X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zaostrzenie zakazu handlu w niedzielę. Śniadek: powstały patologie

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 16:03
- Przed najbliższym posiedzeniem do Sejmu trafi projekt zaostrzający ograniczenie handlu w niedzielę - powiedział w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową poseł PiS Janusz Śniadek.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Jack Frog

Zdaniem polityka proponowane przepisy mają wyeliminować sytuację, w której sklepy były otwarte w dzień świąteczny pod pretekstem działalności, która jest wyłączona z zakazu. Chodzi na przykład o działalność pocztową czy gastronomiczną, która była zgłaszana przez właścicieli sklepów jako przeważająca.

Posłuchaj
00:23 11165071_1.mp3 Janusz Śniadek: coraz większe sieci, pod pozorem działalności dominującej, zaczęły otwierać się w niedzielę. To patologia i zjawisko nieuczciwej konkurencji (IAR)

Janusz Śniadek powiedział, że obecnie inspektorzy nie mają uprawnień do sprawdzania tego rodzaju deklaracji składanych w sądzie rejestrowym. W jego ocenie doprowadziło to do sytuacji w której coraz większe sieci, pod pozorem, na przykład działalności pocztowej, zaczęły otwierać się w niedzielę. Zdaniem Janusza Śniadka jest to przykład nieuczciwej konkurencji, której należy położyć kres.

Zakaz handlu w niedzielę

centrum handlowe moda zakupy para 1200.jpg
Sprawdź, czy w najbliższą niedzielę zrobisz zakupy

W projekcie autorstwa posłów PiS zdefiniowano, że za przeważającą będzie uznawana działalność, której obroty przekraczają 50 proc. wszystkich obrotów danego podmiotu. Sklepy aspirujące do skorzystania ze zwolnień uprawniających do sprzedaży w niedzielę będą musiały prowadzić ewidencję wpływów wynikających z przeważającej działalności. Trzeba będzie ją okazać inspektorowi kontrolującemu legalność otwarcia sklepu w niedzielę.

Od ubiegłego roku zakaz handlu w niedzielę nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. W pozostałe niedziele otwarte mogą być tylko placówki, w których za ladą staną właściciele. Ustawa o zakazie handlu przewiduje pewne wyłączenia. Zakaz nie obowiązuje między innymi w cukierniach, lodziarniach, kawiarniach, placówkach pocztowych czy kawiarniach. Za złamanie zakazu grozi od 1000 do 100 tysięcy złotych kary, a w przypadku uporczywego łamania przepisów - kara ograniczenia wolności.

st

Czytaj także

Placówki pocztowe zamknięte w niedzielę? Śniadek: będę o to postulował

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 14:38
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Janusz Śniadek powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że będzie podejmował inicjatywę zmierzającą do nowelizacji ustawy o zakazie handlu w niedzielę. Podkreśla, że jej celem jest wyeliminowanie sytuacji, w której sklepy spożywcze są otwarte w niedzielę pod pretekstem działalności pocztowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawdź, czy dziś zrobisz większe zakupy

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2021 10:33
W niedzielę, 27 czerwca, sklepy będą otwarte. To czwarta handlowa niedziela w tym roku. W sklepach nadal obowiązuje noszenie maseczek i nowy limit osób - 1 osoba na 10 mkw.
rozwiń zwiń