X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Otwarcie plenerowej wystawy "Pamięć Polski". Płyty Polskiego Radia wśród bezcennych eksponatów

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 03:26
Wieczorem w Warszawie uroczyście otwarta zostanie wystawa "Pamięć Polski". Prezentuje ona 15 dokumentów, które w tym roku dołączyły do Krajowej Listy Programu UNESCO "Pamięć Świata". Jest wśród nich kolekcja 93 oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z nagraniami z września 1939 roku.
Kolekcja płyt Polskiego Radia z nagraniami z września 1939 roku
Kolekcja płyt Polskiego Radia z nagraniami z września 1939 rokuFoto: Polskie Radio

Na planszach przed Kordegardą - Galerią Narodowego Centrum Kultury będzie można obejrzeć zdjęcia bezcennych polskich dokumentów oraz zapoznać się z ich krótkim omówieniem.

Płyty przemówienie Starzyńskiego029_ Archiwum Polskiego Radia 1200.jpg
Stalowe płyty na wagę złota. Kolekcja Polskiego Radia na Liście Krajowej UNESCO

Ekspozycja "Pamięć Polski" współorganizowana przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Narodowe Centrum Kultury, Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych oraz Polski Komitet Programu UNESCO będzie dostępna dla zwiedzających do 30 czerwca.

Posłuchaj
00:28 doplyt1.mp3 Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska o kolekcji stalowych płyt gramofonowych (IAR)

 

Przedstawione na wystawie dokumenty zostaną oficjalnie uhonorowane wpisem na Polską Listę Programu UNESCO jutro podczas gali w Belwederze.

Kolekcja 93 oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia zawiera, między innymi, przemówienia prezydenta walczącej stolicy Stefana Starzyńskiego, ministra spraw zagranicznych Józefa Becka, pułkowników Wacława Lipińskiego i Romana Umiastowskiego oraz reportaże amerykańskich i angielskich korespondentów z broniącej się stolicy. Są też wreszcie komunikaty porządkowe dla mieszkańców Warszawy - czytane m.in. przez Jeremiego Przyborę.

forum-0545956390 (1).jpg
Płyty Polskiego Radia na liście UNESCO. Reżyser dźwięku: po raz pierwszy trafiły na nią dokumenty dźwiękowe

Płyty zostały uratowane przez pracowników Polskiego Radia, którzy przed zajęciem rozgłośni przez Niemców wynieśli je i ukryli w prywatnych domach. Po 40 latach część depozytu - licząca 93 płyty - została zwrócona do Polskiego Radia.

Posłuchaj
00:31 doplyt2.mp3 Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia o zaginionych kolekcjach płyt (IAR)

 

Płyty te, oczyszczone i zdigitalizowane, stanowią dziś ważną lekcję historii kraju, jak również polskiej i światowej radiofonii.

fc

Czytaj także

Mobile Trends Awards 2020 rozdane. Nagrodzono Polskie Radio i Biuro Programu Niepodległa

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 08:00
Polskie Radio ze statuetką Mobile Trends Awards 2020 w kategorii "Strona mobilna/ RWD - Kultura i edukacja". Publiczny nadawca, wspólnie z Biurem Programu Niepodległa, otrzymał nagrodę za serwis specjalny bitwa1920.gov.pl, poświęcony Bitwie Warszawskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: polska kultura i jej instytucje potrzebują powrotu do normalności

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 22:48
Prezydent Andrej Duda zaapelował na Twitterze o wsparcie dla instytucji kultury otwartych dla widzów od 21 maja. "Polska kultura i jej instytucje potrzebują powrotu do normalności. Kina, teatry, opery i inne przedstawienia artystyczne czekają na widzów. Proszę, wesprzyjcie je swoją obecnością" - napisał.
rozwiń zwiń