiem poparcia Prawa i Sprawiedliwości rezygnuje z ubiegania się o ten urząd.
Powiązany Artykuł
Wieczorek: jeśli nie będzie wspólnego kandydata opozycji na RPO, zgłosimy nasze dwie kandydatury
W czwartek o godz. 13.00 na posiedzeniu klubu PSL zdecyduje, czy zgłosi kandydaturę prof. Marcina Wiącka. Według informacji PAP Wiącek, gdyby został zgłoszony jako kandydat, zyskałby także poparcie Porozumienia po tym, gdy prof. Konopczyński nie zyskał poparcia PiS.
Rzecznik PSL Miłosz Motyka pytany przez PAP, czy Wiącek może być kandydatem PSL i Porozumienia, bo ludowcom brakuje do jego zgłoszenia kilku podpisów odparł, że "możliwe, że znajdą się pod tą kandydaturą również podpisy polityków obozu rządzącego".
Termin zgłaszania w Sejmie kandydatów na RPO
W czwartek do godz. 16.00 można zgłaszać w Sejmie kandydatów na RPO.
REKLAMA
Wybór RPO jest konieczny, ponieważ we wrześniu zeszłego roku upłynęła kadencja RPO Adama Bodnara. Zgodnie z ustawą o RPO mimo upływu kadencji Rzecznik nadal pełni swój urząd do czasu powołania przez parlament następcy. 15 kwietnia Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że przepis ustawy, który na to zezwala, jest niekonstytucyjny. Straci on moc w połowie lipca.
Powiązany Artykuł
Parlament wreszcie wybierze RPO? "Wydaje się, że jest większość"
- Wybór Rzecznika Praw Obywatelskich. Rzecznik CIS: jest nowy termin zgłaszania kandydatów
- Prof. Biskup: kandydatura Staroń na RPO to najbardziej kompromisowe rozwiązanie
- "Kandydat spoza polityki mógłby rozwiązać ten problem". Łoziński o impasie w sprawie wyboru RPO
Parlament już czterokrotnie, bezskutecznie, próbował wybrać następcę Bodnara. Dwukrotnie jedyną kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która była wspólną kandydatką KO, Lewicy i Polski 2050 Szymona Hołowni. Nie uzyskała ona jednak poparcia Sejmu. Za trzecim razem Sejm powołał na RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody. Podobnie było za czwartym razem - Senat nie zgodził się, by urząd RPO objął powołany na to stanowisko przez Sejm poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.
RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie Rzecznika (na podjęcie uchwały wyrażającej zgodę lub sprzeciw ma miesiąc), Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę.
REKLAMA
nt
REKLAMA