more_horiz
Wiadomości

"Pakiet wolności akademickiej". Rząd przyjął nowelizację ustawy o szkolnictwie wyższym

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 14:47
Rząd przyjął nowelizację ustawy o szkolnictwie wyższym. Chodzi o tak zwany "pakiet wolności akademickiej". Nowe przepisy zakładają, że nauczyciel akademicki nie będzie mógł zostać pociągnięty do odpowiedzialności dyscyplinarnej za wyrażanie swoich przekonań religijnych, światopoglądowych lub filozoficznych.
Posiedzenie zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty
Posiedzenie zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświatyFoto: twitter.com/MEIN_GOV_PL
przemysław czarnek free sejm tt 1200 .jpg
Zmiany w szkołach wyższych coraz bliżej. Rząd zajmie się pakietem wolności akademickiej

Nowelizację przygotowało Ministerstwo Edukacji i Nauki. Będzie obowiązek informowania nauczyciela akademickiego, że zostało rozpoczęte postępowanie wyjaśniające wobec niego. A na etapie tego postępowania rektor nie będzie mógł zawiesić nauczyciela akademickiego.

Czytaj także:

Rada Ministrów przyjęła także nowelizację ustawy o dowodach osobistych, ustawy o ewidencji ludności oraz ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego i niektórych innych ustaw. Nowe przepisy mają ułatwić obywatelom załatwianie zdalnie prostych spraw urzędowych - przy pomocy konkretnych usług elektronicznych.

Rozwiązania mają przyspieszyć załatwianie spraw i zmniejszyć ilość dokumentów papierowych. Zdalnie będzie możliwe między innymi zameldowanie się i wymeldowanie, zgłoszenie wyjazdu z kraju i powrotu, pobieranie z rejestru PESEL zaświadczenia zawierającego opis danych dotyczących danej osoby oraz jej dzieci, pobieranie zaświadczenia o zamieszczonych lub niezamieszczonych danych w rejestrze stanu cywilnego oraz pobieranie zaświadczenia z rejestru stanu cywilnego o stanie cywilnym.

Rząd zajął się także nowelizacją ustawy o transporcie kolejowym.

IAR/jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem