Abp Jędraszewski w Boże Ciało: w trudnych czasach to Kościół jednoczył naród

Najważniejszym elementem zespalającym nasze polskie dzieje jest chrześcijaństwo – powiedział abp Marek Jędraszewski. Jak podkreślił, gdy suwerenność była mocno osłabiona, to Kościół w dużej mierze brał na siebie obowiązki, które w czasie wolności spoczywają na strukturach państwowych.

2021-06-03, 15:35

Abp Jędraszewski w Boże Ciało: w trudnych czasach to Kościół jednoczył naród

W czwartek w Boże Ciało w Krakowie odbyła się procesja z Wawelu do kościoła Mariackiego. W uroczystości wzięły udział tłumy mieszkańców. Przy czwartym ołtarzu homilię wygłosił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Powiązany Artykuł

shutterstock boże ciało Świętochłowice 1200.jpg
Historyczne początki święta Bożego Ciała

Duchowny w swoim kazaniu rozważał przesłania prymasa tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, w których mowa przede wszystkim o jedności chrześcijan i narodu. Wspominał także wybrane wydarzenia z historii Polski

Podkreślił, że "gdy zabrakło państwa polskiego lub gdy jego suwerenność była poważnie osłabiona, siłą narodu był wtedy Kościół, który w dużej mierze brał na siebie także te sprawy i obowiązki, które w czasie wolności spoczywają zwykle na strukturach państwowych.

Posłuchaj

Abp. Jędraszewski podczas Mszy Świętej w Uroczystość Bożego Ciała (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Według abp. Jędraszewskiego w trudnych czasach to Kościół jednoczył naród. - Podzielona przez zaborców Polska nieprzerwanie odnajdywała swą duchową jedność w Kościele katolickim, czego widomym symbolem była panująca z Jasnej Góry nasza Matka i Królowa – mówił metropolita.

REKLAMA

"Docierać do tych, którzy są głodni Boga i głodni chleba"

Z kolei abp Stanisław Budzik - metropolita lubelski wskazał na wartość Eucharystii w dzisiejszym świecie. 

- Eucharystia jest sakramentem miłości i wzywa nas do miłości Boga i bliźniego. Nie może bowiem kochać Boga ten, który nie miłuje człowieka. Miłość Boga z całego serca, z całej duszy, ze wszystkich sił, musi się sprawdzić w kontekście naszych międzyludzkich relacji, w praktyce naszego życia codziennego – powiedział abp Budzik w czwartek w Lublinie podczas uroczystości Bożego Ciała.

Abp Budzik przypomniał, że Kościół zachęca wiernych, by regularnie gromadzili się na mszy świętej i uczestniczyli w niej w sposób pełny przyjmując Jezusa w komunii świętej. - To Chrystus zaprasza nas na ucztę, bo przygotował dla nas wspaniały dar, którym jest on sam, który daje siebie za pokarm – mówił metropolita.

Według metropolity lubelskiego udział w uczcie eucharystycznej powinien "znaleźć swoją kontynuację" w świecie, w którym żyjemy na co dzień. - To my, którzy uczestniczyliśmy we mszy świętej, którzy posililiśmy się ciałem Chrystusa, winniśmy dotrzeć zaproszeniem do tych, którzy są głodni Boga i głodni chleba, do tych, którzy z trudnością wiążą koniec z końcem, do tych, którzy zagubili się na drodze życia, do tych, którzy utracili sens – powiedział.

REKLAMA

"Eucharystia lekiem na samotność"

W homilii wygłoszonej na placu przed poznańską katedrą w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, metropolita poznański skupił się na rozważaniach dotyczących samotności Chrystusa, samotności człowieka oraz sposobu, w jaki Eucharystia i jej doświadczenie wychodzi naprzeciw człowieka obecnych czasów, w jego opuszczeniu i izolacji.

Nawiązując do słów Benedykta XVI przewodniczący KEP wskazywał, że w Eucharystii Jezus nas karmi, jednoczy z sobą, z Ojcem, z Duchem Świętym i między nami. Mówił też, że Eucharystia daje człowiekowi udział w miłości, łączącej nas z Bogiem i między sobą.

Abp Gądecki wskazał, że Komunia jest środkiem zaradczym na zagrażającą dziś wszystkim samotność, bo daje poczucie, że "jesteśmy umiłowani przez Boga we wspólnocie Jego ludu".

- Żadna społeczność chrześcijańska nie pokona samotności i nie stworzy wspólnoty, jeśli nie ma ona korzenia i podstawy w sprawowaniu Eucharystii. Od niej trzeba więc zacząć wszelkie wychowanie do ducha wspólnoty. Eucharystia jest sercem komunii kościelnej – podkreślił metropolita poznański.

REKLAMA

Czytaj także:

- Dobroci Chrystusa - którego niesiemy w postaci Jego Ciała - powierzamy nasze ulice, domy, nasze życie codzienne. Jemu przedstawiamy cierpienia chorych, samotność młodych i starców, nasze pokusy, lęki, całe nasze życie, bo pragniemy, aby nasze drogi stały się Jego drogami. Aby nasze domy stały się Jego domami. Aby nasze życie codzienne zostało przeniknięte Jego obecnością – powiedział abp Gądecki. 


kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej