more_horiz
Wiadomości

"Podział struktur nie został wprowadzony". Marek Suski o zmianach w statucie po Radzie Politycznej PiS

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 09:45
- Zmiany dotyczące podzielenia struktur PiS na 100 okręgów nie zostały wprowadzone w statucie. To wskazanie prawników, według których istnieje groźba, że ten statut nie byłby zarejestrowany przez sąd - powiedział w poniedziałek poseł PiS Marek Suski.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas Rady Politycznej
Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas Rady PolitycznejFoto: twitter.com/pisorgpl

W sobotę podczas wyborczo-statutowego Kongresu PiS delegaci wybrali szefa ugrupowania - ponownie został nim Jarosław Kaczyński - Radę Polityczną, Krajową Komisję Rewizyjną i Koleżeński Sąd Dyscyplinarny, a także dokonali zmian statutowych. Między innymi zlikwidowano stanowisko Przewodniczącego Komitetu Wykonawczego i stworzono funkcję - Sekretarza Generalnego.

Nowy statut

Lider PiS zapowiedział, że nowy statut umożliwi "pilotaż zmian idących jeszcze dalej".

shutterstock pis free prawo i sprawiedliwość free 1200.jpg
Poznaliśmy nazwiska wiceprezesów Prawa i Sprawiedliwości

- Tu chodzi o zmiany na poziomie struktur podstawowych, przejście na strukturę wojewódzką opartą o okręgi, które będą równoznaczne w sensie terytorialnym z okręgami senackimi - zapowiedział Jarosław Kaczyński.

Podział struktur partii

Marek Suski w poniedziałek w TVP Info dopytywany by m.in., czy decyzja o podziale struktur partii na 100 okręgów zostanie wprowadzona, czy zostanie zawężona do pilotażu.

- Po wczorajszej (niedzielnej - przyp. red.) Radzie Politycznej i po sobotnim kongresie wynika jasno, że takie zmiany w statucie nie zostały wprowadzone - zaznaczył poseł.

Czytaj także:

Według niego "to jest w dużym stopniu wskazanie prawników, którzy powiedzieli, że istnieje groźba, iż ten statut nie byłby zarejestrowany przez sąd".

- Mielibyśmy sytuację niefunkcjonalnego statutu. To obawa po prostu wynikająca z tego, że niekoniecznie sądy nas kochają i lepiej jest jednak w programie pilotażowym sprawdzić, jak to będzie funkcjonować i ewentualnie, jak trzeba będzie, takie zmiany można wprowadzić - powiedział Marek Suski. - Kongres przecież można zwołać, gdyby taka konieczność była. Ale z drugiej strony też te zmiany zaproponowane właśnie w programie pilotażowym mogą dotyczyć też tych okręgów, w których będzie mniej skuteczna obecna struktura - dodał.

Stanisław Karczewski 1200.jpg
"Ta agresja, obsesja czy wręcz furia - to jest bardzo niebezpieczne". Karczewski o wystąpieniu Tuska

Krzysztof Sobolewski - od niedzieli sekretarz generalny PiS - pytany o zmiany struktury w okręgach tłumaczył, że na razie zmiany dokonane w statucie umożliwią Komitetowi Politycznemu pilotażowe wprowadzenie zmian na poziomie jednego okręgu.

- To będzie dla nas wyznacznikiem. Planujemy w perspektywie 8-9 miesięcy kolejne posiedzenie Kongresu, na którym będzie podjęta decyzja o reformie struktur partyjnych na podstawie tego, jak przebiegnie pilotaż w tym jednym okręgu - zapowiedział Sobolewski.


bf

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem