Serwis Polskiego Radia "Bitwa Warszawska 1920" w finale plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku

Serwis multimedialny "Bitwa Warszawska 1920", przygotowany przez zespół portalu PolskieRadio.pl, został nominowany do finału prestiżowego plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2021 w kategorii "Edukacja". O zwycięstwie w tej i dwóch pozostałych kategoriach zdecydują internauci, którzy mogą głosować już od 1 lipca. Głosy oddawać można do końca sierpnia, a laureatów poznamy 14 września.

2021-06-25, 14:37

Serwis Polskiego Radia "Bitwa Warszawska 1920" w finale plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku
Serwis bitwa1920.gov.pl. Foto: Polskie Radio

To kolejny sukces multimedialnego serwisu Polskiego Radia poświęconego Bitwie Warszawskiej 1920 roku. W czerwcu zdobył on nominację do "Prix Italia 2021". To jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych międzynarodowych nagród dla twórców radiowych, telewizyjnych i internetowych, zwana "radiowym Oscarem".

Powiązany Artykuł

1200_Piłsudski_tablica_TT.jpg
"Ponadczasowy przekaz". Odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą marszałkowi Piłsudskiemu

Wcześniej serwis specjalny bitwa1920.gov.pl był już dwukrotnie doceniany. W marcu otrzymał nagrodę Mobile Trends Awards 2020 w kategorii "Strona mobilna/ RWD - Kultura i edukacja". Kapituła konkursu wyróżniła serwis za "dopracowanie szczegółów zarówno od strony deweloperskiej, jak również wizualnej, którym przyświeca idea - mobile first". Podkreślono również "innowacyjne podejście i zmniejszenie bariery wejścia w historię dla szerokiego grona odbiorców". Pod koniec ubiegłego roku serwis otrzymał Nagrodę Srebrnego BohaterONa 2020.

Poświęcony Bitwie Warszawskiej 1920 roku serwis specjalny został przygotowany przez Polskie Radio we współpracy z Biurem Programu "Niepodległa" z okazji stulecia bitwy. Jest największym i najbogatszym serwisem internetowym poświęconym temu wydarzeniu, a zarazem jedną z najbardziej multimedialnych i interaktywnych stron historycznych, które powstały w naszym kraju.

Czytaj także:

Nagrania, filmy i mapy

Powiązany Artykuł

Pogrzeb Piłsudskiego NAC  1200.png
To była największa taka uroczystość w historii Polski. 86 lat temu odbył się pogrzeb Józefa Piłsudskiego.

Portal przekazuje wiedzę na temat Bitwy Warszawskiej, jednocześnie przypominając atmosferę tamtych dni i przeprowadzając użytkownika przez najistotniejsze fakty wojny polsko-bolszewickiej.

Serwis jest wzbogacony o liczne nagrania uczestników tamtych wydarzeń, pochodzące z Archiwum Polskiego Radia i Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Można tu posłuchać wspomnień między innymi francuskiego generała Maxime’a Weyganda, w 1920 roku członka Misji Międzysojuszniczej do Polski, czy generała Kazimierza Sosnkowskiego, ale także zwykłych żołnierzy czy ochotników przybyłych z różnych stron świata. Wśród materiałów wideo są bezcenne archiwalia.

Na stronie dostępne są mapy sytuacji geopolitycznej w 1920 roku oraz grafiki i animacje z porównaniem potencjału Armii Polskiej i Armii Czerwonej. Wśród materiałów audio i wideo znajdują się bezcenne archiwalia w postaci filmu z badania lekarskiego ochotników; wspomnienia Edwarda Witkowskiego czy film o kobietach na froncie i jego zapleczu. 

Przetłumaczony na sześć języków (angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, ukraiński i węgierski) serwis stał się jedną z głównych form rozpowszechniania wiedzy o Bitwie Warszawskiej w kraju i na świecie.

REKLAMA

Głosowanie

Powiązany Artykuł

BITWA warszawska 1920 serwis specjalny.jpg
Serwis specjalny "Bitwa Warszawska 1920" Nominowany do Prix Italia 2021

Internetowe głosowanie na Wydarzenie Historyczne Roku, zorganizowane już po raz 14. przez Muzeum Historii Polski, rozpocznie się 1 lipca. Głosować można do końca sierpnia na wybraną przez jury finałową piętnastkę w trzech kategoriach: Wydarzenie, Wystawa oraz Edukacja (po 5 nominowanych wydarzeń lub projektów). Aby wziąć udział w głosowaniu, należy wejść na stronę www.whr.muzhp.pl i oddać łącznie trzy głosy - jeden głos na jedno wydarzenie w każdej kategorii.

Komisja konkursowa w składzie: prof. Andrzej Szczerski - Przewodniczący (dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie), prof. dr hab. Andrzej Chwalba (Uniwersytet Jagielloński), Wojciech Duch (historia.org.pl), Piotr Legutko (dyrektor TVP Historia), dr Marek Mutor (dyrektor Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu), Gabriela Sierocińska-Dec (kierownik działu edukacyjnego Muzeum Historii Polski) zadecydowała, że w tym roku w kategorii "Edukacja", obok serwisu Bitwa Warszawska 1920 roku, nominowane zostały również projekty: serwis JP2 online - Największa baza wiedzy o Janie Pawle II (Centrum Myśli Jana Pawła II); Hetman (Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika); The Crown - Korona Rzeczpospolitej (Fundacja Książąt Lubomirskich); Polska Biblioteka Muzyczna (Polskie Wydawnictwo Muzyczne).

Plebiscyt został objęty Honorowym Patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, prof. dr. hab. Piotra Glińskiego. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia.

Zachęcamy do odwiedzenia serwisu. 

REKLAMA

jbt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej