Nowy prezes IPN: wyjście do młodego pokolenia Polaków jest jednym z podstawowych zadań
Wybrany przez Sejm na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki zapowiada zdynamizowanie prac tej instytucji. Kandydatura 38-letniego historyka i obecnego dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zyskała poparcie 248 posłów, przeciw było 198, 4 wstrzymało się od głosu. Wybór Sejmu musi zatwierdzić Senat.
2021-05-28, 18:56
Doktor Karol Nawrocki zadeklarował gotowość do rozmów z senatorami. - Jestem gotowy do prezentowania mojego programu działania, mojej wrażliwości, ale też moich dokonań i doświadczenia na polu pielęgnowania polskiej historii. Z całą pewnością będę z wielką przyjemnością spotykał się z senatorami i mówił o tym, co będę chciał zrobić dla Polski, dla Instytutu Pamięci Narodowej - powiedział.
Powiązany Artykuł
Dr Karol Nawrocki wybrany przez Sejm na prezesa IPN
Obecny dyrektor Muzeum II Wojny Światowej podkreślał, że chce wprowadzić Instytut Pamięci Narodowej w XXI wiek. W jego ocenie, działania IPN powinny ulec zdynamizowaniu, a ze swoimi inicjatywami musi on docierać do młodego pokolenia.
Nowe pokolenie
Posłuchaj
- Wyrosło nowe pokolenie Polaków, które nie jest objęte statutowymi działaniami Instytutu. Nie będą lustrowani, nie byli działaczami opozycji antykomunistycznej. A więc dla mnie wyjście do młodego pokolenia Polaków, do Polaków urodzonych w latach 90., czy to poprzez nowoczesne technologie, czy poprzez kulturę, sztukę i dojrzałą edukację historyczną jest jednym z podstawowych zadań - zapowiadał historyk.
Doktor Karol Nawrocki mówił też o konieczności "nadania nowego rozpędu" IPN-owi w kontekście dyplomacji historycznej i stosunków międzynarodowych.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Dr Karol Nawrocki wyłoniony w konkursie na prezesa IPN
- Dr K. Nawrocki: jesteśmy narodem gotowym do walki o najwyższe wartości i największych poświęceń
- "Służenie Polsce mogło przybrać różne postawy polityczne". Dr Nawrocki o pamięci narodowej
Prezesi IPN
Obecny dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku chwalił dokonania poprzednich prezesów IPN - profesora Janusza Kurtyki, doktora Łukasza Kamińskiego oraz ustępującego, doktora Jarosława Szarka. Jak mówił, Instytut to "wielkie, narodowe dzieło, które świadczy o niezależności i suwerenności państwa polskiego w kontekście narracji historycznej".
Prezes IPN jest wybierany przez Sejm za zgodą Senatu bezwzględną większością głosów na 5-letnią kadencję, na wniosek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Kadencja obecnego szefa Instytutu doktora Jarosława Szarka upływa 22 lipca.
jbt
REKLAMA
REKLAMA