Rzecznik PiS: wspólnie z Kukiz'15 chcemy wyeliminować korupcję z życia publicznego

- Wyeliminowanie korupcji z życia publicznego to sprawa, która łączy nas z Kukiz'15 stąd wspólny projekt złożony w Sejmie - powiedziała rzecznik PiS Anita Czerwińska. Wyraziła nadzieję, że efektem rozmów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z Pawłem Kukizem będą kolejne inicjatywy. 

2021-06-03, 08:31

Rzecznik PiS: wspólnie z Kukiz'15 chcemy wyeliminować korupcję z życia publicznego
Anita Czerwińska. Foto: MW/ FORUM

W środę, grupa posłów Kukiz'15, PiS oraz koła Polskie Sprawy, złożyła w Sejmie projekt tzw. ustawy antykorupcyjnej. Proponowane rozwiązania nowelizują szereg ustaw, m.in. Kodeks karny, ustawę o wykonywaniu mandatu posła i senatora, ustawę o partiach politycznych oraz ustawę o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Ich głównym celem jest zaostrzenie kar w stosunku do osób skazanych za korupcję.

Powiązany Artykuł

Fogiel1200/PAP
"To także współpraca ma forum Sejmu". Fogiel o porozumieniu z Pawłem Kukizem

"Efekt wielu konstruktywnych spotkań"

Rzecznik PiS zapewniła, że kwestia przejrzystości życia publicznego i podejmowania wszelkich działań, by skutecznie wyeliminować korupcję z życia publicznego jest wspólnym celem zarówno dla Prawa i Sprawiedliwości jak i Kukiz'15. - W tej kwestii myślimy podobnie, ta sprawa nas łączy - powiedziała. - Wspólne złożenie tego projektu do laski marszałkowskiej, to efekt wielu konstruktywnych spotkań i rozmów o Polsce przeprowadzonych pomiędzy prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i szefem Kukiz'15 Pawłem Kukizem - dodała.

Czytaj także: 

Anita Czerwińska wyraziła jednocześnie nadzieję na kolejne wspólne inicjatywy legislacyjne. - To pierwszy wspólny projekt, ale mamy nadzieję, że będą kolejne projekty dzięki którym będziemy dalej naprawiać funkcjonowanie państwa w wielu obszarach. Jeśli są parlamentarzyści spoza Zjednoczonej Prawicy, którzy konstruktywnie chcą w tym procesie uczestniczyć i mieć na niego wpływ, to należy się tylko cieszyć i przyjąć to z uznaniem - powiedziała rzecznik PiS.

Zakaz łączenia stanowisk, rejestr wpłat dla partii

Projekt tzw. ustawy antykorupcyjnej przewiduje m.in. że osoby skazane za określone przestępstwa korupcyjne mogą być pozbawione praw publicznych, a sąd będzie musiał orzec wobec osób skazanych za przestępstwa korupcyjne zakaz zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk albo wykonywania wszelkich lub określonych zawodów lub wykonywania wszelkiej lub określonej pracy w organach i instytucjach państwowych i samorządu terytorialnego, a także w spółkach prawa handlowego, w których Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego posiadają co najmniej 10 proc. akcji lub udziałów.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

twitter jarosław kaczyński 663.jpg
"Jarosław Kaczyński cały czas ma moc przyciągania". Dr Krzysztof Karnkowski o współpracy PiS z Pawłem Kukizem

Projekt zakazuje też łączenia wykonywania pracy w takich spółkach z wykonywaniem mandatu posła i senatora oraz ze sprawowaniem funkcji wójta, burmistrza czy prezydenta miasta. Ten przepis miałby jednak nie objąć osób, które uzyskały mandat w parlamencie lub funkcję w samorządzie przed wejściem w życie ustawy.

Ponadto projektowane jest m.in. wprowadzenie obowiązku prowadzenia i aktualizowania przez każdą partię polityczną rejestru wpłat oraz rejestr umów. "Oba rejestry będą prowadzone w formie elektronicznej i będą niezwłocznie aktualizowane i publikowane w BIP, dzięki czemu każdy zainteresowany będzie mógł się z nimi zapoznać" - podkreślono w uzasadnieniu projektu. Projektowana ustawa miałaby wejść w życie 1 stycznia 2022 r. 

Nie tylko walka z korupcją

W poniedziałek lider Kukiz'15 Paweł Kukiz potwierdził, że podpisał umowę o współpracy programowej z PiS. Szczegóły porozumienia mają zostać przedstawione w najbliższym czasie. Politycy Kukiz'15 od wielu miesięcy rozmawiali z PiS na temat porozumienia programowego, które miałoby polegać na wzajemnym wspieraniu swoich projektów ustaw. Oprócz kwestii ustawy antykorupcyjnej, Kukizowi zależy m.in. na tym, aby wprowadzić do polskiego porządku prawnego instytucję sędziów pokoju oraz rozpocząć prace nad wprowadzeniem mieszanej ordynacji wyborczej w wyborach do Sejmu.


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej