more_horiz
Wiadomości

"Nowe oblicze współczesnej wojny". Premier o cyberataku na skrzynkę mailową Dworczyka

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 11:39
- To lekcja i nauczka, którą cała polska klasa polityczna powinna wziąć sobie do serca - powiedział premier Mateusz Morawiecki, komentując sprawę ataku hakerskiego na skrzynkę mailową szefa KPRM Michała Dworczyka. Według premiera jest to nowe oblicze współczesnej wojny.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/chainarong06

Jak poinformował w zeszłym tygodniu szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, doszło do ataku hakerskiego na skrzynkę mailową i media społecznościowe jego i jego żony.

dworczyk pap_20210517_0O2 1200.jpg
"Część z ujawnionych informacji została spreparowana". Michał Dworczyk ws. ataku hakerskiego

Premier był pytany w poniedziałek o tę sprawę podczas briefingu w Węgrowie w woj. mazowieckim. Jak powiedział, wiele wskazuje na to, że był to atak hakerski skierowany ze Wschodu.

- To lekcja, to nauczka, którą cała polska klasa polityczna powinna wziąć sobie do serca i popatrzeć na to, co, kto, w jaki sposób używa i jakie są zabezpieczenia - zaznaczył premier.

Czytaj także:

Zdaniem Mateusza Morawieckiego jest to "nowe oblicze współczesnej wojny". - W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z atakami różnego rodzaju: atakami hybrydowymi, cyfrowymi - wskazał.

Przejęcie skrzynek mailowych na portalu Wirtualna Polska

Szef rządu dodał, że doszło do przejęcia szeregu skrzynek mailowych założonych na portalu Wirtualna Polska.

Paweł Szrot free prezydent pl-1200.jpg
Włamanie na skrzynkę mailową szefa KPRM. Paweł Szrot: to był wrogi atak wobec Polski

- To jest sytuacja bardzo niedobra i mam nadzieję, że skłoni wszystkich obywateli do tego, aby bardzo skrupulatnie dbali o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w sieci - powiedział szef polskiego rządu.

Atak hakerski na skrzynkę szefa KPRM

Michał Dworczyk we wtorek w nocy oświadczył na Twitterze, że w związku z doniesieniami dotyczącymi włamania na jego skrzynkę e-mail i skrzynkę jego żony, a także na ich konta w mediach społecznościowych, poinformowane zostały stosowne służby państwowe.

Podkreślił jednocześnie, że "w skrzynce mailowej będącej przedmiotem ataku hakerskiego nie znajdowały się żadne informacje, które miały charakter niejawny, zastrzeżony, tajny lub ściśle tajny".

- Informuję również, że oświadczenie, które zostało opublikowane w mediach społecznościowych, na koncie mojej żony, jest sfabrykowane i zawiera nieprawdziwe treści - dodał minister.

bf

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem