more_horiz
Wiadomości

Ludwika Ogorzelec: moja sztuka jest adresowana do wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 17:43
Ludwika Ogorzelec, polska rzeźbiarka mieszkająca w Paryżu, otrzymała Nagrodę imienia prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Wyróżnienie to jest przyznawane podczas Kongresu "Polska Wielki Projekt" wybitnym polskim twórcom, których dzieła przyczyniają się do lepszego zrozumienia historii i tradycji Polski oraz stanowią cenną inspirację na przyszłość.
Ludwika Ogorzelec
Ludwika Ogorzelec Foto: PAP/Radek Pietruszka

W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową artystka przyznała, że nagroda jest dla niej zaszczytem i honorem, tym bardziej, że szanuje pamięć prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dodała jednak, że jest zaskoczona wyróżnieniem, bo jest to jej pierwsza nagroda w życiu.

Czytaj także:
morawiecki 1200 free tt.jpg
Premier: tradycja i nowoczesność nie muszą się wykluczać

Ludwika Ogorzelec powiedziała, że jest bardzo zadowolona z tego, iż jest nazywana "polską artystką". Dodała, jednak, że jej sztuka jest adresowana do wszystkich - do uniwersum człowieka, do wszystkich ludzi, bez względu na kulturę, rasę, kolor skóry. - To też może mówi o tym, że jesteśmy kulturą, narodem otwartym, tolerancyjnym i dbamy o człowieka jako takiego - dodała laureatka.

Posłuchaj
00:14 11107655_1.mp3 Ludwika Ogorzelec po przyznaniu Nagrody im. Lecha Kaczyńskiego (IAR)

Czytaj także:

Kariera artystyczna i twórczość

Artystka mieszka w Paryżu od 1985 roku. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i École Nationale Supérieure des Beaux-Arts w Paryżu. Realizowała prace w Szwecji, USA, Grecji, Szwajcarii, Japonii, Kostaryce, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Bułgarii, Hiszpanii, Australii, Kanadzie, Chinach, Korei Południowej, Bangladeszu, w wielu państwach wielokrotnie.

Czytaj także:
TT Ludwika Ogorzelec i Jarosław Kaczyński 1200.jpg
Kongres Polska Wielki Projekt. Ludwika Ogorzelec z Nagrodą im. Lecha Kaczyńskiego

Wystawiała też w Polsce. Obecnie wystawę prac rzeźbiarskich Ludwiki Ogorzelec można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.

»»»Wszystkie rozmowy z Kongresu Polska Wielki Projekt«««

Nagroda im. Lecha Kaczyńskiego

Nagrodę wręczono w Warszawie na Kongresie "Polska Wielki Projekt". W poprzednich latach Nagrodę imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego otrzymali między innymi: reżyser Lech Majewski, rzeźbiarz Jerzy Kalina, kompozytor Michał Lorenc, pisarz Jarosław Marek Rymkiewicz.

Patronem Kongresu "Polska Wielki Projekt" jest Polskie Radio.

jbt

Zobacz także

Zobacz także