Los trzech ministrów w rękach posłów. W Sejmie głosowania nad wotum nieufności

Na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu posłowie zajmą się między innymi wnioskami o wyrażenie wotum nieufności wobec trzech ministrów: szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka, ministra aktywów państwowych i wicepremiera Jacka Sasina oraz szefa MSWiA Mariusz Kamińskiego. Początek posiedzenia o godz. 10, głosowania nad wotum nieufności zaplanowano ok. godz. 21. 

2021-06-23, 01:12

Los trzech ministrów w rękach posłów. W Sejmie głosowania nad wotum nieufności
Od lewej: Michał Dworczyk, Mariusz Kamiński i Jacek Sasin. Foto: KZ/ FORUM, MW/ FORUM, JS/ FORUM
  • Dziś początek dwudniowego posiedzenia Sejmu. Posłowie zajmą się między innymi wnioskami o wyrażenie wotum nieufności wobec trzech ministrów: szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka, ministra aktywów państwowych i wicepremiera Jacka Sasina oraz szefa MSWiA Mariusz Kamińskiego
  • O wotum nieufności wnieśli posłowie Koalicji Obywatelskiej, których zdaniem ministrowie przekroczyli swoje uprawnienia dopuszczając się działań zmierzających do organizacji, zarządzonych na 10 maja 2020 roku wyborów prezydenckich, z wykorzystaniem głosowania korespondencyjnego. Wszystkie trzy wnioski mają negatywne opinie sejmowych komisji
  • Początek rozpatrywania tych wniosków zaplanowano na 21.00

Powiązany Artykuł

sejm jacek sasin free 1200.jpg
Wniosek o odwołanie Jacka Sasina. Sejmowa komisja na "nie"

Posłuchaj

Wnioski o wyrażenie przez Sejm wotum nieufności wobec Michała Dworczyka, Mariusza Kamińskiego i Jacka Sasina wnieśli posłowie KO. Ich zdaniem, ministrowie przekroczyli swoje uprawnienia dopuszczając się działań zmierzających do organizacji, zarządzonych na 10 maja 2020 roku wyborów prezydenckich, z wykorzystaniem głosowania korespondencyjnego. Rela 0:51
+
Dodaj do playlisty

Surowsze kary za korupcję, zmiany w ustawie o policji

W porządku obrad posiedzenia jest też poselski projekt nowelizacji Kodeksu karnego. Jest to wspólna inicjatywa posłów Kukiz'15 oraz Prawa i Sprawiedliwości, której celem jest zaostrzenie kar w stosunku do osób skazanych za korupcję. W myśl propozycji, osoby skazane za określone przestępstwa korupcyjne mogą być pozbawione praw publicznych, a sąd będzie musiał orzec wobec nich zakaz zajmowania "wszelkich lub określonych stanowisk" w spółkach, w których Skarb Państwa ma co najmniej 10 procent udziałów. Projekt zakazuje też łączenia pracy w takich spółkach Skarbu Państwa z wykonywaniem mandatu posła i senatora oraz sprawowaniem funkcji wójta, burmistrza czy prezydenta miasta.

Odbędzie się też drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o Policji. Jej celem jest uregulowanie statusu zwierząt w służbach mundurowych podległych MSWiA, w Służbie Więziennej i w Siłach Zbrojnych RP. Projekt zakłada między innymi, że zwierzę po zakończeniu służby pozostanie na stanie formacji, a pierwszeństwo do przejęcia nad nim opieki będzie miał jego dotychczasowy opiekun.

Czytaj także: 

Posłowie będą kontynuowali prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami. Ma on na celu usprawnienie gospodarowania nieruchomościami publicznymi oraz wzmocnienie nadzoru nad czynnościami podejmowanymi w stosunku do mienia Skarbu Państwa.
Sejm przeprowadzi też drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Doprecyzowuje on metodę naliczania opłaty śmieciowej od zużytej wody.

Izba ma też wysłuchać sprawozdania z ubiegłorocznej działalności Instytutu Pamięci Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

REKLAMA


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej