Temperatury wysuszyły ściółkę leśną. Służby apelują o rozwagę podczas spacerów
Zagrożenie pożarowe w lasach na dominującym obszarze kraju jest średnie, ale w całym kraju zapalność ściółki jest ekstremalna. Leśnicy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i bardzo rozważne zachowanie podczas przebywania na obszarach leśnych.
2021-06-21, 05:13
Średnie zagrożenie pożarowe w lasach obowiązuje w województwach podlaskim, podkarpackim, łódzkim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i na większości obszarów zachodniopomorskiego, pomorskiego, mazowieckiego i lubuskiego oraz północy Dolnego Śląska.
Powiązany Artykuł
Walka z nielegalnymi leśnymi wysypiskami śmieci
Małe zagrożenie jest w województwach lubelskim, małopolskim, opolskim oraz na południu Śląska i Dolnego Śląska, a także w zachodnich częściach województw lubuskiego, zachodniopomorskiego, południowych terenach świętokrzyskiego i północy Pomorza.
Czytaj także:
- Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach w 12 województwach. Instytut Badawczy Leśnictwa ostrzega
- Pandemia nie uderzyła w Lasy Państwowe - wyniki lepsze niż rok wcześniej
Pożarowa pogoda w Polsce
Zapalność ściółki jest ekstremalna w całym kraju. Oznacza to, że jej wilgotność jest mniejsza niż 10 procent. Jedynie na pojedynczych obszarach zapalność jest bardzo duża.
W Polsce występuje tak zwana pogoda pożarowa, która oznacza nie tylko bardzo wysokie ryzyko powstania pożaru, ale również jego błyskawiczne rozprzestrzenianie się. Od początku kwietnia wybuchło w Polsce około 1 300 pożarów lasu.
REKLAMA
mbl
REKLAMA