more_horiz
Wiadomości

Ideologiczny list Trzaskowskiego i atak na szefa MEiN. Tak prezydent Warszawy żegna rok szkolny

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 13:39
Rafał Trzaskowski wystosował list na koniec roku szkolnego do dyrektorów, nauczycieli, rodziców i uczniów. Podziękowania za trudny rok nauki w pandemii znalazły się w nim jednak na samym końcu. Niemal cały dokument poświęcony jest atakowi na ministra edukacji i nauki oraz obronie lewicowych wpływów w placówkach.
Rafał Trzaskowski
Rafał TrzaskowskiFoto: PAP/Piotr Nowak

"Ministerstwo Edukacji i Nauki zapowiedziało zmiany w prawie oświatowym. Ich celem jest zmarginalizowanie roli samorządów, dyrektorów szkół i rodziców, na rzecz znacznego zwiększenia nadzoru kuratorów oświaty. Kierunek działań ministerstwa wydaje się jasny - to podporządkowanie oświaty władzy centralnej" - rozpoczyna się list Rafała Trzaskowskiego, twierdząc, że "nie możemy się na to zgodzić".

trzaskowski mid-21621142 1200.jpg
"Minęły trzy lata, a tak naprawdę w Warszawie nic się nie wydarzyło". Śpiewak o Trzaskowskim

Prezydent Warszawy straszy dalej, że szkoła przestanie być ważnym partnerem rodziców w procesie edukacji i wychowania. Zamiast tego roztacza wizję szkoły, która będzie "realizatorem" określonych oczekiwań państwa.

Trzaskowski w liście wyraża również obawę przed nadzorem kuratoryjnym nad zajęciami prowadzonymi w szkole przez zewnętrzne podmioty.

"Obawiamy się cenzury w kwestiach ochrony konstytucji, praw człowieka, dbałości o środowisko, w tym ochrony klimatu, czy zagadnień prawa wspólnotowego Unii Europejskiej. Czy polska szkoła będzie mogła tylko tyle, na ile pozwoli jej centralna władza?" - pyta włodarz stolicy i przyrównuje tę sytuację do czasów PRL.

parada wolności PAP 1200.jpg
"Nie ma nic wspólnego z tolerancją i równością". Szef MEiN o warszawskiej Paradzie Równości

W kolejnym fragmencie prezydent miasta niemal nawołuje do bojkotu. "Mamy jednak nadzieję, że dzięki powszechnym głosom sprzeciwu, do tych szkodliwych przeobrażeń nie dojdzie" - czytamy.

Dopiero na koniec listu Trzaskowski uznaje za stosowne podziękować za wysiłek włożony w zdalne nauczanie i życzyć udanego wakacyjnego wypoczynku.

wpolityce/fc

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem