more_horiz
Wiadomości

Kongres Polska Wielki Projekt. Ludwika Ogorzelec z Nagrodą im. Lecha Kaczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 16:35
Laureatką nagrody im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego Kongresu "Polska Wielki Projekt" została rzeźbiarka Ludwika Ogorzelec. Wyróżnienie jest przyznawane wybitnym polskim twórcom, których dzieła przyczyniają się do lepszego zrozumienia historii i tradycji Polski oraz stanowią cenną inspirację na przyszłość.
Ludwika Ogorzelec i Jarosław Kaczyński
Ludwika Ogorzelec i Jarosław Kaczyński Foto: twitter.com/pisorgpl

Podczas gali finałowej Kongresu "Polska Wielki Projekt" nagrodę wręczył wicepremier Jarosław Kaczyński. Jak powiedział, Ludwika Ogorzelec jest na światowej scenie artystycznej kimś niezwykłym, kto wybrał trudną dziedziną sztuki, jaką jest dostrzeganie i organizowanie przestrzeni.

Barbara Schabowska Free 1200.jpg
Polska Wielki Projekt w kulturze. Schabowska: jest zagrożenie, które sprowadza nas do kraju półkolonialnego

Uroczystość przyznania nagrody odbyła się podczas kongresu Polska Wielki Projekt. Jak zapewnił prezes Prawa i Sprawiedliwości, to wielki zaszczyt wręczyć nagrodę artystce, która tworzy coś, co jest "nową, oryginalną i trudną dziedziną sztuki, którą można określić jako rzeźba w przestrzeni, jako organizowanie przestrzeni, dostrzeganie w przestrzeni walorów artystycznych, także metafizycznych, jako przedsięwzięcie niesłychanie trudne, wymagające wyobraźni, intuicji, wiedzy w różnych dziedzinach".

- Wiem, że pani jest bardzo dobrze zorientowana nawet w tak odległych, wydawałoby się, od sztuki dziedzinach jak fizyka i jej prawa. Krótko mówiąc, jest pani kimś na polskiej, europejskiej, światowej scenie artystycznej niezwykłym. Kimś, kto dokonał naprawdę rzeczy wielkich - powiedział do laureatki.

"Niezwykły walor"

Jarosław Kaczyński zwrócił uwagę, że rzeźbiarka ma "jeszcze jeden niezwykły walor". - Nieczęsto się zdarza, że ktoś, kto jest artystą w całym tego słowa znaczeniu - artystą o znaczeniu międzynarodowym - ma też w swoim życiorysie piękny fragment walki o wolną Polskę. A pani właśnie taką część młodzieńczego wtedy jeszcze życiorysu ma. Jako działaczka najbardziej radykalnej spośród tych szerzej znanych grup podziemia, czyli Solidarności Walczącej. Chciałem i za tę działalność pani serdecznie podziękować. To naprawdę niezwykłe, że osoba wydawałoby się i - ponieważ troszkę znam środowiska plastyczne - skoncentrowana na zupełnie innych sprawach podjęła się tej trudnej, niełatwej wtedy, ryzykownej walki - zaznaczył.

Czytaj także:

Prezes Prawa i Sprawiedliwości pogratulował Ludwice Ogorzelec, że choć "nie szuka wsparcia różnego rodzaju głównych nurtów", udało jej się przebić się na światowej scenie artystycznej. - To też jest coś, co niezmiernie rzadko się zdarza i wymaga naprawdę wielkiego talentu, ale także i siły charakteru - stwierdził.

Posłuchaj
00:53 11107621_1.mp3 Werdykt odczytała Joanna Wnuk- Nazarowa, członek kapituly Nagrody (IAR)
Zamek Królewski w Warszawie FREE 1200.jpg
Kongres Polska Wielki Projekt. "Łączy to, co zwykle traktowane jest oddzielnie"

Organizatorem dwudniowego kongresu (28-29 maja) jest Fundacja Polska Wielki Projekt. Tegoroczna, XI edycja kongresu, odbyła się pod hasłem "XXI wiek - Bezpieczeństwo - Kultura". Pierwszego dnia debatowano o bezpieczeństwie energetycznym, logistycznym, finansowym i zdrowotnym Polaków. Drugiego dnia omawiane było bezpieczeństwo kulturowe. Polskie Radio jest patronem Kongresu "Polska Wielki Projekt".

W poprzednich latach Nagrodę imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego otrzymali m.in. reżyser Lech Majewski, rzeźbiarz Jerzy Kalina, kompozytor Michał Lorenc, pisarz Jarosław Marek Rymkiewicz, Antoni i Andrzej Krauze oraz Bronisław Wildstein. 

»»»Wszystkie rozmowy z Kongresu Polska Wielki Projekt«««

W roku 2007 prezydent Lech Kaczyński przyznał artystce Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski - w uznaniu szczególnego znaczenia jej działalności konspiracyjnej w Solidarności Walczącej.

Ludwika Ogorzelec od 1985 roku mieszka w Paryżu. Jest absolwetntką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i École nationale supérieure des beaux-arts w Paryżu. Realizowała prace w Szwecji, USA, Grecji, Szwajcarii, Japonii, Kostaryce, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Bułgarii, Hiszpanii, Australii, Kanadzie, Chinach, Korei Południowej, Bangladeszu. W wielu państwach wielokrotnie. Wystawiała też w Polsce. Obecnie wystawę prac rzeźbiarskich Ludwiki Ogorzelec można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.

nt

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także